162 Thorén, Esaias, olja, Halmstad slott, signerad, 33 x 41 cm, Halmstad Slott är residens för Landshövdingen i Halland,
proveniens: gåva till Landshövding Reimer Johansson och hh Karin från Disponent Artur Börjesson och chefen för Varbergs Museum Albert Sandklef, därefter gåva från Karin Johansson
Värdering | 6 500 - 7 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |