28 Praktkanna, sterlingsilver, renässansstil, England, 1800-talets 2 hälft, total vikt 3670 gram,
dekor av Bérainornamentik, vädurshuvuden, maskaron mm samt av infattade glasfluss och halvädelstenar, lockknopp i form av häst attackerad av tiger, stämplad möjligen för Steven SmithLondon 1861, h 50 cm, 1 glasfluss defekt
Estimate | 18,000 - 20,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 50 SEK |