40 Ljusstake, mässing, renässans/barock, 15-1600-tal, balusterformad ljuspipa på klockformad fot med bred droppskiva,
graverade initialer IB AK över oidentifierade alliansvapen, datering (16?)18, skador, lagningar, pipa och fot möjligen ej ursprungligen sammanhörande
Värdering | 2 200 - 2 400 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |