16 Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
design 1899 till utställning på Stockholms Arbetareinstitut, september 1899, anordnad av Ellen Key med flera, proveniens: familjen Westman, bruksslitage
Värdering | 2 200 - 2 400 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |