Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Dalin, Rolf, olja på metall (?), "Blå jungfrun"_21207a_8da7a175b2b78bb_lg.jpeg
476
Dalin, Rolf, olja på metall (?), "Blå jungfrun"
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Svipdag, Elin, olja, "Majmorgon vid havet"_21208a_8da7a176dc8c737_lg.jpeg
477
Svipdag, Elin, olja, "Majmorgon vid havet"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Igelström, Stefan W, offset, Lusthuset, _21209a_8da7a177c0962fd_lg.jpeg
478
Igelström, Stefan W, offset, Lusthuset,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Book, Max Mikael, etsning, komposition, _21687a_lg.jpeg
480
Book, Max Mikael, etsning, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Pettersson, Rune, färgträsnitt, komposition med djur, _21689a_lg.jpeg
483
Pettersson, Rune, färgträsnitt, komposition med djur,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa", _21692a_lg.jpeg
485
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Elgström, Ossian, etsning, Karesuandolappar i Lyngseidet_21695a_lg.jpeg
488
Elgström, Ossian, etsning, Karesuandolappar i Lyngseidet
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stenstad, Lars, litografi, "Spegling"_21696a_lg.jpeg
489
Stenstad, Lars, litografi, "Spegling"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dahlgren, Jan, etsning, "Säl"_21210a_8da79fda602f702_lg.jpeg
490
Dahlgren, Jan, etsning, "Säl"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68, _21266a_8da7c4afdfced6b_lg.jpeg
494
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Norman, Knut, olja, stadsbild, Venedig_21283a_8da7c5ca92aba13_lg.jpeg
495
Norman, Knut, olja, stadsbild, Venedig
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Tore, olja, landskap, _21698a_lg.jpeg
496
Nilsson, Tore, olja, landskap,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jansson, Rune, litografi, Kustlinje_21697a_lg.jpeg
497
Jansson, Rune, litografi, Kustlinje
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall, _21701a_lg.jpeg
498
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, oljetryck, sekelskiftet 1900, ätande män_21699a_lg.jpeg
499
Okänd konstnär, oljetryck, sekelskiftet 1900, ätande män
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hårdner, Ulf, olja, skuta vid Hven, _21285a_8da7c640eaae8f0_lg.jpeg
502
Hårdner, Ulf, olja, skuta vid Hven,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, olja, "Tångvirvel"_21286a_8da7c641b9dddb2_lg.jpeg
503
Johansson, Nils, olja, "Tångvirvel"
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling, _21702a_lg.jpeg
505
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes, _21703a_lg.jpeg
506
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?), _21704a_lg.jpeg
507
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?),
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns, _21706a_lg.jpeg
508
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes, _21705a_lg.jpeg
509
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap, _21709a_lg.jpeg
517
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap, _21708a_lg.jpeg
518
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter, _21710a_lg.jpeg
519
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Adamsson, Bo Åke, litografi, ballerina_21408a_8da81c77a365b8f_lg.jpeg
521
Adamsson, Bo Åke, litografi, ballerina
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien, _21712a_lg.jpeg
530
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre", _21713a_lg.jpeg
531
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar, _21715a_lg.jpeg
533
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?), _21728a_lg.jpeg
544
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm, _21725a_lg.jpeg
547
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka, _21730a_lg.jpeg
548
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur, _21735a_lg.jpeg
558
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866, _21736a_lg.jpeg
559
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn, _21737a_lg.jpeg
560
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens, _21742a_lg.jpeg
569
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör, _21743a_lg.jpeg
570
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng, _21744a_lg.jpeg
571
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman", _21746a_lg.jpeg
573
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Chritz, Christian, olja, båtar i Kastrup, _21752a_lg.jpeg
582
Chritz, Christian, olja, båtar i Kastrup,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hoefnagel, Joris efter Van Valckenborch, Lucas, kopparstick, "Gmunden.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",  _21756a_lg.jpeg
586
Hoefnagel, Joris efter Van Valckenborch, Lucas, kopparstick, "Gmunden.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hoefnagel, Joris, kopparstick, "Palacios, Alcanerilla, Cabecas", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",  _21757a_lg.jpeg
587
Hoefnagel, Joris, kopparstick, "Palacios, Alcanerilla, Cabecas", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hoefnagel, Joris efter van der Rye, Egidius, kopparstick, "Clavdiopolis, Coloswar vulgo Clavsenbvrg.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",  _21758a_lg.jpeg
588
Hoefnagel, Joris efter van der Rye, Egidius, kopparstick, "Clavdiopolis, Coloswar vulgo Clavsenbvrg.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hoefnagel, Joris & Jacob, kopparstick, "Ens, Austriae Civitas...", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum", _21759a_lg.jpeg
589
Hoefnagel, Joris & Jacob, kopparstick, "Ens, Austriae Civitas...", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sidenbroderi med applikationer, 1800-tal, _21639a_8da84f7a2f197fe_lg.jpeg
600
Sidenbroderi med applikationer, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Berlin, Emmy, olja, "En viktig hemlighet", _21640a_8da84f7960fc4bd_lg.jpeg
602
Berlin, Emmy, olja, "En viktig hemlighet",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Arne, Simon, olja, "En slät, en luden", _21773a_8da85d6caad216e_lg.jpeg
606
Arne, Simon, olja, "En slät, en luden",
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Pehrsson, Karl-Axel, färglito, Urskogsvision, _21774a_8da85d6b9aa83c0_lg.jpeg
607
Pehrsson, Karl-Axel, färglito, Urskogsvision,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.