3 Dolk i balja, delvis förgyllt silver och kolstål, renässansstil, Ryssland, 17-1800-tal, rikt skulpterat fäste med dekor av drakungar och putti,
avslutande petschaft med graverat vapen i heliotrop för Ryske finansministern Greve Georg Ludwig (von) Cancrin (1774-1845), oidentifierad mästare TV (?) St Petersburg, total l 40 cm, baljans läderbeklädnad och doppsko saknas, proveniens: Familjen Nathanson Granhammars Slott, därefter gåva till nuvrande ägare
Värdering | 55 000 - 60 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |