Fredagen 28/10 12 - 19
Lördag 29/10 10 - 17
Söndag 30/10 12 - 16
Auktion 30/10 16.00
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
Mills, Peter, akvarell, gård vid kusten, motiv från Arniston, Sydafrika,
Est400 - 500 SEK
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök
Est600 - 700 SEK
Inramade tryck/miniatyrer, 4 st, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Est400 - 500 SEK
Aronsson, Ally, färgetsning, "Stenar nattetid",
Est200 - 300 SEK
Møller, Flemming, blandteknik, gård i landskap
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Klur-Aroon, Lert, blandteknik på löv, ägretthägerpar med bo
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Møller, Flemming, blandteknik, gård vid havet
Est300 - 400 SEK
Sparring, Bengt, olja, svarthakedopping
Est300 - 400 SEK
Lundqvist, Mia, akvarell, komposition med blommor
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Fors, Curt, akvarell, komposition med kanna
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, rådjur i vinterlandskap
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Johansson, Sven Erik, färglitografi, surrealistisk komposition
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Okända indiska konstnärer, gouacher, 3 st, mytologiska motiv,
Est300 - 400 SEK
Andersson, Alfred och Olof oljemålningar, 11 st, motiv från Halmstad/Halland,
Est600 - 700 SEK
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Hårdner, Ulf, olja, motiv från Hven,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
Est300 - 400 SEK
Madsen, Mads, akryl, komposition,
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, oja, stilleben med kanna
Est300 - 400 SEK
Bergquist, Clarence, färglitografi, "Klara Marie i Skillinge hamn"
Est300 - 400 SEK
Grovens, Harald, lackmålning, komposition
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Est300 - 400 SEK
Jorm, Arvid, färglinoleumsnitt, kvinnor med huvudknyten,
Est200 - 300 SEK
Krusell, Harris, olja, nattbild,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd konstnär, olja, landskap med hässjor
Est200 - 300 SEK
Andersen, K Werner, olja, bygata
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm,
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, vinterlandskap vid bäck,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Brüggen, Frans van, relief, trä,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
801
Kempe, Roland, litografi, komposition,
Est400 - 500 SEK
802
Jazet, Jean Pierre Marie efter Vernet, Antoine Charles Horace, litografi, "Le palefrenier surveillant ",
Est400 - 500 SEK
803
Okänd konstnär, olja, hästar i landskap,
Est400 - 500 SEK
804
Lindberg, Stig Evert, tusch, ansikte,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
805
Wahlström, Thomas, färgserigrafi, "Her Masters voice",
Est600 - 700 SEK
836
Bankier, Channa, litografi, figurkomposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
839
Frisk, Thomas, färgetsning med carborundum, "Hawaii II" état II,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK