Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Closed
Rozsa, Karol, olja, ungersk kvinna i folkdräkt, _21497a_lg.jpeg
286
Rozsa, Karol, olja, ungersk kvinna i folkdräkt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hagstedt, René, olja, stilleben, _21499a_lg.jpeg
288
Hagstedt, René, olja, stilleben,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Thomse, Harry, olja, fjällripor i landskap, _21522a_8da8430a44830d3_lg.jpeg
311
Thomse, Harry, olja, fjällripor i landskap,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Thomse, Harry, olja, bofinkar i landskap, _21523a_8da843098691baf_lg.jpeg
312
Thomse, Harry, olja, bofinkar i landskap,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jorm, Arvid, färglinoleumsnitt, kvinnor med huvudknyten, _21524a_8da843085ddbf6b_lg.jpeg
313
Jorm, Arvid, färglinoleumsnitt, kvinnor med huvudknyten,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr, _21525a_lg.jpeg
314
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales), _21527a_lg.jpeg
315
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales),
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Johansen, Finn, olja, "Relief", _21536a_lg.jpeg
325
Johansen, Finn, olja, "Relief",
Final bid400 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao, _21567a_lg.jpeg
356
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Martin, Johan Fredrik, akvatint, "Falu Koppargrufva", plansch nr 21 ur Svenska Vyer, _21568a_lg.jpeg
357
Martin, Johan Fredrik, akvatint, "Falu Koppargrufva", plansch nr 21 ur Svenska Vyer,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Astronomisk karta, kopparstucken och handkolorerad, "Schematismus Geographiae Mathematicae...", Homanns eftr Nürnberg 1753, _21570a_lg.jpeg
358
Astronomisk karta, kopparstucken och handkolorerad, "Schematismus Geographiae Mathematicae...", Homanns eftr Nürnberg 1753,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Lauremberg, Johann, karta kopparstucken och handkolorerad, "Meklenburg Ducatus", _21569a_lg.jpeg
359
Lauremberg, Johann, karta kopparstucken och handkolorerad, "Meklenburg Ducatus",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Thorén, Esaias, färglito, "Wilhelm Tells familj", ur mappen 1967-68_21576a_lg.jpeg
365
Thorén, Esaias, färglito, "Wilhelm Tells familj", ur mappen 1967-68
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, oljor, 2 st, porträtt av guldsmeden i Göteborg Johan Damiel Blomsterwall (1786-1841) och hh Catharina Margaretha née Ryberg d 1831, _21590a_8da845a2ab73295_lg.jpeg
366
Okänd konstnär, oljor, 2 st, porträtt av guldsmeden i Göteborg Johan Damiel Blomsterwall (1786-1841) och hh Catharina Margaretha née Ryberg d 1831,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja på plåt, porträtt av Robert Leopold Brattberg (1824-53),_21589a_8da845a027d67be_lg.jpeg
367
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja på plåt, porträtt av Robert Leopold Brattberg (1824-53),
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne", ur Halmstadmappen 1968, _21632a_lg.jpeg
385
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne", ur Halmstadmappen 1968,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Wallin, Edgar, olja, kvinnoporträtt, _21634a_lg.jpeg
391
Wallin, Edgar, olja, kvinnoporträtt,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "Procession", _21635a_lg.jpeg
392
Olson, Erik, färglito, "Procession",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", _21636a_lg.jpeg
393
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68, _21637a_lg.jpeg
394
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Billgren, Ola, litografi, "Romantiskt landskap", _21638a_lg.jpeg
395
Billgren, Ola, litografi, "Romantiskt landskap",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Antonyi, Imre, olja, komposition, _21282a_8da7c5c8e005dfa_lg.jpeg
397
Antonyi, Imre, olja, komposition,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Krusell, Harris, olja, nattbild, _21592a_8da845a81664815_lg.jpeg
398
Krusell, Harris, olja, nattbild,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Fagerström, Hans, olja, "Ljusupplöst block"_21160a_8da754c16bee90c_lg.jpeg
414
Fagerström, Hans, olja, "Ljusupplöst block"
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fagerström, Hans, olja, "Grindhål mot havet"_21161a_8da754c0c67ac45_lg.jpeg
415
Fagerström, Hans, olja, "Grindhål mot havet"
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lager, Tord, olja, "Vilande kvinna"_21162a_8da754bfde8acaa_lg.jpeg
416
Lager, Tord, olja, "Vilande kvinna"
Final bid1,700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, kvinna vid fönster, _21163a_8da754bf05c087d_lg.jpeg
417
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, kvinna vid fönster,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hillfon, Curt, färgserigrafi, Vågrörelse, _21651a_lg.jpeg
421
Hillfon, Curt, färgserigrafi, Vågrörelse,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nils, Essen, oljemålning, sommarlandskap, _21178a_8da794211250b21_lg.jpeg
426
Nils, Essen, oljemålning, sommarlandskap,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter, _21654a_lg.jpeg
429
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560, _21655a_lg.jpeg
430
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Johansen, Finn, tusch, surrealistisk komposition, _21658a_lg.jpeg
433
Johansen, Finn, tusch, surrealistisk komposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben, _21659a_lg.jpeg
434
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865, _21661a_lg.jpeg
436
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Pedersen, Hugo V, olja, solig interiör, _21669a_lg.jpeg
446
Pedersen, Hugo V, olja, solig interiör,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lage, Leif, färglitografier, 6 st, figurkompositioner, _21675a_lg.jpeg
452
Lage, Leif, färglitografier, 6 st, figurkompositioner,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Nils, Essen, oljemålning, sommarlandskap, _21188a_8da7942022d7a4e_lg.jpeg
455
Nils, Essen, oljemålning, sommarlandskap,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nils, Essen, oljemålning, sommarlandskap, _21189a_8da79415e2c9444_lg.jpeg
456
Nils, Essen, oljemålning, sommarlandskap,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Manner, Mariana, litografi, "Flammor"_21197a_8da79fdb4d6e195_lg.jpeg
459
Manner, Mariana, litografi, "Flammor"
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap, _21679a_lg.jpeg
463
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Fors, Curt, akvarell, komposition med kanna_21198a_8da79fdc158f319_lg.jpeg
465
Fors, Curt, akvarell, komposition med kanna
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Eriksson, Mikael, färglito, Clint Eastwood, _21199a_8da7a172febb1cb_lg.jpeg
466
Eriksson, Mikael, färglito, Clint Eastwood,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, akryl, komposition med ansikten_21200a_8da7a1746f93a9b_lg.jpeg
467
Okänd konstnär, akryl, komposition med ansikten
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nilsson, Tore, litografi, komposition_21201a_8da7a1791f4d1a9_lg.jpeg
468
Nilsson, Tore, litografi, komposition
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup, _21683a_lg.jpeg
471
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",  _21684a_lg.jpeg
472
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Jirlow, Lennart, utställningsaffisch, offset_21205a_8da79fd5afc369a_lg.jpeg
474
Jirlow, Lennart, utställningsaffisch, offset
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Arnesson, Peter, litografi, "Tv-spel"_21206a_8da79fd87c4ddc7_lg.jpeg
475
Arnesson, Peter, litografi, "Tv-spel"
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.