127 Praktvärja med balja för officer, så kallad Löwenkopfsäbel, Tyskland M/1911, dekor av lejonhuvud, damaskerad klinga märkt med Kejserliga Riksvapnet, "Echt-Damast Eisenhauer"
samt signerad "Ewald Cleff Solingen", svärtad stålbalja, total l 96 cm, obetydligt slitage
Estimate | 22,000 - 24,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 50 SEK |