Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Larsson, Carl, etsning, "Gunlög", _21339a_lg.jpeg
Larsson, Carl, etsning, "Gunlög",
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Hatz, Felix, olja, komposition, _21336a_lg.jpeg
Hatz, Felix, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Sallinen, Tyko, akvarell, finskt landskap med hus, _21340a_lg.jpeg
Sallinen, Tyko, akvarell, finskt landskap med hus,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, möjligen Waldemar Lindholm, olja, porträtt av man i pälsmössa, _21345a_8da8066853be809_lg.jpeg
Okänd konstnär, möjligen Waldemar Lindholm, olja, porträtt av man i pälsmössa,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Stefan, olja, kustlandskap, _21346a_8da8066a706861c_lg.jpeg
Persson, Stefan, olja, kustlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Heijne, Elisabeth von (née Odelberg), akvarell, fjordparti, _21347a_8da8066b4d51207_lg.jpeg
Heijne, Elisabeth von (née Odelberg), akvarell, fjordparti,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Forssander, Cyril, olja, franskt kustparti, _21348a_8da8066c74ae532_lg.jpeg
Forssander, Cyril, olja, franskt kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lorentzon, Waldemar, färgserigrafi, motiv från Bretagne, _21351a_8da81217d5686e2_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, färgserigrafi, motiv från Bretagne,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition, _21352a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner, _21354a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Palmgren, Inga, linoleumsnitt, ansikte, _21355a_8da81239d925153_lg.jpeg
Palmgren, Inga, linoleumsnitt, ansikte,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Palmgren, Inga, teckning, sittande pojke, _21356a_8da81224cdec2a8_lg.jpeg
Palmgren, Inga, teckning, sittande pojke,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Aronsson, Ally, färgetsning, "Stenar nattetid",_21357a_8da8122375e4102_lg.jpeg
Aronsson, Ally, färgetsning, "Stenar nattetid",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gyllensvärd, Erik, "Söndagsjägare", _21358a_8da81216ce1435e_lg.jpeg
Gyllensvärd, Erik, "Söndagsjägare",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Sven, färglito, stilleben, _21363a_lg.jpeg
Johansson, Sven, färglito, stilleben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Akrel senare af Acrel), Fredrik, karta, kopparstucken, "Charta öfver Strömsholms Sluus-Werks Canal", _21369a_8da8130068eba5f_lg.jpeg
Akrel senare af Acrel), Fredrik, karta, kopparstucken, "Charta öfver Strömsholms Sluus-Werks Canal",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Väntan", ur mappen Sven Jonson 1993, _21371a_8da8132bb4b48ed_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Väntan", ur mappen Sven Jonson 1993,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jonson, Bo, olja, komposition, _21372a_8da8132f65ba096_lg.jpeg
Jonson, Bo, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jonson, Bo, olja, "Spegeln", _21373a_8da8132e26c9f0b_lg.jpeg
Jonson, Bo, olja, "Spegeln",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jonson, Bo, olja, "Blå drömmar", _21374a_8da81330ec57339_lg.jpeg
Jonson, Bo, olja, "Blå drömmar",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Alvar, olja, "Stilleben II", _21375a_8da8132d22fed63_lg.jpeg
Jonson, Alvar, olja, "Stilleben II",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindberg, Stig, färglito, "Törnrosa", _21377a_lg.jpeg
Lindberg, Stig, färglito, "Törnrosa",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Lindberg, Stig, färglito, "Skönheten och odjuret", _21378a_lg.jpeg
Lindberg, Stig, färglito, "Skönheten och odjuret",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lindberg, Stig, färglito, "Snövit", _21376a_lg.jpeg
Lindberg, Stig, färglito, "Snövit",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Grafikmapp nysilver (!), Nordstjernan 100 år, 1990, _21379a_8da81319d85707a_lg.jpeg
Grafikmapp nysilver (!), Nordstjernan 100 år, 1990,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nordberg, Olle, olja, barn vid staket_21211a_8da813264b0ee33_lg.jpeg
Nordberg, Olle, olja, barn vid staket
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Frisk, Thomas, akvatint, "Ruinstad II", _21388a_8da81c76aea225a_lg.jpeg
Frisk, Thomas, akvatint, "Ruinstad II",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Frisk, Ulla, färgetsning, komposition, _21387a_8da81c77c051c8d_lg.jpeg
Frisk, Ulla, färgetsning, komposition,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap, _21397a_lg.jpeg
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Granfelt, Bertel, olja, visionärt landskap, _21398a_lg.jpeg
Granfelt, Bertel, olja, visionärt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lager, Håkan, akvarell, "Blå kruka"_21406a_8da81c6f73289d2_lg.jpeg
Lager, Håkan, akvarell, "Blå kruka"
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru, _21432a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen, _21431a_lg.jpeg
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt, _21430a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia, _21450a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Hougaard, Henning, olja, Orrar, _21466a_8da81ea019f348d_lg.jpeg
Hougaard, Henning, olja, Orrar,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lamberg, Peter, olja, "Natt över havet", _21467a_8da81e9f4527c79_lg.jpeg
Lamberg, Peter, olja, "Natt över havet",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Chagall, Marc, färglitografi, "Quai de Bercy", ur Derrière le Miroir no 66-67-68, 1954, _21471a_8da83829813836a_lg.jpeg
Chagall, Marc, färglitografi, "Quai de Bercy", ur Derrière le Miroir no 66-67-68, 1954,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II", _21475a_lg.jpeg
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Agnell, Olle, gouache, komposition, _21476a_lg.jpeg
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition, _21477a_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Erxson, Sverre, akvarell, dekor av palmer, _21478a_lg.jpeg
Erxson, Sverre, akvarell, dekor av palmer,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jungwirth, Josef, olja, insjö, _21474a_8da838372a2088f_lg.jpeg
Jungwirth, Josef, olja, insjö,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med golfklubbor_21411a_8da81c74b8501fe_lg.jpeg
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med golfklubbor
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med röda vinbär_21410a_8da81c75c764555_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956, _21479a_8da838c462a32e2_lg.jpeg
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jungwirth, Josef, olja, "Modellstudie... auri sacra fames", _21415a_8da81e59d1dcca8_lg.jpeg
Jungwirth, Josef, olja, "Modellstudie... auri sacra fames",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Claesson, Ejnar efter Liljefors, Bruno, olja, Räv och beckasin, _21237a_8da81d67d43a080_lg.jpeg
Claesson, Ejnar efter Liljefors, Bruno, olja, Räv och beckasin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK