Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Closed
Dalin, Rolf, olja på metall (?), "Blå jungfrun"
476
Dalin, Rolf, olja på metall (?), "Blå jungfrun"
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Svipdag, Elin, olja, "Majmorgon vid havet"
477
Svipdag, Elin, olja, "Majmorgon vid havet"
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Igelström, Stefan W, offset, Lusthuset,
478
Igelström, Stefan W, offset, Lusthuset,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Book, Max Mikael, etsning, komposition,
480
Book, Max Mikael, etsning, komposition,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Pettersson, Rune, färgträsnitt, komposition med djur,
483
Pettersson, Rune, färgträsnitt, komposition med djur,
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
485
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Elgström, Ossian, etsning, Karesuandolappar i Lyngseidet
488
Elgström, Ossian, etsning, Karesuandolappar i Lyngseidet
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stenstad, Lars, litografi, "Spegling"
489
Stenstad, Lars, litografi, "Spegling"
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Dahlgren, Jan, etsning, "Säl"
490
Dahlgren, Jan, etsning, "Säl"
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68,
494
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Norman, Knut, olja, stadsbild, Venedig
495
Norman, Knut, olja, stadsbild, Venedig
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Nilsson, Tore, olja, landskap,
496
Nilsson, Tore, olja, landskap,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jansson, Rune, litografi, Kustlinje
497
Jansson, Rune, litografi, Kustlinje
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall,
498
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, oljetryck, sekelskiftet 1900, ätande män
499
Okänd konstnär, oljetryck, sekelskiftet 1900, ätande män
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hårdner, Ulf, olja, skuta vid Hven,
502
Hårdner, Ulf, olja, skuta vid Hven,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Johansson, Nils, olja, "Tångvirvel"
503
Johansson, Nils, olja, "Tångvirvel"
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling,
505
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
506
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?),
507
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?),
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns,
508
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
509
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
517
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
518
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
519
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Adamsson, Bo Åke, litografi, ballerina
521
Adamsson, Bo Åke, litografi, ballerina
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien,
530
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
531
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
533
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
544
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
547
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka,
548
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
558
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
559
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn,
560
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
569
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
570
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
571
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
573
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Chritz, Christian, olja, båtar i Kastrup,
582
Chritz, Christian, olja, båtar i Kastrup,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hoefnagel, Joris efter Van Valckenborch, Lucas, kopparstick, "Gmunden.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
586
Hoefnagel, Joris efter Van Valckenborch, Lucas, kopparstick, "Gmunden.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hoefnagel, Joris, kopparstick, "Palacios, Alcanerilla, Cabecas", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
587
Hoefnagel, Joris, kopparstick, "Palacios, Alcanerilla, Cabecas", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hoefnagel, Joris efter van der Rye, Egidius, kopparstick, "Clavdiopolis, Coloswar vulgo Clavsenbvrg.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
588
Hoefnagel, Joris efter van der Rye, Egidius, kopparstick, "Clavdiopolis, Coloswar vulgo Clavsenbvrg.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hoefnagel, Joris & Jacob, kopparstick, "Ens, Austriae Civitas...", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
589
Hoefnagel, Joris & Jacob, kopparstick, "Ens, Austriae Civitas...", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Sidenbroderi med applikationer, 1800-tal,
600
Sidenbroderi med applikationer, 1800-tal,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Berlin, Emmy, olja, "En viktig hemlighet",
602
Berlin, Emmy, olja, "En viktig hemlighet",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Arne, Simon, olja, "En slät, en luden",
606
Arne, Simon, olja, "En slät, en luden",
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Pehrsson, Karl-Axel, färglito, Urskogsvision,
607
Pehrsson, Karl-Axel, färglito, Urskogsvision,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.