Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll", _24086a_lg.jpeg
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Takampel till 3 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets början, _24094a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takampel till 6 ljus, delvis lackerad mässing, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _24096a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Parti koppar, mestadels 1900-tal, _24097a_lg.jpeg
Parti koppar, mestadels 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor och röd glaskupa, gustaviansk stil, _24109a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _24119a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt, _24122a_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tomte, textil och trä, _24124a_lg.jpeg
Tomte, textil och trä,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 5000, skivspelare Beogram 5000, samt Master control panel 5000_24126a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Verga-Plast, Como, Italien, spegel, orange plast, _24135a_lg.jpeg
Okänd designer för Verga-Plast, Como, Italien, spegel, orange plast,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd italiensk designer, spegel, vit plast och krom, _24137a_lg.jpeg
Okänd italiensk designer, spegel, vit plast och krom,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kassaapparat, elektrisk, SWEDA, 1900-talets 2 hälft, _23994a_8dacc94f7ec6ccd_lg.jpeg
Kassaapparat, elektrisk, SWEDA, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Butiksvåg, metall, Berkel, 1900-talets 2 hälft, _23995a_8dacc950a7b171c_lg.jpeg
Butiksvåg, metall, Berkel, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Frank, Josef, gardinkappa, "Aralia"_24142a_lg.jpeg
Frank, Josef, gardinkappa, "Aralia"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Reservoirpenna, Sheaffer, 1900-talets 1 hälft, 33-stift i 14 karat rödguld, _24161a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gryta med hänklar, brons, 16-1700-tal, _23688a_8dac3e227f1fed6_lg.jpeg
Gryta med hänklar, brons, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal, _23686a_8dac3e20a9d5d91_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Fruktskål, försilvrad metall, i form av cornucopia, _24170a_lg.jpeg
Fruktskål, försilvrad metall, i form av cornucopia,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti LP-skivor bl.a Status Quo, Santana, Steve Gibbons mm_24080a_8dacd5e5b829fcf_lg.jpeg
Parti LP-skivor bl.a Status Quo, Santana, Steve Gibbons mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti LP-skivor bl.a Beatles, Van Halen, Saxon mm_23948a_8dacc7d9b3c5c5d_lg.jpeg
Parti LP-skivor bl.a Beatles, Van Halen, Saxon mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
4 delar äldre diverse; sandströare plåt, trådhus papier maché, förstoringsglas samt brevpress, _24191a_8dace2ee56f6c2c_lg.jpeg
4 delar äldre diverse; sandströare plåt, trådhus papier maché, förstoringsglas samt brevpress,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti delvis äldre nysilver; fiskspadar mm, _24193b_8dace288369997a_lg.jpeg
Parti delvis äldre nysilver; fiskspadar mm,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti LP-skivor, svensk progg, bl.a Elvis, Beatles, Eddie Meduza, Hep stars mm_23641a_8dabfe9f5133b77_lg.jpeg
Parti LP-skivor, svensk progg, bl.a Elvis, Beatles, Eddie Meduza, Hep stars mm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Miniatyrljusstakar, 8 st, mässing, bl.a Hans Agne Jacobsson_23632a_8dabe631d507842_lg.jpeg
Miniatyrljusstakar, 8 st, mässing, bl.a Hans Agne Jacobsson
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Militär koffert, _23638a_8dabfea2d923aad_lg.jpeg
Militär koffert,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Telefon med ringsats, Ericofon, sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _24201a_lg.jpeg
Telefon med ringsats, Ericofon, sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, fruktkorg, metall och flätad plast, _24203a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, fruktkorg, metall och flätad plast,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stalllykta, svartlackerad plåt och glas, modern tillverkning_24180a_8dace2f42051473_lg.jpeg
Stalllykta, svartlackerad plåt och glas, modern tillverkning
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Loewy,  Raymond för Nordmende, radio, Spectre Futura, trä med plastdetaljer_24210a_lg.jpeg
Loewy, Raymond för Nordmende, radio, Spectre Futura, trä med plastdetaljer
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bukstop, tenn, sengustavianskt, 1800-talets början, skrodad dekor, _24211a_8dace2f51ba416a_lg.jpeg
Bukstop, tenn, sengustavianskt, 1800-talets början, skrodad dekor,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fiskspade, sterlingsilver, jugend, sekelskiftet 1900, vikt 120 gram, dekor av blommor, _24190a_8dace27a05e6901_lg.jpeg
Fiskspade, sterlingsilver, jugend, sekelskiftet 1900, vikt 120 gram, dekor av blommor,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti mortlar med pistiller, mässing, bland annat Skultuna, _24185a_8dace2f2f6677ab_lg.jpeg
Parti mortlar med pistiller, mässing, bland annat Skultuna,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Klädhängare, metall, 1900-talets 2 hälft, _24217a_8dace3ea05e2408_lg.jpeg
Klädhängare, metall, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Franck, Kaj för Arabia-Wärtsilä, , skål, emaljerad metall, FINEL, 1960-tal, _24222a_8dace3ecc66fee5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstake, smide, så kallad stumpastake, allmogearbete, 1800-talets början, _24225a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti coasters, nysilver, mässing och trä, 3 st, England_24229a_lg.jpeg
Parti coasters, nysilver, mässing och trä, 3 st, England
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Herrarmbandsur, Edox Bluebird, automatic, i etui_23618a_8dabcdcbf9ae6f4_lg.jpeg
Herrarmbandsur, Edox Bluebird, automatic, i etui
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Prydnadsfat, nysilver, antagligen England, _23650b_8dace5236734780_lg.jpeg
Prydnadsfat, nysilver, antagligen England,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sanson d'Abb´ville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", , _24235a_8dace41762d78c3_lg.jpeg
Sanson d'Abb´ville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", ,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sanson d'Abb´ville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....", _24236a_8dace418b6568c5_lg.jpeg
Sanson d'Abb´ville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ander, Gunnar för Ystad-metall, vas, mässing_23977a_8dacc85acad314e_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad-metall, vas, mässing
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ålenius Björk, Ivar för Ystad metall, ljusstake, mässing, "Liljan", _23976a_8dacc85cb0e89b4_lg.jpeg
Ålenius Björk, Ivar för Ystad metall, ljusstake, mässing, "Liljan",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 3 st, mässing, 1700-tal, _24248a_8dace4456ba8634_lg.jpeg
Ljusstakar, 3 st, mässing, 1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jardinière, nysilver med glasinats, 1920-30-tal, _24249a_lg.jpeg
Jardinière, nysilver med glasinats, 1920-30-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Högtalare, B & O, Beovox S30_24251a_lg.jpeg
Högtalare, B & O, Beovox S30
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fotografialbum (utan bilder)präglat läder, sekelskiftet 1900, _24256a_8dace52aedf0d43_lg.jpeg
Fotografialbum (utan bilder)präglat läder, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 16-1700-tal, _24258a_8dace527df5837a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, 16-1700-tal,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Album med dubbelsidiga, handkolorerade fotografier, japan Taishô, 1900-talets 1 hälft, _24259a_8dace526c422861_lg.jpeg
Album med dubbelsidiga, handkolorerade fotografier, japan Taishô, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK