Fredagen 28/10 12 - 19
Lördag 29/10 10 - 17
Söndag 30/10 12 - 16
Auktion 30/10 16.00
Lowest lot number
- BelysningClear filters
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
Est2,200 - 2,400 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
Est1,300 - 1,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
Est900 - 1,000 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas,
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för EOS, Nässjö, bordslampa, mässing och alm, modell 5177,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, bordslampa, patinerad brons med delvis bemålad glasskiva,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Taklampa mässing med glaskupa, 1900-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Wretling, David, vägglampett, skuret, delvis bemålat trä och koppar, Swedish Grace, 1920-20-tal,
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Okänd designer för Belid, taklampa, lackerad metall, Picasso",
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Tomte med lykta, Heissner,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, golvlampa, vitlackerad metall, "AJ",
Final bid5,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Panton, Verner för &Tradition, bordslampa, gullackerad metall, "Flowerpot",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Wickelgren, Jan/Strandäng, Monica för Aneta, golvlampa, bok och canvas, justerbar höjd,
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för IKEA, bordslampa, gulmetall med grön glaskupa
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Okänd designer för LUXO, taklampa, vitlackerad metall och krom,
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
Est2,200 - 2,400 SEK
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
Est1,100 - 1,200 SEK
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer för Louis Poulsen, arbetsbelysning, grålackerad metall, Typ DS 24806
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, taklampa, glas och krom, så kallad "Saturnuslampa"
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè",
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, möjligen för Orrefors, taklampa, kupa i delvis frostat glas, 1940-50-tal,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Castiglioni, Pier & Achille för FLOS, bordslampa, vit plast på handgjord stålställning "Gatto Piccolo,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Vägglampetter, 1 par, mässing med prismor, empirestil,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Lorentzons, 1950-60-tal, taklampa, teak och plexiglas med flätat överdrag i jute, modell 2613/005,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal,
Est600 - 700 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Bordlampa, mässing, modern tillverkning, skärm med Stig Lindbergs tyg "Lustgården",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor och blå glaskupa, gustaviansk stil,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Golvlampor, 1 par, patinerat smide, 1910-20-tal,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", modell 2404,
Est2,600 - 2,800 SEK
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, mässing och bonat trä, 1940-50-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK