JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Bengtsson, Walter, skulptur/relief, gjuten aluminium, "Laxen går upp" (lokalt benämnd "Tre Piss i Nissan"), dekor av skulpturen med samma namn, Najaden och tre hjärtan (ur Halmstads Stadsvapen), _15014a_8d9b64ff22e8612_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, skulptur/relief, gjuten aluminium, "Laxen går upp" (lokalt benämnd "Tre Piss i Nissan"), dekor av skulpturen med samma namn, Najaden och tre hjärtan (ur Halmstads Stadsvapen),
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _15013a_8d9b64ffc01cb77_lg.jpeg
Est2,200 - 2,400 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _15012a_8d9b650075f3408_lg.jpeg
Est2,200 - 2,400 SEK
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _15668a_8d9bfe85e750b34_lg.jpeg
Est32,000 - 34,000 SEK
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium, _15027a_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium,
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar, _15037a_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
Est500 - 600 SEK
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal, _15052a_lg.jpeg
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
Est7,500 - 8,000 SEK
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,_15102a_8d9b736a624b15c_lg.jpeg
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve, _15122a_lg.jpeg
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin", _15144a_lg.jpeg
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
Est200 - 300 SEK
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt, _15149a_8d9b8a58dc394eb_lg.jpeg
Est300 - 400 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,_15163a_8d9b8ab490218ab_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra, _15164a_8d9b8ab3ee8e598_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff, _15165a_8d9b8ab357f514c_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
Est1,100 - 1,200 SEK
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900, _15169a_lg.jpeg
Est900 - 1,000 SEK
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel, _15173a_8d9b8b49386c1d9_lg.jpeg
Est600 - 700 SEK
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78_15188a_lg.jpeg
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta, _15191a_lg.jpeg
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
Est1,100 - 1,200 SEK
Jarl, Otto för Amphora, figurin, flintgods, 1900-talets början, stående tjur, _15212a_8d9b96930f7eb14_lg.jpeg
Jarl, Otto för Amphora, figurin, flintgods, 1900-talets början, stående tjur,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist", _15210a_8d9b96f683e159e_lg.jpeg
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist",
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn, _15254a_lg.jpeg
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, skulptur, koppar, stående hjort, _15302a_lg.jpeg
Okänd designer, skulptur, koppar, stående hjort,
Est900 - 1,000 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tärna, _15313a_8d9bb2a9e7fbf87_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tärna,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Lucia, _15314a_8d9bb2aaa6dce21_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Lucia,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tomte, _15315a_8d9bb2ab6f0a693_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tomte,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Stjärngosse, _15316a_8d9bb2ac0a80753_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Stjärngosse,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad gips, Drottning Sofia Magdalena (1746-1813), _15333a_8d9bd89f15e10ff_lg.jpeg
Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad gips, Drottning Sofia Magdalena (1746-1813),
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Martin-Hansen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, "Siddende Fanøpige" modellnummer 12413, _15337a_8d9bd89dae8b5c9_lg.jpeg
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr), _15349a_8d9be21b1358a90_lg.jpeg
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr),
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900, _15369a_8d9be23d5d3fc9d_lg.jpeg
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Wilhelm Goebel, skuptur, parian, mor och barn, _15388a_8d9be3174975808_lg.jpeg
Okänd designer för Wilhelm Goebel, skuptur, parian, mor och barn,
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, art-déco, bokstöd, 1 par, bonad björk och bronserat gjutjärn (?), _15407a_8d9be40eefa4ea2_lg.jpeg
Okänd designer, art-déco, bokstöd, 1 par, bonad björk och bronserat gjutjärn (?),
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _15408a_8d9be40fc7baf7b_lg.jpeg
Est1,900 - 2,000 SEK
Figuriner, 3 st, glaserat flintgods, Beswick, 1900-talets mitt, _15413a_lg.jpeg
Figuriner, 3 st, glaserat flintgods, Beswick, 1900-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _15454a_lg.jpeg
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka_15420a_8d9be4abb5bdd04_lg.jpeg
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka
Est700 - 800 SEK
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft, _15473a_lg.jpeg
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä, _15471a_lg.jpeg
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman, _15527a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
Est200 - 300 SEK
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn, _15548a_lg.jpeg
Est300 - 400 SEK
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa, _15566a_lg.jpeg
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa,
Est200 - 300 SEK
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _15622a_8d9bfb6de14fc56_lg.jpeg
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
Est1,100 - 1,200 SEK
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _15623a_8d9bfb6edb87671_lg.jpeg
Est1,100 - 1,200 SEK
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _15624a_8d9bfb6f9535edb_lg.jpeg
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, Murano, skulptur, gul och grön glasmassa, _15626a_8d9bfb70da78604_lg.jpeg
Okänd designer, Murano, skulptur, gul och grön glasmassa,
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Relief/skulptur, skuren ek, renässans/barock, 15-1600-tal, Kristus Pantokrator omgiven av örnar, broskornamentik mm_15631a_8d9bfc03270f923_lg.jpeg
Relief/skulptur, skuren ek, renässans/barock, 15-1600-tal, Kristus Pantokrator omgiven av örnar, broskornamentik mm
Final bid5,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK