nästa auktion 27/1
  slutpriser 16/12
Auktion: Sön 27/1 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Nya föremål och bilder tillkommer var vardag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DATUM FÖR AUKTIONEN ÄR FLYTTAT TILL SÖNDAGEN DEN 27 JANUARI This is a preliminary list, with reservation for Changes. New items and images are added every weekday. PLEASE NOTE THAT THE DATE OF THE AUCTION HAS BEEN CHANGED TO SUNDAY THE 27TH OF JANUARY
Lämna anbud...
Visning: Fredag 25/1 12-19
Lördag 26/1 10-17
Söndag 27/1 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Ring, 18 k vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,35 ct samt 5 åttkantslipade diamanter (1 sakn), sv importstpl, vikt 3,7 gr

Matta, Roberto, blandteknik, 'Le diverteur et l'om colelif(?)', sign o dat 1955, synl pappersstorl 48 x 64 cm, prov: Piet Moget, ytterligare text under passepartout

Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, dagbädd, björk, dyna i ylle med fasta knappar i läder, Berlin, design 1957, detta ex från 1981, 195 x 92 cm, dyna med slitage

Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, matbord, björk, runt på kluvna ben, möjl modell Mi756, design 1948, detta ex från 1987

Matsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med flätade läderremmar, 'Eva', design 1941, brännsign, fläckar

Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, stolar, 4 st, björk med canvasklädsel, Mimat, modell Mi401, lösa dynor, brännsign o dat 1986

Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med brun läderklädsel, Pernilla 2, design 1944, brännstpl o dat 1974

Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', röd ylleklädsel

Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, Runda Samsas, design 1966, röd ylleklädsel, l 200 cm, ngn fläck

Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, 1950-60-tal, fåtölj, teak med (senare) vit textilklädsel

Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fotpall till 'Farmor'-fåtölj, röd ylleklädsel

Säng med sänggavel, Carpe Diem, 200 x 90 cm, ngn fläck

Herrfickur med ankargång, 14 k rödguld, IWC Schaffhausen 1916, även innerboett i 14 k, verknummer 660185, boetter numr 737164, dia 5 cm, tot vikt 89,3 gr, ägarinitialer CBO

Klockkedja med hänge, 18 k rödguld, hänge med allseende öga dödskalle samt IOOF (Odd Fellows), sv importstpl, tot vikt 27,6 gr

Laib, Paul, fotografier, 4 st, föreställande målningar av Frank Cadogan Cowper, a tergo bet och stplsign, varierande storl

Bauer, John, litografi, Humpe och hans Mamma, osign, bildyta 31 x 34 cm

Schonberg, Torsten, färglitografier, 5 st, Sten Sture, Gustav Vasa, Olaus Petri, Gustav II Adolf samt Karl XII, ur Svenska Stormän 1915, synl pappersstorl 50 x 39 cm

Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, soffa, krom med svart skinnklädsel, LC2, l 180 cm, inköpt i Italien i början av 2000-talet

Salongsstolar, 6 st, bok med rottingklädsel, oscarianska, sekelskiftet 1900, 2 med senare sits

Spegel med konsol, delvis svärtad valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900, tot h 234 cm

Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, soffbord, ek, mod AG 269, l 160 cm

Klaffbord, svarvad och bonad ek, sekelskiftet 1900, tot 115 x 90 cm

Biblioteks/salongbord, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av blomsterurnor mm, l 130cm

Länsfåtölj, svarvad ek med brun (senare) läderklädsel, barockstil, sekelskiftet 1900

Spegel, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, krönande rosett, h 77 cm, avslag

Okänd designer, 1960-tal, väggspegel, ek med juteväv, h 96 cm

Arbetsbelysning, vitlackerad metall, Luxo, justerbar höjd

Okänd designer för Fröseke AB Nybrofabriken, spegel, teak, Olympia, modellnr 778,1960-tal, h 111 cm

Damsavonett, förgyllt silver, Schweiz, sekelskiftet 1900, boett med graverad dekor av fågel och växtlighet, dia 3,5 cm

Brosch, 14 k rödguld med cabochonslipad tigeröga och sötvattenspärlor, sekelskiftet 1900, l 43 mm, vikt 8,7 gr

Manschettknappar, 1 par, 8 k rödguld, dekor av kaffebönor, tot vikt 13,4 gr

Takkrona, mässing med droppformade glashängen, 1900-talets 1 hälft, dia 47 cm

Takampel till 3 ljus, delvis bemålad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, h 55 cm, elektrifierad

Takampel till 3 ljus, brons med röd glasskiva, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm, spår efter elektrifiering

Okänd konstnär, blandteknik, nunnor, oid sign o dat 1933, synl pappersstorl 30 x 23 cm

Piphuvud, sjöskum med silvermontage, 1800-talets 1 hälft, l 16 cm, gåvogravyr

Amningsflaska, glas, The Alexandra Feeding Bottle, S M Mawson & Sons, London, 1800-talets 2 hälft, l 14 cm

Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, h 37 cm

Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, h 46 cm

Okänd konstnär, gouache, Rom vom Monte Mario, oid sign o dat 1958, 60 x 81 cm

Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, märkt 2 (kannor), h 33 cm

Hansson, Berta, olja, landskap med badhytter, Falsterbo, sign, 37 x 45 cm

Hansson, Berta, olja, hus i landskap, sign, 20 x 29 cm

Kanna, glaserat stengods, nyrenässans, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av Sankt Hubertus, lejonmaskaroner, varulvshuvud mm, h 37 cm, smärre nagg

Hansson, Berta, olja, hus i vinter, sign, 31 x 20 cm

Kanna, glaserat stengods, nyrenässans, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av kronor, lejonmaskaroner, serafer, vapensköldar mm, genombrutet liv, h 37 cm

Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, reliefdekor av blommor samt av festoner i kobolt, h 35 cm

Okänd konstnär, olja på gyllenläder (?), stilleben, 37 x 28 cm

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :