nästa auktion 22/12
  slutpriser 24/11
Auktion: Sön 24/11 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 22/11 12-19
Lördag 23/11 10-17
Söndag 24/11 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Bulldog Maxi ur serien Kennel från 1972, h 35 cm

Slagpris: 3 800

Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods 'Amalia', ur serien ABC-flickor från 1958, sign, h 16 cm, säljes till förmån för Amnesty

Slagpris: 2 000

Larson, Lisa för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, Solros, ur serien Väggplattor från 1963, 28 x 20 cm

Slagpris: 400

Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, 'Pelle', ur serien Larssons ungar från 1962, h 19,5 cm

Slagpris: 1 200

Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Anna ur serien Sekelskifte från 1973, h 11 cm

Slagpris: 700

Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt från serien Stora Zoo 1959, l 32 cm

Slagpris: 2 600

Larson, Lisa, Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Häst, ur serien Lilla Zoo från 1955, h 10 cm

Slagpris: 1 700

Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, stengods, isbjörn, ur serien Lillskansen från 1978, h 9 cm

Slagpris: 400

Lindberg, Stig för Gustavsberg, skål, 'Grazia', stengods, vit carraraglasyr med målad stiliserad silverdekor av kvinnlig porslinsmålare med vaser mm, sign o dat Ö (1959), dia 35 cm

Slagpris: 1 900

Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, lövformad med grisailledekor av bladnerver, målarsign för Alf Jarnestad, l 15 cm, säljes till förmån för Lions, lagn

Slagpris: 200

Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas/kanna, glaserat stengods, 1950-tal, Endiv, sign, h 12 cm

Slagpris: 1 000

Ahola, Hilka-Liisa, för Arabia, väggrelief, glaserat stengods med teakram, sign, 49 x 49 cm

Slagpris: 900

Nylund, Gunnar & Krebs, Nathalie för Nylund & Krebs/Saxbo, låg vas, celadonglaserat stengods, sign, utf cirka 1929, dia 16 cm, hårspricka

Slagpris: 1 800

Bang, Arne, urna med hänklar, glaserat stengods med rottinghandtag, dekor i blått och brunt, sign, h exkl hänklar 17 cm

Slagpris: -

Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, stengods, Ägg, dekor i blå harpälsglasyr, sign, h 9 cm

Slagpris: 1 400

Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, vas, stengods, vit harpälsglasyr, sign, h 13 cm, etikett från Illums Bolighus

Slagpris: 700

Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, vas, stengods, blå harpälsglasyr, sign, h 11 cm

Slagpris: 1 200

Slagpris: 1 200

Willumsen, Bode, egen verkstad, vas, glaserat stengods, klotformad med reliefdekor av höns, sign, h 7 cm

Slagpris: 1 100

Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 13 cm, obet nagg

Slagpris: -

Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, skål, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 6 cm

Slagpris: 700

Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, skål, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, 10 x 10 cm

Slagpris: 900

Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vaser/skålar, 4 st, harpälsglaserat stengods, sign, h 6 - 19 cm, nagg, sprickor

Slagpris: 1 300

Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, skål, stengods, dekor i grön harpälsglasyr, sign, h 6 cm, obet mynningsnagg

Slagpris: 700

Okänd designer för Sovi, Gladsaxe, vas, glaserat stengods, oid sign, h 14 cm

Slagpris: 100

Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, Stockholm, tapetrullar, 2 st, handtryck, b 57 cm, enl uppgift 2 x 10 meter

Slagpris: 400

Lockask, lackerad metall, rokoko, 1700-talets mitt, beslag i brännförgylld brons, lock med genombruten tenn(?)dekor, dia 8 cm, slitage

Slagpris: -

Powolny, Michael tillskr, ljusstake/bordslampfot, glaserat flintgods, dekor av putto med blommor, osign, h 21 cm

Slagpris: -

Josephsson, Ernst, sepiateckning, porträtt möjl August Strindberg, utfört under sjukdomsperioden, sign, synl pappersstorl 34 x 21 cm, prov: inköpt på Antiquea, Stockholm 1988, kraftigt blekt

Slagpris: -

Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, Kina, ant Qing, sekelskiftet 1900, sittande person (kejsare?), ansikte med applicerat hår (tagel?), h 17 cm, slitage

Slagpris: 250

Dekorationselement, 2 st, skuret, förgyllt och lackerat trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer, djur mm, h 48 resp 54 cm

Slagpris: 400

Matkärl, skuret och lackerat trä, Kina, ant Republik, 1900-talets 1 hälft, dia 31 cm

Slagpris: 700

Rituell dolk, brons och smide, sk kîla eller phurba, sino-tibetansk, 1900-talets 1 hälft, skaft med dekor av trehövdad Vajrakīla mm, treeggad klinga, l 27 cm

Slagpris: 400

Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1735-96), dekor av pioner mm i famille-rose-färger, dia 23 cm

Slagpris: 600

Tallrik, djup, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av pioner mm i famille-rose-färger, profilerat brätte, dia 23 cm

Slagpris: 700

Slagpris: -

Lockstop, 1 par, tenn, renässansstil, stpl F Santesson Stockholm 1899, h 24 cm

Slagpris: 300

Miniatyrjardinière, nysilver med slipad glasinsats, WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), jugend, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnor mm, l 13 cm, smärre nagg

Slagpris: 450

Okänd designer, ant Frankrike, jugend, sekelskiftet 1900, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, dekor av körsbär mm, h 38 cm, bristningar

Slagpris: 3 000

Ahola, Hilkka-Liisa för Arabia, vas, stengods, polykrom dekor av blommor, sign, h 16 cm, säljes till förmån för Lions

Slagpris: 250

Ljusstakar, 1 par, bemålat bisquitporslin, Sitzendorf, 1800-talets slut, dekor av stående geishor, h 30 cm, medf 1 lös kandelaberarm, säljes till förmån för Amnesty

Slagpris: 350

Zwick, Lis, olja, Tankar under en stilla natt, sign o dat 1968, 46 x 38 cm, säljes till förmån för Lions

Slagpris: 1 800

Brauer, Otto för Holmegaard, golvvas/Carnaby, brunt glas, design 1959, etikettsign, h 38 cm, säljes till förmån för Lions

Slagpris: 350

Bauer, Otto för Holmegaard, flaska, brunt glas, Carnaby, h 26 cm, säljes till förmån för Lions

Slagpris: 250

Okänd designer, 1950-60-tal, tidskriftsställ/sykorg, teak med rutig originalklädsel, l 39 cm, säljes till förmån för Lions

Slagpris: 300

Ollers, Edvin för Kosta, tillskr, skål på fot, koboltglas, ant 1920-tal, l 26 cm, säljes till förmån för Lions

Slagpris: 150

Lund-Jensen, Robert, skulptur, bemålad gips, Amanda (från Kerteminde), sign, h 24 cm, , säljes till förmån för Lions

Slagpris: -

Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar 1 par, glas, Festivo, etikettsign, h 18 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem

Slagpris: 300

Johansson, Carl, olja, sekelskiftet 1900, skärgårdsvik, sign, 26 x 35 cm, säljes till förmån för Lions

Slagpris: -

Laczák, Géza, vas, mässing, organisk form, sign, h 13 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem

Slagpris: 400

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :