Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Ring, Ragnar, olja, "Vårstilleben"_25621a_lg.jpeg
Ring, Ragnar, olja, "Vårstilleben"
Est300 - 400 SEK
Stanley, Jan, olja, komposition_25622a_lg.jpeg
Stanley, Jan, olja, komposition
Est300 - 400 SEK
Svenson, Arne, olja, stilleben, _25623a_lg.jpeg
Svenson, Arne, olja, stilleben,
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition, _25619a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Amelin, Albin, färglito, blomsterstilleben_25228a_8daee607672ded0_lg.jpeg
Amelin, Albin, färglito, blomsterstilleben
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, blandteknik på plexiglas, "Marilyn"_25219a_8daee478403e3a9_lg.jpeg
Okänd konstnär, blandteknik på plexiglas, "Marilyn"
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Axel, utställningsaffisch, litograferad, Halmstadutställningen 1929, handsignerad av konstnären 1981, 100 x 62 cm, Halmstadgruppen debuterade på utställningen 1929_25212a_8daed86714f1dce_lg.jpeg
Olson, Axel, utställningsaffisch, litograferad, Halmstadutställningen 1929, handsignerad av konstnären 1981, 100 x 62 cm, Halmstadgruppen debuterade på utställningen 1929
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition, _25624a_lg.jpeg
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen", _25625a_lg.jpeg
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
Final bid2,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Ikon, äggoljetempera och guld på trä, 1800-tal, scener ur Elie liv, 31 x 28 cm, a tergo inristade inskriptioner_25631a_8dafec133400ce8_lg.jpeg
Est7,000 - 8,000 SEK
Ikon, äggoljetempera på trä, heltäckande förgylld silverochlad, stämplad Yakov Vasilyev Sofronov, St Petersburg, guardeinstämpel för Alexandr Nikolayvich Mitin 1854, _25633a_8dafed2cadb15a7_lg.jpeg
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Ikon, litografi (?) på trä, Ryssland, sekelskiftet 1900, heltäckande ochlad i förgylld och försilvrad plåt, St Nikolaus, oidentifierad text, 22 x 17 cm_25639a_8dafed36996779e_lg.jpeg
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Holm, Åke, parti teckningar och grafik, bland annat 5 pasteller och 1 akvarell, _25642a_lg.jpeg
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, köksstilleben, _25643a_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, köksstilleben,
Est400 - 500 SEK
Skolplansch, litograferad, "Afrika", 1900-talets 1 hälft, 167 x 165 cm, bruksslitage_25629a_8dafed925100f73_lg.jpeg
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, fartyget Vanadis som var Sveriges första och enda ångfregatt. Hon sjösattes 1862, utrangerades 1893 och höggs upp 1945. 31 x 48 cm_25651a_8dafee1961c51fd_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, fartyget Vanadis som var Sveriges första och enda ångfregatt. Hon sjösattes 1862, utrangerades 1893 och höggs upp 1945. 31 x 48 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Boulineau, Abel, olja, vattenfall vid ruin, _25653a_lg.jpeg
Boulineau, Abel, olja, vattenfall vid ruin,
Est400 - 500 SEK
Boulineau, Abel, olja, stenlagd källa, _25654a_lg.jpeg
Boulineau, Abel, olja, stenlagd källa,
Est200 - 300 SEK
Boulineau, Abel, olja, fransk lantgård, _25655a_lg.jpeg
Boulineau, Abel, olja, fransk lantgård,
Est400 - 500 SEK
Emiel, Albert, olja, sanddyner, _25658a_lg.jpeg
Emiel, Albert, olja, sanddyner,
Est400 - 500 SEK
Krüger, Einar, olja, motiv från Härjedalen, signerad, 61 x 100 cm_25356a_8daf7ca053551f5_lg.jpeg
Krüger, Einar, olja, motiv från Härjedalen, signerad, 61 x 100 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, stilleben, _25660a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, stilleben,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Stougaard, Nis, olja, skogsparti från Bornholm, _25661a_lg.jpeg
Stougaard, Nis, olja, skogsparti från Bornholm,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på papp, man i pälskrage, 85 x 57 mm, _25679a_lg.jpeg
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på kopparplåt, gatumusikanter, _25681a_lg.jpeg
Est1,100 - 1,200 SEK
Teniers, David, efter honom, olja på kopparplåt, 1800-tal, värdshusscen, _25682a_lg.jpeg
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster, _25683a_lg.jpeg
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster,
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, oljemålningar, 1 par, motiv från Genèvesjön, signerade N Lane och daterade 1982, 24 x 31 cm_25700a_lg.jpeg
Est300 - 400 SEK
Olson, Erik, färglito, Passionstema, signerad, numrerad 69/260 och daterad -55, 37 x 33 cm_25704a_8daff8e3554eb2b_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, Passionstema, signerad, numrerad 69/260 och daterad -55, 37 x 33 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Lely, Sir Peter, efter honom, 1800-talets 2 hälft, gouache, damporträtt, _25710a_lg.jpeg
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt, _25711a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777, _25717a_lg.jpeg
Est1,700 - 1,800 SEK
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973, _25716a_lg.jpeg
Est1,100 - 1,200 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"_25720a_lg.jpeg
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Grovens, Harald, blandteknik, komposition med människor, signerad, 50 x 55 cm_25352a_8daf7b8d98a6aad_lg.jpeg
Grovens, Harald, blandteknik, komposition med människor, signerad, 50 x 55 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Grovens, Harald, olja, komposition med flaskor, signerad, 32 x 25 cm_25349a_8daf7b903301923_lg.jpeg
Grovens, Harald, olja, komposition med flaskor, signerad, 32 x 25 cm
Est300 - 400 SEK
Gerell, Greta, olja, motiv med hästar, signerad, 33 x 41 cm_25725a_8daffa23016d064_lg.jpeg
Gerell, Greta, olja, motiv med hästar, signerad, 33 x 41 cm
Final bid1,500 SEK
Est600 - 700 SEK
Gerell, Greta, olja, motiv med hästar, signerad, 54 x 65 cm_25726a_8daffa2487273fa_lg.jpeg
Gerell, Greta, olja, motiv med hästar, signerad, 54 x 65 cm
Final bid1,500 SEK
Est600 - 700 SEK
Wilcke, Torgny, olja, komposition_25740a_lg.jpeg
Wilcke, Torgny, olja, komposition
Est200 - 300 SEK
Blixt-Bjärup, Margit, pastell, fransk trädgård, _25745a_lg.jpeg
Blixt-Bjärup, Margit, pastell, fransk trädgård,
Est400 - 500 SEK
Roka, Charles, olja, målande barn_25747a_8daffacbd7aabf4_lg.jpeg
Roka, Charles, olja, målande barn
Est2,200 - 2,400 SEK
Roka, Charles, olja, läsande barn_25748a_8daffaca7fe5523_lg.jpeg
Roka, Charles, olja, läsande barn
Est2,200 - 2,400 SEK
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café, _25753a_lg.jpeg
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
Est1,100 - 1,200 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, komposition, ur "Abracadabra"-sviten, _25759a_lg.jpeg
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, komposition, ur "Abracadabra"-sviten,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition, _25760a_lg.jpeg
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Agnell, Olle, tempera, "Station för länge sedan", _25762a_lg.jpeg
Agnell, Olle, tempera, "Station för länge sedan",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Göransson (Falkhaven), Staffan, akvarell, "I Mörkmården" - illustration till "The Hobbit", _25761a_lg.jpeg
Est600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglito, kubistisk komposition med fiskare och nät, _25763a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, kubistisk komposition med fiskare och nät,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK