16 Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
design 1899 till utställning på Stockholms Arbetareinstitut, september 1899, anordnad av Ellen Key med flera, proveniens: familjen Westman, bruksslitage
Estimate | 2,200 - 2,400 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 50 SEK |