Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Cordier, A efter Belanger, Louis, akvatint, handkolorerad, "Chute de Polhem a Trollhättan",  _7727a_8d8eee448042c36_lg.jpeg
Est300 - 400 SEK
Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, vattennymfer,_7728a_8d8eee76055590e_lg.jpeg
Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, vattennymfer,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, 1910-20-tal, rådjur i landskap,_7734a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, 1910-20-tal, rådjur i landskap,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Norrgren, Maja, olja, klippor  vid Marstrand, _7737a_lg.jpeg
Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Jansson, Vide, relief, skuret och bemålat trä, Tidningsläsare I, _7743a_8d8eee776311048_lg.jpeg
Jansson, Vide, relief, skuret och bemålat trä, Tidningsläsare I,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Baselitz, Georg, litograferad utställningsplansch, Kastrup 1981, _7744a_8d8eee919cb4a74_lg.jpeg
Baselitz, Georg, litograferad utställningsplansch, Kastrup 1981,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Nordlinder, Stig Egon, olja, komposition med kvinna och duvor,_7745a_8d8eee8edb353e8_lg.jpeg
Nordlinder, Stig Egon, olja, komposition med kvinna och duvor,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",_7746a_8d8eee79b98344b_lg.jpeg
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, färgserigrafi med guldtryck, komposition,_7747a_8d8eee942fcae8c_lg.jpeg
Okänd konstnär, färgserigrafi med guldtryck, komposition,
Est200 - 300 SEK
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, pastell, flodlandskap med vindmölla,_7757a_8d8eeef1ffd95c4_lg.jpeg
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, pastell, flodlandskap med vindmölla,
Est300 - 400 SEK
Rosengren, Jean, olja, skånskt landskap med lantgård,_7758a_8d8eeef0b5319c6_lg.jpeg
Rosengren, Jean, olja, skånskt landskap med lantgård,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Sinka, Imants, olja, båtar på älvstrand,_7761a_8d8eeef35b1dc0e_lg.jpeg
Sinka, Imants, olja, båtar på älvstrand,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,_7762a_lg.jpeg
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Møller, Knud Max, förgetsning, "Skrigende havørn" 1932,_7765a_lg.jpeg
Møller, Knud Max, förgetsning, "Skrigende havørn" 1932,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Berger, Johan Christian, efter honom, litografi, "Inloppet till Carlskrona",_7767a_lg.jpeg
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd holländsk konstnär, olja, kvinna i folkdräkt, _7778a_lg.jpeg
Okänd holländsk konstnär, olja, kvinna i folkdräkt,
Final bid1,800 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,_7784a_lg.jpeg
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
Est200 - 300 SEK
Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap, _7785a_lg.jpeg
Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn, _7786a_lg.jpeg
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
Est800 - 1,000 SEK
Rud-Petersen, Rudolf, olja, vid badet, _7800a_lg.jpeg
Rud-Petersen, Rudolf, olja, vid badet,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Vangelisti, Vincenzo efter Barbieri, Giovanni Francesco (Il Guercino), akvatint, S Rocco Incarcerato, _7801a_lg.jpeg
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,_7810a_lg.jpeg
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,_7818a_lg.jpeg
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,
Est200 - 300 SEK
Sejg, Johan, olja, häst i landskap, _7826a_lg.jpeg
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
Est200 - 300 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, auktion, _7843a_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, olja, auktion,
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, akvareller, 2 st, Marstrandsmotiv,_7849a_lg.jpeg
Okänd konstnär, akvareller, 2 st, Marstrandsmotiv,
Est200 - 300 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,_7850a_lg.jpeg
Est400 - 500 SEK
Edsberg, Knud, olja, kor och hästar på bete,_7840a_8d8ef84f2b4feca_lg.jpeg
Edsberg, Knud, olja, kor och hästar på bete,
Final bid900 SEK
Est600 - 800 SEK
Meyer Andersen, Johannes, olja, hästdragen vagn i snö,_7839b_8d8ef8554208b36_lg.jpeg
Meyer Andersen, Johannes, olja, hästdragen vagn i snö,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Halldin, Bror, olja, Höstljus, Jämnesjön, Älvsborg, _7882a_lg.jpeg
Halldin, Bror, olja, Höstljus, Jämnesjön, Älvsborg,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Oldmeadow, James Charles, tillskriven, olja, hundporträtt,_7884a_lg.jpeg
Oldmeadow, James Charles, tillskriven, olja, hundporträtt,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Halldin, Bror, olja, Jämnesjön, Älvsborg, _7885a_lg.jpeg
Halldin, Bror, olja, Jämnesjön, Älvsborg,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Lourak, Chiger, olja, trädgårdsbild med blommande äppelträd, _7886a_lg.jpeg
Lourak, Chiger, olja, trädgårdsbild med blommande äppelträd,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Högardh, Gösta, akvarell, "Motiv från Trången Tylösand"_7756a_8d8ef73e2e1471d_lg.jpeg
Högardh, Gösta, akvarell, "Motiv från Trången Tylösand"
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,_7889a_lg.jpeg
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, relief, skuret och bemålat trä, Svart Eva, _7890a_lg.jpeg
Okänd konstnär, relief, skuret och bemålat trä, Svart Eva,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, landskap, _7895a_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, olja, landskap,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Debois, Ingeborg Benthine, olja, blomsterstillbeben,_7897a_lg.jpeg
Debois, Ingeborg Benthine, olja, blomsterstillbeben,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd konstnär, olja, landskap med får,_7915a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, landskap med får,
Est300 - 400 SEK
Figuriner, 5 st, polykrom glasmassa, Murano mm,_7916a_8d8efb886b17356_lg.jpeg
Figuriner, 5 st, polykrom glasmassa, Murano mm,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, Venedigmotiv, _7917a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, Venedigmotiv,
Est200 - 300 SEK
Sesmero, Mariano, akvareller, 2 st, motiv från Málaga, _7918a_lg.jpeg
Sesmero, Mariano, akvareller, 2 st, motiv från Málaga,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Lind, Hardan, olja, insjölandskap,_7919a_lg.jpeg
Lind, Hardan, olja, insjölandskap,
Est200 - 300 SEK
Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,_7920a_lg.jpeg
Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, färglito (?), "Franz Schubert im Dreimädlerhaus", 1920-tal,_7923a_8d8efae7f7532c0_lg.jpeg
Okänd konstnär, färglito (?), "Franz Schubert im Dreimädlerhaus", 1920-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Nordin, Lars & Mandl, Peter, färgserigrafi, komposition,_7924a_8d8efb4ad6bb952_lg.jpeg
Nordin, Lars & Mandl, Peter, färgserigrafi, komposition,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Örn, Bo, olja, kosmisk komposition,_7925a_8d8efb4ece29f30_lg.jpeg
Örn, Bo, olja, kosmisk komposition,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Jirlow, Lennart, poster/vernissagekort, offset, "Tivoli à Copenhague",_7926a_8d8efae9cff7276_lg.jpeg
Jirlow, Lennart, poster/vernissagekort, offset, "Tivoli à Copenhague",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK