Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Fat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av Willow-mönster, _8001a_8d8fb3846e0d1df_lg.jpeg
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),_8015a_8d8fb67c5470890_lg.jpeg
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),
Est1,800 - 2,000 SEK
Vas, flintgods, Kutani, Japan, 1900-talets 1 hälft,_8075a_lg.jpeg
Vas, flintgods, Kutani, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Est300 - 400 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,_8110a_lg.jpeg
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô, _8114a_lg.jpeg
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,_8116a_lg.jpeg
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm, _8157a_8d900e16c94a856_lg.jpeg
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
Final bid900 SEK
Est600 - 800 SEK
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm, _8158a_8d900e19794d123_lg.jpeg
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm, _8159a_8d900e1b9f20e7c_lg.jpeg
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm, _8160a_8d900e1d75c3c63_lg.jpeg
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,_8162a_lg.jpeg
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _8185a_lg.jpeg
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Est500 - 600 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm, _8197a_8d900eb251be64b_lg.jpeg
Est2,200 - 2,400 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av mytologisk scen mm, _8198a_8d900eb44a6eda3_lg.jpeg
Est2,200 - 2,400 SEK
Skålfat, porslin, möjligen Arita, 18-1900-tal, dekor av fåglar mm i Imari-verte-färger, _8206a_8d900eb6ead1ae8_lg.jpeg
Skålfat, porslin, möjligen Arita, 18-1900-tal, dekor av fåglar mm i Imari-verte-färger,
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-2000-tal, fyrsidiga med rund mynning,_8215a_8d9018d7334cffd_lg.jpeg
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-2000-tal, fyrsidiga med rund mynning,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av växtlighet mm,_8216a_8d9018d61a7bdb6_lg.jpeg
Est1,000 - 1,200 SEK
Hokusai, Katsushika, träsnitt, diptyk, mytologiska figurer, _8247a_8d901a8031d7eb7_lg.jpeg
Hokusai, Katsushika, träsnitt, diptyk, mytologiska figurer,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Stekfat, porslin, Kina Jiaqing (1796-1820), oval,_8292a_8d9026202571b76_lg.jpeg
Stekfat, porslin, Kina Jiaqing (1796-1820), oval,
Est500 - 600 SEK
Skål, silver, Indien, 1900-talets 1 hälft, vikt 435 gram,_8301a_lg.jpeg
Skål, silver, Indien, 1900-talets 1 hälft, vikt 435 gram,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?), _8309a_lg.jpeg
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _8311a_lg.jpeg
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Est1,000 - 1,200 SEK
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,_8337a_lg.jpeg
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,_8361a_lg.jpeg
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Est1,400 - 1,600 SEK
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao, _8375a_lg.jpeg
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Est500 - 600 SEK
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden, _8426a_8d9034a1f0aeb3b_lg.jpeg
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Primitivt betalningsmedel, brons, så kallatd Bracelet Currency,_8447a_8d9034e21dab0ef_lg.jpeg
Primitivt betalningsmedel, brons, så kallatd Bracelet Currency,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Patronkök/kartuschväska, mässing, Indo-persisk, _8448a_8d9034ec82c4abe_lg.jpeg
Patronkök/kartuschväska, mässing, Indo-persisk,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Underlägg, 8 st, behandlad papier-maché, Japan, 1900-talets mitt, märkta "Alcohol proof", _8463a_8d9035800770758_lg.jpeg
Final bid150 SEK
Est300 - 40 SEK
Spjut, trä och smide, Massaï_8469a_8d903571145fca1_lg.jpeg
Spjut, trä och smide, Massaï
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Rustningsdetalj/underarmsskena, Indo-persisk, 18-1900-tal, _8472a_8d9035788f8cd0a_lg.jpeg
Rustningsdetalj/underarmsskena, Indo-persisk, 18-1900-tal,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-talets slut, polykrom dekor av påfågel på klippformation, skrivtecken mm, _8517a_8d903fef28ace11_lg.jpeg
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, old Kina, silke, _8540a_8d9040c069ed92c_lg.jpeg
Matta, old Kina, silke,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Tallrikar, 4 st olika, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor,_8544a_8d9040fd0e6a3ed_lg.jpeg
Tallrikar, 4 st olika, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Trumma, urholkad trästam med dubbla trumskinn, Afrika, 1900-talets 2 hälft, _8551a_8d9041b40d57a5e_lg.jpeg
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer, _8586a_8d904254194076d_lg.jpeg
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Bildrulle, gouache på papper uppklistrad på siden, Kina, modern tillverkning,_8656a_8d904e5f0835fa3_lg.jpeg
Est200 - 300 SEK
Bojaner, 3 st, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, _8726a_8d905a8dc132a3d_lg.jpeg
Bojaner, 3 st, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Bojaner, 5 st, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor,_8727a_8d905a8f6fa5dde_lg.jpeg
Bojaner, 5 st, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK