Okänd designer för Max Roesler, Rodach, ljusstakar, 4 st,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kaffekoppar med fat och assietter, 12 + 12 + 12 st samt skål, porslin, Royal Copenhagen, polykrom och förgylld dekor,
Slutpris900 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Apotekskärl, 12 st, delvis emaljerat glas, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, delvis turkosglaserat lergods, modellnr 301-36,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, vas, glaserat lergods i Herman A Kählers art, 1910-20-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Glasservis,  53 delar; 12 champagne, 9 rödvins-, 8 vitvins-, 6 öl-, och 8 selterglas,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936, dekor i vitt underfång, signerad och numrerad,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Karaffer med propp, 2 st, samt vinglas, 12 st, glas, 18-1900-tal, slipad dekor av löv mm
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas 7 + 2 samt assietter 10 st, gjutet glas, Mine,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Vas samt fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, dekor i Imarifärger,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Syco, sparbössa, glaserat lergods, höna
SlutprisInga bud
Värdering150 - 300 SEK
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, golvvas, Stripa
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Stenberg, Aina för Rörstrand, matservis, 20 delar, porslin, Tomtejul,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Matservis, 44 delar, flintgods, Petrus & Regout Maastricht, "Castillo",
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Rosenthal, Philipp, mat- och kaffeservis, cirka 70 delar, porslin, Maria Björnbär, design 1916 , bl a 12 + 12 + 12 flata tallrikar, djupa- och assietter
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Apotekskärl, porslin, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Urnor, 1 par, porslin, B&G, 1800-tal, dekor i rött och guld samt av Kronborg respektive Bernstorff Slott i utsparade reserver,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor av sjögräs och luftbubblor, etikett- och handsignerad och numrerad 1715 (1962),
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Okänd designer, skål, violettglaserad keramik,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, handmålat glas, Tulip,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, skulptur, delvis graverat glas
SlutprisInga bud
Värdering100 - 150 SEK
Tallrikar, 7 st, porslin, Königliches und Kaiserliches Porzellanmanufaktur Berlin (KPM), 1800-tal, reliefdekor i Alt-ozier-mönster samt polykrom dekor av grönsaker,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Trädgårdsprydnad, fajans, vasformad med dekor av man mm i starkeldsfärger,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, porslin, Tistel,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kofoed-Sörensen, Inge Lise för Teneragruppen, Royal Copenhagen/Aluminia, ölsejdel, fajans,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK