Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Myntvåg, smide och silver (?), barock, 1700-talets 1 hälft, med vikter för bland annat 1, 2 och 4 Louis d'Or (Loydor), samt 1 och 2 Dukater (Ung), i etui kontrollstämplad 1732, l 12 cm, _28380a_lg.jpeg
Myntvåg, smide och silver (?), barock, 1700-talets 1 hälft, med vikter för bland annat 1, 2 och 4 Louis d'Or (Loydor), samt 1 och 2 Dukater (Ung), i etui kontrollstämplad 1732, l 12 cm,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skruvmejsel, militär modell, stål med träskaft, total l 28 (!) cm_28382a_8db58551c155598_lg.jpeg
Skruvmejsel, militär modell, stål med träskaft, total l 28 (!) cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Armring, försilvrad metall, Turkiet, 1900-tal, dekor av thugra, halvmåne och stjärna, skrivtecken mm, låssprint i form av jambiya, innerdiameter 65 x 50 mm_28384a_8db585733647208_lg.jpeg
Armring, försilvrad metall, Turkiet, 1900-tal, dekor av thugra, halvmåne och stjärna, skrivtecken mm, låssprint i form av jambiya, innerdiameter 65 x 50 mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan på Kreta_28395a_lg.jpeg
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan på Kreta
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan på Kreta_28394a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Silvermynt, 1 Öre Karl XI 1668_28417a_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Öre Karl XI 1668
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kopparmynt, 1 Öre silvermynt, Kristina 1650_28440a_8db59f54a451715_lg.jpeg
Kopparmynt, 1 Öre silvermynt, Kristina 1650
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kopparmynt, 1 Öre silvermynt, Karl XI 1677_28441a_8db59f53b64cd89_lg.jpeg
Kopparmynt, 1 Öre silvermynt, Karl XI 1677
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kopparmynt, 1 Öre silvermynt, Karl XI 1680_28442a_8db59f505598ac6_lg.jpeg
Kopparmynt, 1 Öre silvermynt, Karl XI 1680
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kopparmynt, 2 Öre kopparmynt Karl XI 1664_28447a_8db59f51e814e3e_lg.jpeg
Kopparmynt, 2 Öre kopparmynt Karl XI 1664
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Luftgevär, Diana, Mod 1, längd 79 cm, Tyskland_28313a_8db5610946be7b1_lg.jpeg
Luftgevär, Diana, Mod 1, längd 79 cm, Tyskland
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mössa för matros vid U-båt samt U-båtsflagga, Danmark 1930-40-tal, medföljer Yachtflagga och 3 signalflaggor_28504a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bubbelsextant i aluminiumlåda, WWII, Henry Hughes & Son Ltd Bubble Sextant MK IX, inventeringslista medföljer, total h 26 cm_28505a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Ceremoniell kniv, smide och hardwood, så kallad Ikula, Kuba, Kongo, 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 35 cm_28719a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Kortsvärd, smide och mässingslindat trä, Mongo/Konda(?), Kongo 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 54 cm_28750a_lg.jpeg
Kortsvärd, smide och mässingslindat trä, Mongo/Konda(?), Kongo 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Prydnadssvärd i balja, metall och textil, Grekland, modern tillverkning, total l 82 cm_28756a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jaktväska, läder, 1900-talets 1 hälft, fågelsnaror, medföljer kikare i etui, Colmont Paris_28826a_lg.jpeg
Jaktväska, läder, 1900-talets 1 hälft, fågelsnaror, medföljer kikare i etui, Colmont Paris
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Släde, vitlackerat trä med metallbeslag, enligt uppgift för kulspruta /58, l 101 cm_28863a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slungstenar, 9 + 8 st, bly respektive sten, romersk-etruskiska, antagligen 500-300 f Kr, blystenarna delvis med gjuten dekor, l 3 - 5 cm_28864a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Winge, Mårten Eskil, efter honom, väggsköld, svärtat gjutjärn, "Tors kamp mot jättarna", h 68 cm_28885a_8db5dd069a12268_lg.jpeg
789
Winge, Mårten Eskil, efter honom, väggsköld, svärtat gjutjärn, "Tors kamp mot jättarna", h 68 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK