685 Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
dekor av rustningsklädda manstorson, stämplad med cappucinermunk (stämpeln använd från 1714) samt I Windhesel, total h 98 cm, litteratur: stämplar avbildade sid 53, Otto A Baumgärtel
Estimate | 2,600 - 2,800 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 50 SEK |