40 Ljusstake, mässing, renässans/barock, 15-1600-tal, balusterformad ljuspipa på klockformad fot med bred droppskiva,
graverade initialer IB AK över oidentifierade alliansvapen, datering (16?)18, skador, lagningar, pipa och fot möjligen ej ursprungligen sammanhörande
Estimate | 2,200 - 2,400 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 50 SEK |