Fredagen 28/10 12 - 19
Lördag 29/10 10 - 17
Söndag 30/10 12 - 16
Auktion 30/10 16.00
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus",
Est600 - 700 SEK
Göransson, Birgitta, akryl, "Spegling"
Est3,200 - 3,400 SEK
Duncan, Joseph, olja, blommor,
Est1,100 - 1,200 SEK
Moget-Schallenberg, Mary, pastell, komposition med blommor
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Thorgren, John, färglito, fjällandskap,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache och tusch, vilande bufflar,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Dunér, Sten, litografi, komposition.
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, Dalior
Est200 - 300 SEK
Nyman, Olle, litografi, Strindberg,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Landin, Bengt, litografi, "Olika universum"
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
Est1,100 - 1,200 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Strandens afton" - surrealistisk komposition,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Mörner, Stellan, färglito, Speglingar,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Sub marin",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med fisk,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Jonson, Sven, färglito, Stenbrottet,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, "Förvandlingen",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Allert, Henrik, färgakvatint, faun till häst,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Allert, Henrik, färgakvatint och linjeetsning, komposition med får,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skeppsporträtt förställande Svenska Lloyds ångfartyg SS Orvar,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd konstnär, olja, "Spring Bride",
Est1,100 - 1,200 SEK
Falda, Giovanni Battista, kopparstick, Palazzo di Signore Gottifredi..."
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"
Est600 - 700 SEK
Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee,
Est600 - 700 SEK
Fagerström, Hans, olja, "Träden som blev tecken",
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
Est2,200 - 2,400 SEK
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål",
Est200 - 300 SEK
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
Est200 - 300 SEK
Boczewska, Maria, färglito, rädisor,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Strid, Hardy, tempera/olja, "Flicka med lamm",
Final bid4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
Est400 - 500 SEK
Johansen, Finn, olja, "Relief",
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition,
Est1,100 - 1,200 SEK
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn",
Est600 - 700 SEK
Osswald, Hans, gouache, komposition,
Est900 - 1,000 SEK
Österlin, Anders, färgserigrafi, komposition,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo,), färglito, Femme et oiseau,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Fogelquist, Jörgen, färglitografier, 2 st, kompositioner,
Est400 - 500 SEK
Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup,
Est400 - 500 SEK
Arnesson, Peter, litografi, "Tv-spel"
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Nerman, Lars, offset, James Dean, sign o dat 86 i trycket,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Nerman, Lars, offset, Marilyn,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Nilsson, Kätie, färgetsning, "Orosmoln"
Est400 - 500 SEK
Wedel, Nils, litografi, komposition
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bergengren, Yrsa, akvareller, 3 st, Tylösandsmotiv,
Est300 - 400 SEK
Harvey, Eric, akvarell, Sydafrikansk havsvy med Taffelberget i fonden,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Cherie, Gustave, olja, ung parisiska med hatt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK