300 De Simone, Tommaso, olja, "Fregatten Wanadis i Neapels Hamn 1881. Lilliehöök (Gustaf Bertil Lilliehöök af Fårdala 1836-99) sekond. Prins Oscar (II) ombord."
Vanadis var Sveriges första ångfregatt och genomförde bland annat en världsomsegling, signerad och daterad 1881, 39 x 63 cm, proveniens: adliga ätten Lilliehöök af Fårdala, smärre retuscher
Estimate | 22,000 - 24,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 50 SEK |