nästa auktion 24/11
  slutpriser 27/10
Auktion: Sön 27/10 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Nya utrop tillkommer varje vardag. This is a preliminary list, with reservation for changes. New items are added each week-day.

Visning: Fredag 25/10 12-19
Lördag 26/10 10-17
Söndag 27/10 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Kaminur, brännförgylld brons, Frankrike, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av Philippe de Mézières stående, h 43 cm (Philippe de Mézières 1327-1425 var fransk författare och militär vilken bl a propagerade för återupptagna korståg)

Slagpris: 3 200

Bröstharnesk för Livregementet, karolinskt M/1683, smide med original sämskskinnsfodring, detta märkt LR RC No 45(?), oid mästarstpl B, h 44 cm

Slagpris: 18 000

Vinglas, Kungsholms Glasbruk, 1700-talets början, trumpetformad cuppa på balusterformad fot med inblåst väder, graverad dekor av Karl XII:s krönta monogram, Nordstjärna samt lagerkvistar, h 14 cm, obet mynningsnagg

Slagpris: 9 000

Vinglas, barock, omkr 1730, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad och förgylld dekor av Fredrik I:s krönta monogram, h 16 cm

Slagpris: 2 600

Vinglas, omkr 1760, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad och förgylld dekor av Adolf Fredriks krönta monogram, h 18,5 cm, jmf nästa utrop

Slagpris: 2 000

Vinglas, omkr 1760, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad och förgylld dekor av Adolf Fredriks krönta monogram, h 19 cm, jmf föregående utrop

Slagpris: 2 600

Vinglas, omkr 1780, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad och förgylld dekor av Gustav III:s krönta monogram, h 17 cm, jmf nästföljande utrop

Slagpris: 3 200

Vinglas, omkr 1780, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad och förgylld dekor av Gustav III:s krönta monogram, h 15 cm, jmf föregående utrop

Slagpris: 6 000

Vinglas, omkr 1800, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad och förgylld dekor av Gustav IV Adolf:s krönta monogram, h 17

Slagpris: 2 600

Vinglas, omkr 1810, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad dekor av Karl XIII:s krönta monogram, h 17

Slagpris: 1 600

Vinglas, omkr 1815, cuppa med slipad dekor av Karl XIII:s krönta monogram mm, h 14 cm

Slagpris: 3 200

Vinglas, 1820-tal, slipad dekor av Karl XIV Johans krönta monogram, h 15 cm

Slagpris: 4 000

Plunta, glas med nysilverstopper, möjl Limmareds Glasbruk, 1800-talets 1 hälft, kasad dekor av tulpan samt av Karl XIV Johans monogram, h 23 cm

Slagpris: 3 000

Plunta, glas med silverstopper, möjl Limmareds Glasbruk, 1800-talets 1 hälft, kasad dekor av tulpan samt av Karl XV:s krönta monogram, h 23 cm

Slagpris: 700

Ordenstecken, 18 k rödguld och emalj, kraschan för Riddare av Johanniterorden, stpl C F Carlman Stockholm 1917, 45 x 45 mm, vikt 13,5 gr, obet emaljnagg

Slagpris: 2 600

Frimurarekula, förgylld metall, 1900-talets 1 hälft, medf châtelaine i 18 k rödguld, guldvikt cirka 18 gr

Slagpris: 6 000

Släpspänne samt bouton med miniatyrer/band för Gustav V:s Jubileumsmedalj, Kommendör av Kungl Svärdsorden, riddare av Finlands Vita Ros orden, Kommendör av Franska Hederslegionen, Riddare av Belgiska Leopoldorden mm

Slagpris: 1 000

Kungliga manschettknappar i etui, silver, dekor av Carl XVI Gustafs krönta namnchiffer, dessa manschettknappar ges personligan av HM Konungen som tack för tjänstgöring vid hovet el Kungliga Slottet

Slagpris: 900

Kask, M/1879-1900 för underofficer vid Kungliga Livgardet till häst (K1)

Slagpris: 4 000

Kask M/1886 för officer vid Skånska Dragonregementet (K6) med plym M/1885

Slagpris: 3 000

Okänd konstnär, kopparstick, Ceremoniel, som hölts vid Hennes Kongl Höghets vår nuvarande Kron-prinsessas Intåg..., Johan Georg Lange Stockholm 1768, 65 x 55 cm, reva

Slagpris: 2 400

Vinglas, Nöstetangen, 1700-talets mitt el 2 hälft, slipad dekor av initialer JBS, inkomplett gravyr 'Jeg elsker... jeg dritter...' mm, foten med spiraldriven dekor, h 14 cm, cuppa med omf skador och lagn, delar sakn

Slagpris: 300

Primitivt betalningsmedel, koppar, Handa ('Katanga Cross'), Kongo, sekelskiftet 1900, 23 x 23 cm, vikt 1060 gr

Slagpris: 500

Lockurna, porslin, Kina, Kangxi-stil, 1800-tal, blå underglasyr av paradisfåglar och växtlighet, botten med koncentriska, blå ringar, tot h 43 cm, lock m kantnagg

Slagpris: 4 800

Dricksflaska M/1906 för infanteriet, 2 st, glas, ljus- resp mörkgrönt glas med metallmontage, h 18 cm

Slagpris: 800

Fiskbestick, 12 + 12 st, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl C G Hallberg Stockholm 1947, tot vikt 1250 gr

Slagpris: 4 200

Förrättsbestick, 12 + 12 st, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl GAB Stockholm 1963, gafflar tot vikt 580 gr

Slagpris: 4 200

Smörgås/dessertbestick, 12 + 12 st, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl GAB Stockholm 1963, gafflar tot vikt 340 gr

Slagpris: 2 000

Matskedar, 12 st, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl August Wilhelm Ahnström Växjö 1837, tot vikt 830 gr, baksida med initialer AVB

Slagpris: 2 600

Matgafflar, 12 st, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl Gustaf Möllenborg Stockholm 1914 resp -18, tot vikt 830 gr, initialer GL resp HL

Slagpris: 2 600

Matknivar, 6 + 6 st, silver med metallblad, 6 modell Olga, otydl stpl 1850, 6 Olgalikn modell otydl stpl 1837

Slagpris: 1 900

Dessertskedar, 12 st, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl Anton Jakob Jörgensen Ystad 1851, tot vikt 495 gr, initialer CA

Slagpris: 2 000

Soppslev, silver, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl Gustaf Adolf Cedergren Stockholm 1858, vikt 265 gr, initialer MK

Slagpris: 900

Ragoutsked, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl Christian Creutz Stockholm 1857, l 31 cm, vikt 140 gr, initialer AA

Slagpris: 700

Parti uppläggningsbestick, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell); såsslev, pastejknivar mm, tot vikt 330 gr, ngn del m stålblad el fyllda skaft

Slagpris: 1 100

Fiskbestick, 12 + 12 st, silver, Olga, stpl Karl Andersson Stockholm 1930-tal, tot vikt 1280 gr

Slagpris: 4 200

Dessertbestick, 36 del, silver, Olga, 12 vardera skedar, gafflar och knivar med silverblad, stpl Gustav Möllenborg Féron Stockholm 1871, tot vikt 2180 gr, initialer P&SA, knivar m fyllda skaft

Slagpris: 6 000

Matgafflar, 12 st, silver, Olga, stpl Adolph Friedrich Krollpfeiffer Helsingborg 1858, tot vikt 895 gr, initialer SPK

Slagpris: 2 800

Matskedar, 12 st, silver, Olga, olika mästare 1800-talets 2 hälft, tot vikt 885 gr, varierande initialer

Slagpris: 2 800

Matknivar, 12 st, 15 lödigt silver (934/1000) med rostfria stålblad, Olga, stpl Gustaf Möllenborg Stockholm 1850

Slagpris: 2 200

Frukt/dessertbestick, 12 + 12 st, silver, Olga, knivar m silverblad stpl CJK Gävle 1874, gafflar stpl C G Hallberg Stockholm 1899, tot vikt 710 gr, knivblad m initialer LR

Slagpris: 3 200

Theskedar, 12 + 6 samt smörgåsgafflar, silver, Olga, medf 6 theskedar snarlik modell, de 12 stpl Gustaf Möllenborg Stockholm 1870, tot vikt 920 gr

Slagpris: 2 600

Vikskärm, hardwood med metallbeslag, Japan, Meiji-Taishô, brodera dekor av tranor mm, baksida klädd med sidentyg, detta Kina 1900-talets 2 hälft, h 170, tot b 220 cm

Slagpris: 700

Plakett, gjutjärn, dekor av regementsvapnet för Skånska dragonregementet (P 2), dia 48 cm

Slagpris: 1 100

Applicquer till 3 ljus, 1 par, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av växtlighet mm, djup 53 cm

Slagpris: 2 400

Kak- resp tårtspade, silver, Olga, kakspaden med förgyllt blad stpl Gustaf Möllenborg Féron Stockholm 1858, tårtspaden stpl Gustaf Möllenborg Stockholm 1873, tot vikt 190 gr

Slagpris: 900

Uppläggningsbestick, 2 st, silver, Olga, gaffel stpl CG Hallberg Stockholm 1920, stämplad initial B, ragoutsked stpl Johan Gustaf Kihlberg, Nyköping 1869, tot vikt 240 gr

Slagpris: 1 100

Parti bestick med fyllda skaft, 10 del, silver, 18-1900-tal, Olga; 4 smör-, 3 pastej- samt ostkniv, sockersked samt sillgaffel, 18-1900-tal, tot vikt 480 gr

Slagpris: 1 400

Parti silver, 4 del, Olga, 1800-tal, bl a sockertång stpl Fredrik & Wilhelm Zethelius Stockholm 1846, tot vikt 200 gr

Slagpris: 800

Olson, Axel, färgetsning, Sjömannen och sirenen, sign o numr Ea 40/40, 57 x 98 cm

Slagpris: 1 400

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :