Fredagen 28/10 12 - 19
Lördag 29/10 10 - 17
Söndag 30/10 12 - 16
Auktion 30/10 16.00
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
Andreasson, Kurt, olja, "Östra Stranden", efter bild från 1930-talet,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Palué, Pierre, akvarell, fransk husfasad,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Eitel, Jacques, olja, Sydfranskt kustparti
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
Est200 - 300 SEK
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien,
Est200 - 300 SEK
Lerin, Lars, färgträsnitt, "Deception Island",
Final bid11,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Folcker, Göran, akryl, komposition i blått
Est400 - 500 SEK
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Persson, Stefan, olja, kustlandskap,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Heijne, Elisabeth von (née Odelberg), akvarell, fjordparti,
Est200 - 300 SEK
Andersson, Olof, olja, slottsruin vid bro,
Est400 - 500 SEK
Persson, Lasse. färgserigrafi, konkret komposition,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Wahlbeck, Kent, skulptur, bemålad metall, monterad på plastskiva
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Jonson, Bo, olja, "Spegeln",
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Jonson, Alvar, olja, "Stilleben II",
Est200 - 300 SEK
Theis, Eljas, digital art print, "Li"
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, parismotiv
Est200 - 300 SEK
Paulsson, Ruth, akryl, skrattmåsar
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Höglund, Karl färglito, "Trädgårdsfesten",
Est1,100 - 1,200 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "La princesse et le bouffon" 1978,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hillfon, Maria, färglito, stilleben med blommor och påfågelsfjäder,
Est600 - 700 SEK
Mann, Gunilla, färglito, "Takflirt",
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
De Simone, Tommaso, olja, "Fregatten Wanadis i Neapels Hamn 1881. Lilliehöök (Gustaf Bertil Lilliehöök af Fårdala 1836-99) sekond. Prins Oscar (II) ombord."
Est22,000 - 24,000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, interiör med sittande kvinna
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Okänd konstnär, olja, clowner,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), olja, "Mot Kullen"
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Zilo, Gunnar, olja, sittande kvinna,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Qvarsebo, Michael, färglito, "Mona Lisa",
Final bid1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Hansen, Arne Asmus, olja, barn med sax
Est40 - 500 SEK
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Gryning".
Est600 - 700 SEK
Lang, Marika, färglitografi, köksscen,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Lang, Marika, färglitografi, dansscen,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Hooge-Hansen, Lis, färglito, hästar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Frisk, Thomas, akvatint, "Ruinstad II",
Est200 - 300 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 65",
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Olsson, Alf, olja, stående kvinna
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Pettersson, Gunnar, färglitografi, knölsvanar,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Frisk, Ulla, färgetsning, komposition,
Est200 - 300 SEK
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt
Est900 - 1,000 SEK
Nerman, Einar, litografi, sagomotiv,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet II",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Gruva, Knut, färglito, hamnbild,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"
Est900 - 1,000 SEK