nästa auktion 25/8
  slutpriser 28/7
Auktion: Sön 25/8 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Lämna anbud...
Visning: Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 10-17
Söndag 25/8 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Bengtsson, Walter, skulptur, kromad koppar, Nyckelpigan, inv keramikask med dekor av naken kvinna vari en sten, sign o numr 10/20, l 13 cm

Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, Cool, design 1991, h 14 - 30 cm

Thorvaldsen, Bertel, efter honom, skulptur, patinerad brons på stensockel, Johann Gutenberg, kopia efter original i Mainz från 1837, med plakett, h 15 cm

Lockdosa, lackarbete, Vishnyakov, Ryssland, 1800-talets slut, dekor av kvinna i landskap, i originalförp, l 5,5 cm

Kendi, porslin, Kangxi-stil, Kina, ant Qing, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av blommor, möjl avsedd för persisk marknad, h 21 cm, lagn

Miniatyrkabinett, imiterat lackarbete, Meiji-stil, ant England, viktorianskt, sekelskiftet 1900, front med 5 lådor samt skåpsdörr, topp med uppfällbart lock, dekor av personer, fåglar mm, i guld mot asfaltsvart fond, h 40 cm, 1 gångjärn def, slitage

Geelen, Norbert (Bert & Bert) för Con & Con, Italien, tidningsställ, orange plast, Snail, design 2005, stplsign, h 23 cm

Laviani, Ferruccio för Kartell, taklampa, orange polymetylmetakrylat, FL/Y, design 2002. dia 52 cm

Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, kristall, rutslipad dekor, sign o numr 4238, h 24,5 cm

Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, dekor av blå påklipp mot vitmelerad fond, sign, h 29 cm

Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 72 delar, kristall, Prince, 8 vardera av champagne-, rödvins-, vitvins-, grogg-, selters, whisky, starkvins-, likör- samt snapsglas, framstår i närmast nyskick

Golvvas/paraplyställ, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av personer mm, cappucinerbrun kantrand, h 58 cm, hårspricka

Smörterrin med lock och underfat, porslin, Kina Qianlong, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 20 cm, delar ej ursprungligen sammanhörande, underfat lagat

Fat, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonala med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av personer i parklandskap, l 26 cm

Ottesen, Karl Johan, egen verkstad, Norge, kandelaber till 3 ljus, silver, sign, h 27 cm, vikt 720 gr, gåvomärkning under botten

Skrin, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av människor i parklandskap i guld, l 28 cm

Okänd designer,1900-talets början, vas, keramik, dekor av blå, delvis kristallin glasyr, h 23 cm

Wennerberg, Gunnar för Gustavsberg, skålfat, flintgods, profilerad kant, polykrom emaljdekor av syrener, sign o dat 1908, dia 29 cm, smärre nagg

Okänd norsk designer, golvvas med hänklar, dekor i rinneglasyr mot svart fond, oid sign, h 46 cm

Bengtsson, Hertha för Rörstrand, ytterfoder, 4 st, porslin, Tiara, h 10 cm

Masker, 2 st, skuret trä och hår (tagel?), Topeng, Bali, 1900-talets 2 hälft, h 20 cm

Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampor, 3 st, vitlackerad metall, VIP, dia 35 cm

Takampel, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dia 50 cm

Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blå och vitlackerad plåt, mod PH 5, dia 50 cm

Skålfat/lock, 7 st, Kina, 18-1900-tal, polykrom dekor av personer mm samt av skrivtecken, oid sign, dia 10 cm

Offerskål, porslin, Kina, Qing 18-1900-tal, lotusformad med polykrom dekor av guldfiskar mm, botten med oid sign samt inristat märke, dia 13 cm, slitage

Montmarin, Marguerite de, gouache, porträtt av okänd man, sign o dat 1867, oktogonal, 9,5 x 8 cm

Okänd fransk konstnär, 1800-talets mitt, gouache, porträtt av okänd dam, otydl sign o dat 1850, oval 7,5 x 6 cm

Okänd designer för Massive/Phillips, taklampa, vitlackerad metall, dia 40 cm

Bältespänne, smide med guldinkrusteringar, Indopersiskt arbete, 17-1800-tal, l 9 cm

Flaskor med propp, 1 par, glas med förgylld dekor, gustavianska, sekelskiftet 1900, tot h 25 cm, förgyllning ngt sliten

Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets1 hälft, dekor av kvinnor i famille-rose-färger, h 34 cm

Ring, 18 k rödguld och silver (?) med 3 rosenslipade diamanter, 17-1800-tal, mittsten cirka 8 x 6,5 mm, vikt 4,3 gr

Armband, 18 k rödguld, graverad blomdekor, stpl Malmö 1927, l 18 cm, vikt 14 gr

Halslänk, 18 k rödguld, stpl Nils-Erik Södermark Köping 1965, l 44 cm, vikt 24 gr

Ringar, 4 st, 18 (?) k rödguld med stenar resp pärlor, tot vikt 8,5 gr

Damarmbandsur, 14 k rödguld, Omega, länk i förgylld metall

Okänd designer, 1950-60-tal, ring, sterlingsilver, otydl stpl, l 3 cm

Såsskål, silver, nyrokoko, 1800-talets mitt, godronnerad på 4 fötter, pressad blomdekor, stpl Claes Christian Carléns änka (Charlotte Holmquist) Borås 1854, verkgesällstpl för Petter Nordmark, dia 18 cm, vikt 280 gr

Strösked, silver med svärtat träskaft, stpl Jonas Yman Växjö 1778, l 24 cm, avslutande benknopp sakn

Potpourrieskål, fajans, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft, dekor i manganblått, l 34 cm

Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, Tulip, sign, h 20 cm

Okänd designer för Rörstrand, muggar, 1 par, porslin, Den officiella bröllopspresenten 2010, h 10 cm, i originalförp

Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, 1 par, blåglaserat stengods, Maya (Nytt Kök), 1950-tal, sign, dia13 cm

Kyhn, Knud för B&G, figurin, porslin, Gråsparvsunge, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1852, h 7 cm

Okänd konstnär, olja, Sittande, a tergo sign M Andréasson o dat 1963, 52 x 33 cm

Jönsson, Barbro, färglitografier, 3 st, äpple/päron resp Florialen, samtl sign

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :