420 Bok; Kungligt protokoll, "Programme of the Coronation of His Majesty Vajiravudh King of Siam (Thailand)" daterad 8 november R.S.130(1911)

2789a_med.jpeg
  • 2789a_sm.jpeg
  • 2789b_sm.jpeg
  • 2789c_sm.jpeg

rött maroquinband med dekor av kunglig Garuda i förgylld brons, folio, prov: Protokollet gavs åt Prins Wilhelm och Prinsessan Maria (née storfurstinna av Ryssland) som representanter för det svenska hovet vid kröningen, därefter gåva till Fil Dr Harry Bergquist som var informator åt Prins Lennart

    Värdering3 000 - 4 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)50 SEK