nästa auktion 28/6
  slutpriser 31/5
Auktion: Sön 26/4 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 24/4 12-19
Lördag 25/4 10-17
Söndag 26/4 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Wirkkala, Tapio för Iittala, kanna, glas 12 + 12 st samt 2 skålar, glas, Ultima Thule, h 22 cm

Slagpris: 1 400

Okänd designer, fåtölj i Bruno Mathssons art, modell snarlik Karin

Slagpris: 1 800

Slagpris: 1 800

Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods, modellnr F209, sign, h 19 cm

Slagpris: 500

Petersen, Paul för Combiwood, Gentofte, 3 del, teak och rostfritt stål, h 11 - 15 cm

Slagpris: 600

Armlänk 18 k rödguld, stpl Bengt Hallberg Köping 1964. vikt 25,5 gr

Slagpris: 7 500

Armlänk 18 k rödguld, stpl Bengt Hallberg Köping 1960, vikt 14,7 gr

Slagpris: 4 800

Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 4 + 4 lådor, h 100 cm

Slagpris: 100

Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vaser, 5 st, glas, dekor av polykroma invälsningar, Rainbow, sign o delvis etikettsign, h 8 - 25 cm

Slagpris: 500

Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, starkvinsglas, 13 st, rubinglas, h 8 cm

Slagpris: 300

Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, snapsglas, 12 st, rubinglas, h 8 cm

Slagpris: 300

Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, dricksglas, 14 st, rubinglas, h 8 cm

Slagpris: 400

Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vinglas, 10 st, rubinglas, h 16 cm

Slagpris: 400

Kaminur, brons, Frankrike, Louis XIV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner, festoner mm, urverk sign Samuel Martí, h 63 cm

Slagpris: 6 000

Okänd designer för Hymabolagen, 1950-60-tal, stolar, 6 st, svartlackerad metall med teaksits, stapelbara, etikettsign, bruksslitage

Slagpris: 2 200

Stegpall, krom med röda melaminskivor, Verkstads AB Lindqvist, h 61 cm

Slagpris: 600

Stegpall, krom med röda melaminskivor, h 60 cm, visst slitage

Slagpris: 500

Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar mm 6 del, gjutet glas, Mine, dekor av slingor, gjuten sign, h 7 - 16 cm

Slagpris: 200

Lindskog, Axel Einar, statyett, bemålad gips, fotplatta i Kolmårdsmarmor, 'Danserskan' originalet tidigare i Figaroparken i Halmstad, sign o dat 1949, h inkl platta 41 cm

Slagpris: -

Theskedar, 12 st, silver, Ryssland, Alexander II, spiralvridet skaft, graverad dekor, stpl Pavel Sasikow Moskva 1880, l 12 cm, medf sked, stpl Petter Airaksinen Moskva 1890, l 17 cm, tot vikt 225 gr

Slagpris: 1 300

Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, svartlackerad metall, Topan, design 1959 för hotell Astoria i Trondheim, dia 19 cm

Slagpris: 350

Slagpris: 350

Krucifix, förgylld brons, -trä och sammet på valnötsplatta, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 40 cm

Slagpris: 350

Norell, Arne för Norellmöbler, soffa, bonad bok och läder med brun skinnklädsel, 2-sits, 'Ilona', design 1971, l 150 cm

Slagpris: 7 500

Schultz, Otto för Boet, Göteborg, fåtöljer, 1 par, brunt läder med pärlspik och textilklädda dynor, 1 dekorknapp sakn, 1 rygg med mindre reva

Slagpris: 9 500

Sintenis, Walter, skulptur, patinerad brons, Übermut, sign, h 24 cm

Slagpris: 1 800

Vas, porslin, Meissen, 1900-talets mitt, polykrom blomdekor, h 14 cm

Slagpris: 3 200

Okänd designer, skulptur, delvis bemålad brons, sk Wienerbrons, 1900-talets början, stående orientalisk sabeldanserska, sockel i gultonad marmor, h 27 cm

Slagpris: 1 900

Westman, Marianne för Rörstrand, karott, porslin, Picknick, design 1956, l 30 cm

Slagpris: 250

Westman, Marianne för Rörstrand, skål, porslin, Picknick, design 1956, l 20 cm

Slagpris: 400

Westman, Marianne för Rörstrand, form, porslin, Picknick, design 1956, l 30 cm

Slagpris: 350

Westman, Marianne för Rörstrand, fat, porslin, Picknick, design 1956, l 42 cm

Slagpris: 800

Burke, Maurice för Arkana, soffbord, vitlackerad metall och konstmassa, Tulip, modellnr 52, 1960-tal, h 52 cm

Slagpris: 1 500

Okänd designer i Mogens Lassens art, pall, björk och ek, trebent, h 70 cm, slitage

Slagpris: 1 200

Bahr, Carl Wilhelm Theodor, tillskr, olja, 1800-talets mitt, syskonkärlek, tondo 88 x 88 cm (spännram 93 x 93 cm, a tergo bet W Bahr Neubrandenburg, smärre def

Slagpris: 5 000

Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, Caritas Romana, 76 x 59 cm

Slagpris: 2 400

Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, St Marys Church, Dedham, sign R Daintree (?), 40 x 66 cm

Slagpris: 4 000

Okänd brittisk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, Kilchurn Castle, Loch Awe, sign M Sinclair, 25 x 46 cm, duklagn

Slagpris: 700

Höglund, Erik, akvarell, kustparti, sign o dat 1950, synl pappersstorl 15 x 34 cm

Slagpris: 150

Starck, Marianne för Michael Andersen & Sön, Bornholm, spegel, glaserat lergods, modellnr 6068, 35 x 30 cm

Slagpris: 150

Kaminur, svärtat trä med mässingsbeslag, Sessions Clock Co, Forestville Connecticut, h 35 cm

Slagpris: 500

Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, skulptur, skuret och bemålat trä (!), häst vid stängsel, h 27 cm, lagn

Slagpris: 1 000

Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, prydnadsvaser, 1 par, svarvat och skuret trä (!), hänklar i form av ormar, h 43 cm, lagn

Slagpris: 500

Golvurna, porslin, ant Arita, Japan, Meiji, 1800-talets slut, dekor i Imarifärger, h 43 cm

Slagpris: -

Lås, smide, barock, 1600-tal, l 38 cm, medf träplatta

Slagpris: 2 600

Blomsterpiedestal, bronserat gjutjärn, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av näckrosblad, oid sign o numr 5980 81, h 81 cm

Slagpris: 1 500

Stort parti spelmarker, pärlemor, Kina, ant republik, 1900-talets 1 hälft, genombruten och graverad dekor

Slagpris: 1 000

Réaumurtermometer samt hydrometer i plåtetui, termometer sign Molinari (A Molinari verks i Köpenhamn omkr 1780, tot h 29 cm

Slagpris: 1 200

Stol, skuret trä med flätad sits, sk Pidha, Indien, 18-1900-tal, dekor av hästar mm, h 70 cm

Slagpris: 400

Stol, skuret trä med flätad sits, sk Pidha, Indien, 18-1900-tal, dekor av påfåglar mm, h 60 cm

Slagpris: 400

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :