nästa auktion 28/6
  slutpriser 31/5
Auktion: Sön 31/5 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. This is a preliminary list, with reservation for changes.

Visning: Fredag 29/5 12-19
Lördag 30/5 10-17
Söndag 31/5 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Aalto, Alvar för Artek, golvlampa, läderklädd mässing med två vitlackerade lamellkupor, modell A810, designad 1959 för Villa Kokkonen, h 160 cm

Slagpris: 14 000

Aalto, Alvar för Artek, golvlampa, läderklädd mässing med vitlackerad lamellkupa, modell A805, designad 1954 för National Pensions Institute in Helsinki, h 174 cm

Slagpris: 11 000

Slagpris: 11 000

Vasarely, Victor, färgserigrafi, Kedd (1985), sign o numr 167/250, 65 x 50 cm

Slagpris: 2 400

Vasarely, Victor, färgserigrafi, Vonal Lap (1985), sign o numr 167/250, 50 x 50 cm

Slagpris: 2 000

Henningsen, Poul för Luois Poulsen, taklampa, kromad aluminium med vitlackerade aluminiumlameller, Snowball, design 1958, dia 40 cm

Slagpris: 6 000

Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med ljus skinnklädsel, 'Ingrid', design 1969

Slagpris: 1 900

Skrivbord, svartlackerat trä, Österbybruk, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, l 118 cm, framtaget av Ikea/Move Möbler i samarbete med Nationalmuseum, smärre nagg

Slagpris: 4 000

Lindberg, Stig för Gustavsberg, theservis, flintgods, Prunus, design 1962, thekanna, sockerskål, gräddkanna, 5 thekoppar och 10 underfat

Slagpris: 4 600

Bengtsson, Hertha för Rörstrand, tallrikar, 9 st djupa, 7 assietter samt 2 fat, vitglaserat flintgods, Blå Eld, design 1950, fat dia 33 cm

Slagpris: 1 000

Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna, mjölkkanna samt sockerskål, mm blåglaserat flintgods, tot 12 del, Blå Eld, design 1950, thekanna h 19 cm

Slagpris: 1 600

Okänd designer för Andersson & Johansson, Höganäs, 1950-60-tal, krydd/köksburkar, 13 st, glaserat lergods, teaklock och -underfat från Karl Holmberg AB Götene

Slagpris: 150

Ohlsson, Sture Gustaf för Tallhöjdens Stengods/Selsbo, 1950-60-tal, kryddburkar, 15 st, stengods med korklock, medf kryddhylla teak, l 48 cm

Slagpris: 300

Ohlsson, Sture Gustaf för Tallhöjdens Stengods/Selsbo, parti kryddbukar, skålar mm, delvis glaserat stengods

Slagpris: 250

Okänd designer för Johansfors, 1900-talets mitt, saftservis, 16 del, glas, dekor av lingon och blåbär, 12 saftglas, 2 vattenkannor samt 2 saftkaraffer, (1 propp sakn) kannor h 21 cm

Slagpris: 100

Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrskål med lock, glaserat stengods, sign, h 4,5 cm, lock möjl ej original

Slagpris: 100

Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrkanna, glaserat stengods, sign, h 8 cm

Slagpris: 150

Almström, Emmy för Rörstrand, ytterkrukor, 2 + 2 + 1, flintgods, Ostindia, design 1932, h 10 - 15 cm

Slagpris: 1 100

Ytterkruka, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor, h 23 cm

Slagpris: 350

Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, olja, kvinna på vadställe, 40 x 33 cm, smärre lagn

Slagpris: 800

Westman, Marianne för Rörstrand, servisdelar, glaserat stengods, 1950-60-tal; 3 skålar, 5 thekoppar med fat samt skål med teaklock

Slagpris: 600

Wiinblad, Björn för Rosenthal, skålar, 1 par, askfat, 1 par samt vaser 2 st, porslin, dekor av personer mm, h 4 - 19 cm

Slagpris: 100

Holzer-Kjellberg, Friedl, Arabia, skålparti porslin, sk risporslin, 2 skålar, 1 vas samt 5 kaffekoppar med fat, vas h 14 cm

Slagpris: -

Leuchovius, Sylvia för Rörstrand, skål, chamotterat stengods, dekor av treklöver, sign, dia 20 cm

Slagpris: 100

Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-Chine, sittande balinesiska, sign, h 25 cm, monterad på träsockel

Slagpris: 100

Lindberg, Stig, sparbössa, röd plast, 'Skotte', tillv för Handelsbanken, original koppel/fluga, l 16 cm, nyckel medf

Slagpris: 200

Barye, Antoine Louis, efter honom, skulptur, patinerad brons på svart sockel, kapital kronhjort, sign Barye, h inkl sockel 49 cm

Slagpris: 2 000

Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordsuppsättning, 5 del, porslin, Entré; salt- socker- och pepparströare, senapskar samt vinägerflaska med teaklock, h 9 - 14 cm

Slagpris: 800

Saltkar samt -sked, silver med blå glasinsats, i form av vikingaskepp, stpl CG Hallberg Stockholm 1961, l 9 cm

Slagpris: 450

Lockask, silver, oval, lock med infattad glasfluss, stpl OR Stockholm 1889, l 4,5 cm

Slagpris: 150

Uniformsmössa för matros vid Royal Navy, sk Summer Cap, HMS Undaunted (sjösatt 1943)

Slagpris: 450

Aebi, Willy, egen verkstad, Hasle, skålfat, glaserat lergods, dekor av fiskar mm, l 20 cm

Slagpris: 300

Skulptur, brons, sk Wienerbrons, sekelskiftet 1900, katt på sköldpaddskal, h 5 cm, sköldpaddan inkomplett

Slagpris: 500

Miniatyrer i ben- resp mässingsram, 4 st, 1900-talets början, bl a Jenny Lind och Maria de' Medici, storl 7,5 x 5 - 8,5 x 6,5 cm

Slagpris: 300

Ytterfoder, 2 st, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av blad resp snäckskal, h 17 resp 21 cm

Slagpris: 100

Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel, häst med ryttare, sign o numr 22/35, h inkl sockel 19 cm

Slagpris: -

Reseur, brännförgylld brons, Frankrike, Charles X, 1800-talets 1 hälft, rikt genombruten dekor, urtavla sign Lany Fils Ainé Paris, h 18 cm

Slagpris: 10 000

Krucifix, förgylld brons, nygotik, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av fabeldjur, leoparder mm, h 47 cm

Slagpris: -

Lockask, porslin, Limoges, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av personer i landskap, blommor mm, även inv dekor, l 22 cm

Slagpris: 1 000

Fickur, 18 k rödguld, 1800-talets 2 hälft, urtavla sign Carl Ranch Kjöbenhavn, ytter- och innerboett 18 k stpl Neuchâtel, Schweiz, dia 5 cm, tot vikt 80 gr

Slagpris: 7 000

Tapet, vävd ylle, sk Verdure, ant Flandern, 16-1700-tal, 260 x 160 cm, omf skador och lagn

Slagpris: 6 000

Bägare, glas, sk Kröningsbärgare, Elisabeth II, 2 juni 1953, h 13 cm

Slagpris: -

Dricksglas/bägare, glas i maroquinetui, ant England, 1800-talets 2 hälft, glasets botten med lös, inblåst medaljong i försilvrad brons med dekor av St Göran samt skepp, h 9 cm (etui h 10 cm)

Slagpris: 500

Gaffel, stål, renässans, 15-1600-tal, l 18 cm

Slagpris: 1 000

Gaffel, smide med träskaft, barock, 16-1700-tal, l 18 cm

Slagpris: 800

Skulptur, marmor, möjl keltiskt, 1-2 årh e Kr, h 13 cm

Slagpris: 3 800

Gästabudskniv, mässing och smide, 17-1800-tal, blad starkt nedslipat, mekanisk korroderad, l 15,5 cm

Slagpris: -

Okänd dansk designer för Boyes Metalkunst, ljusstakar, 1 par mässing, 1950-tal, h 17 cm

Slagpris: 100

Okänd dansk designer, ljusstakar, 1 par, mässing, etikett från Magasin Bo 1965, h 14 cm

Slagpris: 100

Kryddställ, Old Sheffield Plate och ben, England, 1800-talets 2 hälft, i form av 3 laggade kärl på vagn med benhandtag, oid stpl HB (möjl Harrisson Brothers Sheffield, verks 1849-61) samt svårtydd patentstpl, l 16 cm

Slagpris: 250

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :