Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Bosse, Walter, klädhängare, 1 par, delvis bemålad brons, 1950-60-tal, apor, _14480a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Bosse, Walter, klädhängare, 1 par, delvis bemålad brons, 1950-60-tal, apor, _14484a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _14499a_lg.jpeg
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bag, reliefpräglat mönster med läder- och canvasdetaljer, Mulberry, _14500a_lg.jpeg
Bag, reliefpräglat mönster med läder- och canvasdetaljer, Mulberry,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Aftonväska samt 2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _14502a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, gryta med lock, emaljerat järn, _14504a_8d9ab71c2fb447b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Inramat spel, Tyskland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, "Das Freischüzen Spiel", _14506a_8d9ab71e4fb57ae_lg.jpeg
Inramat spel, Tyskland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, "Das Freischüzen Spiel",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrin, körsbärsträ (?) med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, _14507a_8d9ab7227da7715_lg.jpeg
Skrin, körsbärsträ (?) med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lampetter till 1 ljus, 1 par, koppar och mässing, jugend, sekelskiftet 1900, _14513a_8d9ab7b6a85c4c1_lg.jpeg
Lampetter till 1 ljus, 1 par, koppar och mässing, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dalahästar, 1 par, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _14515a_8d9ab7b8f117d79_lg.jpeg
Dalahästar, 1 par, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer samt läderplånbok, Mulberry, _14536a_lg.jpeg
Axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer samt läderplånbok, Mulberry,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _14537a_lg.jpeg
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal, _14538a_8d9adb62d6db04b_lg.jpeg
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft, _14543a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel, _14544a_lg.jpeg
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Rakskrin, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft, _14545a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000, _14547a_lg.jpeg
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt, _14546a_lg.jpeg
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skål, svarvat trä, allmogearbete, 1800-tal, _14548a_8d9adb6420a9713_lg.jpeg
Skål, svarvat trä, allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal, _14552a_8d9adb656d264c5_lg.jpeg
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,_14554a_8d9adbc1bd87353_lg.jpeg
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ostkniv- och gaffel, silver med kromade blad och tenar, _14557a_lg.jpeg
Ostkniv- och gaffel, silver med kromade blad och tenar,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal, _14610a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets mitt, _14612a_lg.jpeg
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), askfat, aluminium, Ultima _14490a_8d9ab43e73729ed_lg.jpeg
Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), askfat, aluminium, Ultima
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Cittra i låda, Praktik, Tyskland, 1800-talets slut, _14624a_lg.jpeg
Cittra i låda, Praktik, Tyskland, 1800-talets slut,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skivspelare, Lenco L75 samt förstärkare, Sanyo JA 220_14492a_8d9ab4411929158_lg.jpeg
Skivspelare, Lenco L75 samt förstärkare, Sanyo JA 220
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti äldre verktyg, smide med trähandtag_14636a_lg.jpeg
Parti äldre verktyg, smide med trähandtag
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?), _14589a_8d9ae666b24dcdc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Väggspegel, bronserat trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, _14606a_8d9ae716d2769af_lg.jpeg
Väggspegel, bronserat trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början, _14607a_8d9ae717989971d_lg.jpeg
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,_14644a_lg.jpeg
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz, _14655a_8d9ae8cc927abaa_lg.jpeg
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Oljelampa, terrakotta, medelhavsområdet, klassisk period, _14656a_8d9ae8cd99032d3_lg.jpeg
Oljelampa, terrakotta, medelhavsområdet, klassisk period,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bords/kaminur, mässing, barockstil, Junghans, sekelskiftet 1900, _14661a_8d9ae90fc63f800_lg.jpeg
Bords/kaminur, mässing, barockstil, Junghans, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr, _14662a_8d9ae910b6d2476_lg.jpeg
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, mekanisk oljelampa/rökelsekar, patinerad brons och mässing, egypticerande dekor, _14664a_8d9ae91280bef87_lg.jpeg
Okänd designer, mekanisk oljelampa/rökelsekar, patinerad brons och mässing, egypticerande dekor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft, _14707a_lg.jpeg
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu, _14727a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu, _14729a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, jardinière, nysilver med glasinsats, jugend, _14728a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, jardinière, nysilver med glasinsats, jugend,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _14730a_lg.jpeg
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstakar, 5 st, mässing, 170-1800-tal, _14734a_8d9af69de7242ae_lg.jpeg
Ljusstakar, 5 st, mässing, 170-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Krus, 5 st, saltglaserat stengods, 18-1900-tal, _14736a_8d9af69fcfa49df_lg.jpeg
Krus, 5 st, saltglaserat stengods, 18-1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Krus, saltglaserat stengods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, _14737a_8d9af6a12faa5dc_lg.jpeg
Krus, saltglaserat stengods, Rörstrand, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti diverse, 1800-tal; _14738a_8d9af6a23eb0a97_lg.jpeg
Parti diverse, 1800-tal;
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti metall, 18-1900-tal, strykjärn, _14739a_8d9af6a34d8c031_lg.jpeg
Parti metall, 18-1900-tal, strykjärn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Brännvinskagge, järnbeslaget trä, allmogearbete, _14740a_8d9af6a43001e8d_lg.jpeg
Brännvinskagge, järnbeslaget trä, allmogearbete,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK