Lowest lot number
- DiverseClear filters
Okönd designer för Villeroy & Boch, mummakanna, stengods med tennlock, sekelskiftet 1900,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer, omkring 1910, jardinière, vitmetall med glasinsats,
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Ljusstakar, 4 st, mässing, Skultuna Bruk nr 22,
Final bid2,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Blyinfattat fönster, svagt gröntonat glas, 1600-tal (?),
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Gharary, Simon för Blueroom Loudspeakers, högtalare, 1 par, vit plast, "Minipod",
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Golvur ek, England, George III, 1700-talets slut,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Mynt- och medaljkopior, 6 st, delvis silver;
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Värmeställ, nysilver, Christofle "Gallia", 1910-20-tal,
Final bid400 SEK
Est450 - 500 SEK
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, antagligen Frankrike, Napoleon III, 1800-talets 2 hälft,
Final bid9,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Kaminur, förgylld och patinerad metall och alabaster, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Andersson & Johansson, Höganäs, vägglampett, glaserat lergods,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Mask, skuret trä och växtfiber, så kallad Kiwebe,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
Est600 - 700 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Väggspegel, förgyllt och bemålat trä och pastellade, högklassigt empirearbete, antagligen Göteborg 1810-tal,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Konsolbord, förgyllt och bemålat trä och pastellage, empirestil, sekelskiftet 1900,
Final bid4,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Sängvärmare, koppar med mässingsbeslag, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Kaffekanna, koppar, 1800-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bordsur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Fat, tenn, djupt, slät modell,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, förgylld och patinerad metall med prismor,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1700-tal,
Final bid4,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ljusstake mässing, barock, 16-1700-tal,
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bouilottelampa, nysilver med bemålad plåtskärm, 1800-talets slut,
Final bid3,200 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd designer för Svensk Möbelindustri, 1950-60-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bang & Olufsen, Beolab 2000
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Golfklubba, hickory, Ralph Weldon, 1900-talets 1 hälft,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, George III, sekelskiftet 1800,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Est900 - 1,000 SEK
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Ljusstake, tenn med mässingsmontage, antagligen Holland eller Spanien 1700-tal,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Resväska, Samsonite, Schwayder Bros, Detroit, 1940-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Bokstöd/brevpress, serpentinsten,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Johansson, Åke I, väggspegel, teak,
Est500 - 600 SEK
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
Est200 - 300 SEK