nästa auktion 26/4
  slutpriser 29/3
Auktion: Sön 29/3 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 27/3 12-19
Lördag 28/3 10-17
Söndag 29/3 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Kaminur, brännförgylld brons, högklassigt Parisarbete i empire av Jean-François Denière (1774–1866), dekor av allegorisk framställning av sjöfarten, urverk sign, h 58 cm, pendel sakn

Slagpris: 7 500

Struck, Alexander för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, Schneider Wibbel - kinesisk skräddare, modellnr 285, design 1950, sign, h 20 cm

Slagpris: 2 000

Fat, porslin, Meissen, förgylld och polykrom reliefdekor, dia 28 cm

Slagpris: 2 200

Fat, porslin, Meissen, förgylld och polykrom dekor av drakar och fåglar, dia 28 cm

Slagpris: 1 100

Bägare, silver, oid mästare Kiev 1908-17, graverad dekor av byggnader, akantus mm, polska importstpl, h 7 cm, vikt 50 gr

Slagpris: 800

Bägare, silver, Ryssland, 17-1800-tal, graverad dekor av byggnader, akantus mm, oid stpl, h 6,5 cm, vikt 75 gr

Slagpris: 500

Skål med lock, porslin, Kina, Tongzhis tid och märke (1862-75), dekor av mytologisk scen i famille-rose-färger, h 12 cm

Slagpris: 700

Sked, silver, barock, snibbmodell, oid mästare IRA (?), ant Warszava, 1700-talets 1 hälft, märkt Andreas Helsing 1732, l 22 cm, vikt 50 gr

Slagpris: 700

Aktiebrev, International Mercantile Marine Company, bolaget ägde via dotterbolag bl a Titanic och systerfartyget Olympic (avbildat på brevet), 21 x 30 cm

Slagpris: 100

Herrarmbandsur, 18 k rödguld med svart läderrem, Tissot Seastar Seven, boett med ägargravyr

Slagpris: 3 000

Skoglund, Gustaf, olja, Sommarträdgård, sign, 42 x 50 cm

Slagpris: 1 100

Skål, silver, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor av vridna knäckar, sv importstpl, dia 26 cm, vikt 375 gr

Slagpris: 900

Ordenstecken med band, 4 st, förgylld brons, Stora Amaranterorden

Slagpris: 100

Krantz, Helen för Orrefors, vas, glas, dekor av spiralvridna linjer, sign, h 36 cm

Slagpris: 400

Ordenstecken, silver och emalj, Officer av Portugisiska Röda Korsets Orden, medf 2 miniatyrer

Slagpris: 600

Medalj, förgyllt silver, Kungliga Sällskapet Pro Patrias större belöningsmedalj i guld (ProPstGM) av 11:e storleken, Carl XVI Gustaf, i etui, band saknas

Slagpris: 250

Gevär, M/1815-49 med slaglås, Husqvarna, nummeridentiskt, original laddstake, l 148 cm

Slagpris: -

Resepistol, smide med valnötskolv, Liège, 1800-talets 1 hälft, utfällbar avtryckare, kolv med förvaringsutrymme för tändhattar, l 16 cm, kolv m spricka, avtryckarfjäder def

Slagpris: 1 300

Corneille, (Cornelis van Beverloo), färglito, kvinna och fåglar, sign, dat 98 o numr 181/300, synl pappersstorl 22 x 18 cm, a tergo nyårshälsning från Galleri GKM

Slagpris: 450

Corneille, (Cornelis van Beverloo), färglito, kvinna och fågel, sign, dat 96 o numr 274/300, synl pappersstorl 23 x 14 cm, nyårsutgåva från Galleri GKM

Slagpris: 500

Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1874, guldhalt 900/1000, 4,48 gr

Slagpris: 1 800

Ringar, 6 st, 18 k rödguld, sv stpl 18-1900-tal, tot vikt 20,8 gr

Slagpris: 6 000

Ring, 18 k rödguld med turmalin (?), stpl Fors Falköping 1966, vikt 8,8 gr

Slagpris: 2 000

Klackring, 18 k rödguld, stpl Gunnar Nilsson Halmstad 1983, vikt 9,9 gr

Slagpris: 3 000

Klackring, 18 k rödguld med onyx, stpl Ceson Göteborg, vikt 3,3 gr

Slagpris: 800

Ring, 18 k rödguld med 1 briljantslipad diamant om 0,17 ct enl gravyr, stpl Örn Göteborg 1965, vikt 1,8 gr

Slagpris: 1 000

Örhängen, 3 par, 18 k rödguld, 1 med pärlor, tot vikt 3,2 gr

Slagpris: 700

Örhängen, 1par, 18 k rödguld med pärlor, sv stpl tot vikt 1,9 gr

Slagpris: 450

Halskedja med hänge, 18 k rödguld, tot vikt 2,7 gr

Slagpris: 900

Armlänk, 18 k rödguld med (sötvatten?)pärlor, sv stpl, l 18 cm, vikt 3,2 gr

Slagpris: 1 100

Ring, 18 k rödguld med baguetteslipad ametist (?) och vita safirer, sv stpl, vikt 1,8 gr

Slagpris: 600

Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis glaserat lergods, 'Kvinnofigur', tillv 1956 i 50 ex varav detta nr 8, sign, h 41,5 cm, lagning

Slagpris: 2 800

Matkärl med lock, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av heliga föremål, skrivtecken mm, h 19 cm

Slagpris: 900

Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av heliga föremål, skrivtecken mm, oid sign, h 26 cm, senare ilimmat lampfäste

Slagpris: 400

Herrarmbandsur med länk, stål, Certina Waterking med Speidellänk

Slagpris: 450

Ordenstecken, silver och emalj, Finska Frihetskorsets Orden 4 kl med svärd, 1918

Slagpris: 250

Ordenstecken, silver och emalj, Finska Frihetskorsets Orden 4 kl m svärd, 1939, slitage

Slagpris: 800

Medalj, tombak och emalj, Finska Blå Korset med spänne för Pohjois Karjala

Slagpris: 200

Medalj, delvis emaljerad metall, Finsk/Tyska Nordfrontskorset, smärre emaljdef

Slagpris: 1 100

Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, halstecken för kommendör av Finlands Vita Ros Orden, stpl Tillander, smärre emaljdef

Slagpris: 900

Medalj, järn, Finska Vinterkriget 1939-40, text Till Finlands tappra armé, utgiven av Numismatiska Föreningen i Åbo 1940, dia 5,7 cm

Slagpris: 200

Medaljer, 2 st, oxiderat järn, Finland, Frihetskrigets minnesmedalj

Slagpris: 300

Medaljer, 2 st, brons, Finska Fortsättningskrigets krigsminnesmedalj 1941-45

Slagpris: 200

Medalj samt miniatyr, delvis emaljerad metall, Frivilligkorset för svenskar under finska fortsättningskriget 1941-45

Slagpris: 3 400

Medaljer, 3 st, oxiderat järn, Finska Vinterkrigsmedaljen 1939-40, 1 med svärd och ortsangivelser

Slagpris: 400

Medalj, silver, Finland, Finlands Vita Ros Ordens Medalj, 1 klass

Slagpris: 200

Uniformsmärken 2 st, delvis emaljerad metall resp silver, Finland, examensmärke för arméofficer, stpl Sundqvist

Slagpris: 300

Medaljer, 3 st, brons, Finska medaljen för tapperhet 1918, 1939 resp 1941

Slagpris: 600

Medalj, brons, Finland, Frihetskorsets förtjänstmedalj av 2 klass 1941

Slagpris: 200

Uniformsmärken mm, 5 st, metall, Finska flygvapnet WWII

Slagpris: 500

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :