Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Damarbetsbord, mahogny med mässingsdetaljer, empirestil, 1900-talets 1 hälft, lyrformad fot, _14881a_8d9b0ba063dca71_lg.jpeg
Damarbetsbord, mahogny med mässingsdetaljer, empirestil, 1900-talets 1 hälft, lyrformad fot,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Almström, Emmy för Rörstrand, 9 delar flintgods, Ostindia, design 1932, _14880a_8d9b0ba16d5cc76_lg.jpeg
Almström, Emmy för Rörstrand, 9 delar flintgods, Ostindia, design 1932,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,_14942a_lg.jpeg
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
Est200 - 300 SEK
Corrêa, Dino, olja, brasiliansk stadsbild, _14943a_lg.jpeg
Corrêa, Dino, olja, brasiliansk stadsbild,
Est200 - 300 SEK
Blunddocka, konstmassa och textil, Tyskland, 1930-tal, _14944a_lg.jpeg
Blunddocka, konstmassa och textil, Tyskland, 1930-tal,
Est200 - 300 SEK
Hune, Anders, olja, båtar i hamn, _14945a_lg.jpeg
Hune, Anders, olja, båtar i hamn,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900, _14946a_lg.jpeg
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor, _14948a_lg.jpeg
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, _14949a_lg.jpeg
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
Est200 - 300 SEK
Heerwagen, Erling og Karen egen verkstad, Tranekær, kolossalthekanna, glaserat stengods, _14950a_lg.jpeg
Heerwagen, Erling og Karen egen verkstad, Tranekær, kolossalthekanna, glaserat stengods,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,_14951a_lg.jpeg
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
Est500 - 600 SEK
Taklampa, metall och glas, 5 ljuspunkter_14947a_8d9b0be405cbd96_lg.jpeg
Taklampa, metall och glas, 5 ljuspunkter
Est200 - 300 SEK
Väggplåtar, 1 par, driven koppar, jugend, sekelskiftet 1900, _14941a_8d9b0be03683e0a_lg.jpeg
Väggplåtar, 1 par, driven koppar, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti julföremål: kyrka med inre belysning och kyrkobesökare, _14878a_8d9b0bdb7480127_lg.jpeg
Parti julföremål: kyrka med inre belysning och kyrkobesökare,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver och teak, _14020a_8d9b0c3b386b129_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver och teak,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal, _14952a_lg.jpeg
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
Est400 - 500 SEK
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"_14953a_lg.jpeg
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä, _14954a_lg.jpeg
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft, _14955a_lg.jpeg
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Est400 - 500 SEK
Abel, Karl, olja, landskap, signerad, 31 x 41 cm_14956a_8d9b195ad44cde5_lg.jpeg
Abel, Karl, olja, landskap, signerad, 31 x 41 cm
Est300 - 400 SEK
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, _14957a_lg.jpeg
Est200 - 300 SEK
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _14958a_lg.jpeg
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Est200 - 300 SEK
Armstol, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början, _14959a_lg.jpeg
Est200 - 300 SEK
Leksaksbil, litograferad plåt, SchucoTacho-Examico 4002, _14961a_8d9b0c2589d2dea_lg.jpeg
Leksaksbil, litograferad plåt, SchucoTacho-Examico 4002,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Armbandsur, 4 st, plast repektive metall, Swatch, _14962a_8d9b0c24aceea49_lg.jpeg
Armbandsur, 4 st, plast repektive metall, Swatch,
Est400 - 500 SEK
Mugg, silver, empire, cylindrisk med graverad akantusdekor, _14964a_8d9b0c30e74bf75_lg.jpeg
Mugg, silver, empire, cylindrisk med graverad akantusdekor,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Signerat fotografi, HMS Fylgias chef och officerare vid Sydamerikaresan 1927-28, _14960a_8d9b0c3a3cd4114_lg.jpeg
Signerat fotografi, HMS Fylgias chef och officerare vid Sydamerikaresan 1927-28,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,_14967a_lg.jpeg
Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,
Est200 - 300 SEK
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",_14968a_lg.jpeg
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
Est200 - 300 SEK
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild, _14969a_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
Est200 - 300 SEK
Swärd, Anne, offset, 2 st, ordspråk, _14966a_lg.jpeg
Swärd, Anne, offset, 2 st, ordspråk,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _14970a_lg.jpeg
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Est200 - 300 SEK
Väggvitrinskåp, bemålat trä, 1900-tal, _14971a_lg.jpeg
Väggvitrinskåp, bemålat trä, 1900-tal,
Est200 - 300 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mortel och nötter, _14972a_8d9b195bbf56dfd_lg.jpeg
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mortel och nötter,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket, _14973a_lg.jpeg
Est500 - 600 SEK
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft, _14974a_lg.jpeg
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
Est200 - 300 SEK
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,_14976a_lg.jpeg
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början, _14975a_lg.jpeg
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,_14977a_lg.jpeg
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK
Litograferad översiktsbild över Halmstad, "Halmstad från luften",  _14978a_8d9b0c73de4c705_lg.jpeg
Litograferad översiktsbild över Halmstad, "Halmstad från luften",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Strüwer, Ardy, efter honom, offsetposter, Fotbolls EM 1992, _14979a_8d9b0c72c5c4dbf_lg.jpeg
Strüwer, Ardy, efter honom, offsetposter, Fotbolls EM 1992,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti silverföremål, total vikt 275 gram_14965a_8d9b0c398be00d1_lg.jpeg
Parti silverföremål, total vikt 275 gram
Final bid900 SEK
Est800 - 900 SEK
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010K_14963a_8d9b0c322423139_lg.jpeg
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010K
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, matta, rölakan, _14980a_8d9b0cb5be62372_lg.jpeg
Okänd designer, matta, rölakan,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Mugg samt krus, glaserat flintgods, sekelskfiftet 1900, _14981a_8d9b0cba23fbe6f_lg.jpeg
Mugg samt krus, glaserat flintgods, sekelskfiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Frimärksalbum med äldre frimärken, _14982a_8d9b0d5e08849bb_lg.jpeg
Frimärksalbum med äldre frimärken,
Est600 - 700 SEK
Frimärksalbum med äldre frimärken, _14983a_8d9b0d5ff7a5eeb_lg.jpeg
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK