nästa auktion 26/4
  slutpriser 29/3
Auktion: Sön 23/2 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 21/2 12-19
Lördag 22/2 10-17
Söndag 23/2 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Kungligt bord, förgyllt trä och stuck, ny-Louis XVI, 1800-talets mitt, svart marmorskiva med polykrom pietra-dura-dekor av blommor, brännstämplat, krönt monogram för Frederik VIII (1808-63) samt inventarienummer 1699, h 76 cm, smärre def, slitage

Slagpris: 2 000

Polescreen, mahogny, England, George III, sekelskiftet 1800, justerbar sköld med broderad dekor, h inkl senare, förgylld ljushållare 156 cm

Slagpris: 1 600

Kofod-Larsen, Ib, för Olof Persson, (OPE Möbler), Jönköping, soffa, teak med ljusbrun skinnklädsel, Kandidaten, 1960-tal, l 190 cm, smärre slitage, sköra resårband

Slagpris: 16 000

Kofod-Larsen, Ib, för Olof Persson, (OPE Möbler), Jönköping, fåtölj, teak med ljusbrun skinnklädsel, Kandidaten, 1960-tal, b 70 cm, smärre slitage, sköra resårband

Slagpris: 8 000

Renoir, Pierre Auguste efter honom, skulptur, patinerad brons, 'Coco', porträtt av sonen Claude Renoir, gjuten sign R, h exkl sockel 28 cm

Slagpris: 1 900

Roussel, Léon, skulptur, patinerad brons, stående kvinna med hacka, sign o dat 1913, h 43 cm

Slagpris: -

Karott med lock och underfat, silver, Louis XV-stil, stpl Hénin & Cie, Paris 1891-96, dekor av akantus och rocailler, karott l 30 cm, tot vikt 1500 gr, initialer MR, inv gravyr, prov; adliga ätten Treschow

Slagpris: 6 500

Corneille (Guillaume Cornelis van Beverloo), färgserigrafi, Allégresse, ed GKM, sign, dat 1998 o numr HC 2/20, synl pappersstorl 41 x 57 cm

Slagpris: 1 600

Figurin/ljusstake, porslin, Meissen Marcolinis period (1774-1815), putto med boll, senare, polykrom bemålning, h 24 (!) cm, smärre def

Slagpris: 700

Olsen, Hans för C/S Möbler, Glostrup, tillskr, fåtöljer, 1 par, palisander med lös, textilklädsel, modellnr 38401, etikettsign

Slagpris: -

Olsen, Hans för C/S Möbler, Glostrup, tillskr, soffa, palisander med lös, textilklädsel, modellnr 38401, l 181 cm, etikettsign

Slagpris: -

Larsson, Axel för AB Svängsta Stilmöbler, stolar, 1 par, böjträ/teak och bok, 1950-60-tal, stplsign

Slagpris: 1 200

Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel/telefonbänk, teak med original, rutig textilklädsel, 2 lådor, l 85 cm

Slagpris: 800

Sigillstämpel, mässing, Danmark, 17-1800-tal, graverat vapen för adliga ätten Krieger, adlad 1797, h 6,5 cm

Slagpris: 1 100

Nilsson, Wiwen, egen verkstad, halslänk, sterlingsilver, dekor av stavar, stpl Lund 1947, l 66 cm

Slagpris: 10 000

Nilsson, Wiwen, egen verkstad, armlänk, sterlingsilver, dekor av stavar, stpl Lund 1947, l 21 cm

Slagpris: 4 400

Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1913, vikt 8,96 gr 900/1000 guld

Slagpris: 3 200

Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld

Slagpris: 1 500

Slagpris: 1 600

Halskedja, 18 k rödguld, otydl sv stpl, l 45 cm, vikt 11,8 gr

Slagpris: 3 400

Armlänk, 18 k rödguld, stpl R&C Stockholm 1967, l 20 cm, vikt 14,2 gr

Slagpris: 4 200

Ringar, 2 st, 20 k rödguld, Sverige 1920-30-tal, tot vikt 6,5 gr

Slagpris: 2 000

Ring, 23 k rödguld, stpl Ceson Göteborg 1935, vikt 3,2 gr

Slagpris: 1 200

Armlänk, 18 k rödguld, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1912, l 19 cm, vikt 11 gr

Slagpris: 3 200

Armlänk, 18 k rödguld, stpl Ceson Göteborg 1945, l 18 cm, vikt 7,7 gr

Slagpris: 2 400

Ring, 18 k rödguld med 3 gammalslipade diamanter om tot 0,32 ct enl gravyr, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1921, vikt 2,1 gr

Slagpris: 1 500

Halskedja, 18 k rödguld, sv importstpl, l 37 cm, vikt 5,7 gr

Slagpris: 1 600

Halskedja, 18 k rödguld, stpl E Persson Båstad 1948, l 50 cm, vikt 5,7 gr

Slagpris: 1 600

Halskedja, 18 k rödguld, l 40 cm, vikt 3,5 gr

Slagpris: 1 000

Armlänk, 18 k rödguld, sv importstpl, l 15 cm, vikt 2,6 gr

Slagpris: 700

Brosch, 18 k rödguld, oid stpl HJ, h 5 cm, vikt 6,4 gr

Slagpris: 1 900

Ring, 18 k rödguld med violett spinell (?), stpl Ceson Göteborg 1960, vikt 5 gr

Slagpris: 1 100

Hänge, 18 k rödguld med facettslipad bergskristall, stpl Juvelfabriken Stockholm 1945, h 3,5 cm, vikt 6 gr

Slagpris: 1 400

Okänd designer för David Andersen Oslo, öronclips, 1 par, förgyllt sterlingsilver med röd, transparent emalj, h 3 cm

Slagpris: 300

Ring, 18 k rödguld med vit safir (?), stpl Guldvaruhuset Stockholm 1958, vikt 2,5 gr

Slagpris: 700

Fotogömma med inv glas, 18 k rödguld, 1900-talets början, sv importstpl, h 3 cm, tot vikt 3,8 gr

Slagpris: 900

Broscher, 2 st, 18 k rödguld med pärla, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1971 resp 1974, l 5 resp 7 cm, tot vikt 5,1 gr

Slagpris: 1 400

Parti ringar, armband mm, 18 k rödguld, ngn del def, tot vikt 15 gr

Slagpris: 4 400

Halssmycke, förgyllt sterlingsilver med paste, 1900-talets 1 hälft, l 38 cm

Slagpris: 400

Fotogömma, förgyllt silver med guillocherad emaljdekor, möjl Norge, 1900-talets början, sv importspl, dia 2,5 cm

Slagpris: 100

Theskedar, 1 par, silver, Frankrike Louis XVI, slät modell, oid mästare IP Nancy, 1700-talets slut, l 13,5 cm, tot vikt 45 gr

Slagpris: 250

Dessertskedar och -gafflar, 6 + 6 st, silver, svensk spetsig, l 18 cm, stpl GAB Stockholm, tot vikt 440 gr, initialer JL el LJ

Slagpris: 1 400

Matskedar, 12 st, silver, 18-1900-tal, olika mästare, Ystad, Köpenhamn, Danzig mm, tot vikt 560 gr

Slagpris: 1 800

Parti the- och dessertskedar mm, silver, 18-1900-tal, tot vikt 490 gr

Slagpris: 2 000

Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, golvlampa mässing, modellnr 2148, design 1934, h 152 cm, medf skärm

Slagpris: 4 000

Goya y Fuentes, Francisco de, etsning och akvatint, 'Ysele quema la casa ', nr 18 ur Caprichios från 1799, 21,5 x 15,4 cm, litt: Harris 194.53.III.3, möjl senare avdrag

Slagpris: 1 000

Goya y Fuentes, Francisco de, etsning och akvatint, 'Quien mas rendido?', nr 27 ur Caprichios från 1799, 21,5 x 15,4 cm, litt: Harris 1964 62.II.2, möjl senare avdrag

Slagpris: -

Perukhållare, porslin, Kina, Tongzhis tid och märke (1862-75), genombrutet liv med polykrom emaljdekor av frukter, djur, heliga föremål mm, h 28 cm

Slagpris: 3 800

Perukhållare, porslin, Kina, Tongzhis tid och märke (1862-75), genombrutet liv med polykrom emaljdekor av frukter, djur, heliga föremål mm, h 28 cm, botten med borrat hål

Slagpris: 1 600

Bowen, Owen, olja, fåreherde med fårflock på stenbro, sign o dat 1894 (?), 41 x 62 cm

Slagpris: 2 800

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :