Loading...

Majauktion


Majauktion
Closed
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),_9265a_lg.jpeg
524
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 15 st, Line, _9290a_lg.jpeg
549
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 15 st, Line,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Kosta Boda, rödvinsglas, 14 st, Line, design 1982,_9291a_lg.jpeg
550
Ehrner, Anna för Kosta Boda, rödvinsglas, 14 st, Line, design 1982,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Golvvas, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm, _9299a_lg.jpeg
557
Golvvas, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Golvvas, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av mytologisk scen mm, _9298a_lg.jpeg
559
Golvvas, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av mytologisk scen mm,
Final bid3,200 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Makeig Jones, Daisy för Wedgwood, skål, lysterglaserat flintgods, oktogonal form,_9305a_8d91c5d895605a6_lg.jpeg
564
Makeig Jones, Daisy för Wedgwood, skål, lysterglaserat flintgods, oktogonal form,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta",_9306a_8d91c5d9e6f555e_lg.jpeg
565
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta",
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer för Töreboda, marmeladburk, glaserat lergods med teaklock och -fat, _9315a_8d91c5de3ec0520_lg.jpeg
574
Okänd designer för Töreboda, marmeladburk, glaserat lergods med teaklock och -fat,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, dekor av luftbubblor mot delvis blå fond, _9320a_lg.jpeg
580
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, dekor av luftbubblor mot delvis blå fond,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, äggkoppar, 1 par, glas,_9325a_8d91c690c8266ab_lg.jpeg
584
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, äggkoppar, 1 par, glas,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _9328a_8d91c68df73d1ec_lg.jpeg
587
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Golvvas/kanna, glaserat lergods, Carstens Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal, _9329a_8d91c68d39fc8fb_lg.jpeg
588
Golvvas/kanna, glaserat lergods, Carstens Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matservisdelar, 29 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst med guldkant_9333a_8d91c6da43d27b1_lg.jpeg
592
Matservisdelar, 29 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst med guldkant
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd(a?), konstnär för Bergdala, 3 delar konstglas,_9338a_8d91c6d900926fb_lg.jpeg
597
Okänd(a?), konstnär för Bergdala, 3 delar konstglas,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bålskål, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), dekor av personer, blommor mm i Kantonemalj, _9342a_8d91dde68620d6b_lg.jpeg
601
Bålskål, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), dekor av personer, blommor mm i Kantonemalj,
Final bid4,400 SEK
Est4,600 - 5,000 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av växtlighet mm,_9348a_lg.jpeg
607
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av växtlighet mm,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, _9351a_8d91df8499da010_lg.jpeg
610
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
Final bid2,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), runt, _9352a_8d91df8588608a5_lg.jpeg
611
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), runt,
Final bid1,800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), runt, _9353a_8d91df866bd87dc_lg.jpeg
612
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), runt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Potpourriekorg med underfat, porslin, Royal Copenhagen, Musselmalet,_9354a_8d91df87435775d_lg.jpeg
613
Potpourriekorg med underfat, porslin, Royal Copenhagen, Musselmalet,
Final bid3,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Potpourriekorg med underfat, porslin, Royal Copenhagen, Sachsisk Blomst, _9355a_8d91df83654da0c_lg.jpeg
614
Potpourriekorg med underfat, porslin, Royal Copenhagen, Sachsisk Blomst,
Final bid3,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,_9356a_lg.jpeg
615
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Huerta, Juan för Lladró, figurin, porslin, "Aggressive goose",_9365a_lg.jpeg
624
Huerta, Juan för Lladró, figurin, porslin, "Aggressive goose",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Salomon, Harald för Rörstrand, figuriner, 3 st, blanc-de-chine, sjöjungfrubarn, _9367a_lg.jpeg
625
Salomon, Harald för Rörstrand, figuriner, 3 st, blanc-de-chine, sjöjungfrubarn,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av växter mm, _9368a_lg.jpeg
626
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av växter mm,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd dansk keramiker, (möjligtvis Kingo Keramik), kruka, glaserat stengods, _9366a_lg.jpeg
627
Okänd dansk keramiker, (möjligtvis Kingo Keramik), kruka, glaserat stengods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal, _9371a_8d91e021fff4f89_lg.jpeg
630
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,_9372a_8d91e022d914312_lg.jpeg
631
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda, skål, glas, dekor i rosa, grönt och blått, _9373a_8d91e024d402f99_lg.jpeg
632
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda, skål, glas, dekor i rosa, grönt och blått,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Assietter, 6 + 6 st, porslin, Stadtmeissen, blå underglasydekor av lökmönstret, _9392a_8d91e862f981a80_lg.jpeg
651
Assietter, 6 + 6 st, porslin, Stadtmeissen, blå underglasydekor av lökmönstret,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Buljongkoppar med underfat, 12 + 12 st, Rosenthal, 1900-talets 1 hälft,_9394a_8d91e8807be2c97_lg.jpeg
653
Buljongkoppar med underfat, 12 + 12 st, Rosenthal, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,400 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, Meissen 1900-tal, _9395a_8d91e87f79cfb8c_lg.jpeg
654
Kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, Meissen 1900-tal,
Final bid3,400 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, blå underglasyrdekor av fågel i törnbuske, _9447a_8d91ed083c3cafe_lg.jpeg
706
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, blå underglasyrdekor av fågel i törnbuske,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Mat- och kaffeservisdelar, porslin, B&G, empire,_9480a_8d91f81f7fb0e65_lg.jpeg
739
Mat- och kaffeservisdelar, porslin, B&G, empire,
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Fat, porslin, Royal Copenhagen Flora Danica,_9505b_8d91fa64dbbdf27_lg.jpeg
764
Fat, porslin, Royal Copenhagen Flora Danica,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Offerskål, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, _9506a_8d91fa66c0547ec_lg.jpeg
765
Offerskål, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Pallme-König & Habel (Glasfabrik Elisabeth), Kosten/Teplitz, 1900-talets början,_9511a_8d91fa7fa8506bc_lg.jpeg
770
Okänd designer för Pallme-König & Habel (Glasfabrik Elisabeth), Kosten/Teplitz, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Wilhelm Kralik Söhne, kakburk, glas med metallmontage,_9518a_8d91fa797d4c187_lg.jpeg
777
Okänd designer för Wilhelm Kralik Söhne, kakburk, glas med metallmontage,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, _9521a_8d91fa7db7524cf_lg.jpeg
780
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff, slipad kristall med silvermontage, _9546a_lg.jpeg
805
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff, slipad kristall med silvermontage,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kähler, Nils, möjligen för Herman A Kähler Nästved, skål, glaserat stengods,,_9547a_lg.jpeg
806
Kähler, Nils, möjligen för Herman A Kähler Nästved, skål, glaserat stengods,,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stekfat, porslin, Kina Jiaqing (1796-1820), oval,_9549a_lg.jpeg
809
Stekfat, porslin, Kina Jiaqing (1796-1820), oval,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Philippi, Maria för Söholm, skål, blåglaserat stengods,_9565a_lg.jpeg
822
Philippi, Maria för Söholm, skål, blåglaserat stengods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor 1 par, chamotterat stengods, _9566a_lg.jpeg
824
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor 1 par, chamotterat stengods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, skål, glas, _9567a_lg.jpeg
825
Okänd konstnär, skål, glas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,_9568a_lg.jpeg
828
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Jancke-Björk, Eva för Bobergs Fajansfabrik Gefle (Bo Fajans) tillskriven, tobaks(?)burk, fajans,_9570a_lg.jpeg
829
Jancke-Björk, Eva för Bobergs Fajansfabrik Gefle (Bo Fajans) tillskriven, tobaks(?)burk, fajans,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",_9577a_lg.jpeg
836
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.