Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Closed
Gunne, Carl, olja, Gullmansfjorden, _22940a_lg.jpeg
145
Gunne, Carl, olja, Gullmansfjorden,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, soffa, svart läder med stålben, _22941a_lg.jpeg
146
Okänd designer, soffa, svart läder med stålben,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Spänne, förgylld och emaljerad brons, Osmanska riket, sekelskiftet 1900, _22945a_8daadd8fe37c6c3_lg.jpeg
147
Spänne, förgylld och emaljerad brons, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Final bid600 SEK
Est600 - 600 SEK
Closed
Parti fickur, klockkedjor mm, 18-1900-tal, _22946a_8daadd90f23e274_lg.jpeg
148
Parti fickur, klockkedjor mm, 18-1900-tal,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Andreasson, Kurt, olja, "Östra Stranden", efter bild från 1930-talet, _22947a_8daadd924b4f339_lg.jpeg
149
Andreasson, Kurt, olja, "Östra Stranden", efter bild från 1930-talet,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skawonius, Sven Erik/Trost, Eugen för Gefle/Upsala Ekeby, kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, violetta, _22948a_8daade2e6f2ea39_lg.jpeg
150
Skawonius, Sven Erik/Trost, Eugen för Gefle/Upsala Ekeby, kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, violetta,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Okänd designer för Belid, taklampa, lackerad metall, Picasso", _22949a_8daade6cfe7ff6f_lg.jpeg
151
Okänd designer för Belid, taklampa, lackerad metall, Picasso",
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Palué, Pierre, akvarell, fransk husfasad, _22950a_lg.jpeg
152
Palué, Pierre, akvarell, fransk husfasad,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Eitel, Jacques, olja, Sydfranskt kustparti_22951a_lg.jpeg
153
Eitel, Jacques, olja, Sydfranskt kustparti
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _22952a_lg.jpeg
154
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95)_22953a_lg.jpeg
155
Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95)
Final bid300 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll", _22954a_lg.jpeg
156
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt trä och pastellage, senempire, 1800-talets 2 hälft, _22955a_8daadea04f537f2_lg.jpeg
157
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt trä och pastellage, senempire, 1800-talets 2 hälft,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor och röd glaskupa, gustaviansk stil, _22956a_8daadea1bac626a_lg.jpeg
158
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor och röd glaskupa, gustaviansk stil,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Takampel till 6 ljus, delvis lackerad mässing, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _22958a_8daadea2fac01fa_lg.jpeg
160
Takampel till 6 ljus, delvis lackerad mässing, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Takampel till 3 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets början, _22961a_8daade72c74d03f_lg.jpeg
161
Takampel till 3 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Parti koppar, mestadels 1900-tal, _22962a_8daadea449047a2_lg.jpeg
162
Parti koppar, mestadels 1900-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Tomte med lykta, Heissner, _22965a_lg.jpeg
163
Tomte med lykta, Heissner,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Armstol, skuren valnöt, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _22966a_lg.jpeg
164
Armstol, skuren valnöt, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Kosta Boda, kanna, glas, _22967a_lg.jpeg
165
Ehrner, Anna för Kosta Boda, kanna, glas,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre", _22968a_lg.jpeg
166
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Andersen, Hans C, tillskriven, satsbord, 3 st, teak med kakelplattor_22969a_lg.jpeg
167
Andersen, Hans C, tillskriven, satsbord, 3 st, teak med kakelplattor
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bladh, Eva för Upsala-Ekeby/Karlskrona, kaffeservisdelar, Bellis_22964a_8daade76b3f6da6_lg.jpeg
168
Bladh, Eva för Upsala-Ekeby/Karlskrona, kaffeservisdelar, Bellis
Final bid1,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt, _22922a_8daade73ff59b5b_lg.jpeg
169
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti LP-skivor, bl.a Santana, ELO, Roxette, Clapton, Gasolin_22917a_8daadcd8dc57177_lg.jpeg
170
Parti LP-skivor, bl.a Santana, ELO, Roxette, Clapton, Gasolin
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bodssurtout, nysilver med 5 glasflaskor, 1800-talets slut, _22901a_8daad2615a64a58_lg.jpeg
171
Bodssurtout, nysilver med 5 glasflaskor, 1800-talets slut,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, tallrikar, 6 st, Carmen_22960a_8daade71a0085eb_lg.jpeg
172
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, tallrikar, 6 st, Carmen
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, papegoja, _22971a_lg.jpeg
173
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, papegoja,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matsson, Bruno för Mathsson International, skiva till läsbord, vitlackerat trä med metallmontage, _22972a_lg.jpeg
174
Matsson, Bruno för Mathsson International, skiva till läsbord, vitlackerat trä med metallmontage,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Palmquist, Sven för Orrefors, golvvas (!), opalinglas, "Selena", _22970a_lg.jpeg
175
Palmquist, Sven för Orrefors, golvvas (!), opalinglas, "Selena",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake, _22973a_lg.jpeg
176
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips", _22974a_8daadefe07d9285_lg.jpeg
177
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips",
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord med iläggsskiva, masurbjörk på kromade spännben, "Superellips", _22975a_8daadefffd3faac_lg.jpeg
178
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord med iläggsskiva, masurbjörk på kromade spännben, "Superellips",
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Kandell, John för Källemo, bokhylla, vitlackerat trä, "Pilaster", _22976a_8daadf300339a56_lg.jpeg
179
Kandell, John för Källemo, bokhylla, vitlackerat trä, "Pilaster",
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, ek med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen", _22977a_8daadf01811da85_lg.jpeg
180
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, ek med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen",
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, ek med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen", _22978a_8daadf032bb20ba_lg.jpeg
181
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, ek med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen",
Final bid5,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition, _22979a_lg.jpeg
182
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap, _22980a_lg.jpeg
183
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien, _22981a_lg.jpeg
184
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, glaserat flintgods, Rörstrand, 1920-tal, _22982a_lg.jpeg
185
Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, glaserat flintgods, Rörstrand, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lerin, Lars, färgträsnitt, "Deception Island", _22983a_8daadf31abe2220_lg.jpeg
186
Lerin, Lars, färgträsnitt, "Deception Island",
Final bid11,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Closed
Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 172B, "Sinus", _22984a_8daadf3352007c2_lg.jpeg
187
Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 172B, "Sinus",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, golvlampa, vitlackerad metall, "AJ", _22985a_8daadf352bdb466_lg.jpeg
188
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, golvlampa, vitlackerad metall, "AJ",
Final bid5,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Castelli-Ferreri, Anna för Kartell, förvaringsmöbel, vit plast, "Componibili 3"_22986a_8daadf365a660fa_lg.jpeg
189
Castelli-Ferreri, Anna för Kartell, förvaringsmöbel, vit plast, "Componibili 3"
Final bid800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Mathsson, Bruno för Dux, fåtölj, böjträ med cognacsfärgad, flätad läderklädsel, Pernilla, _22987a_8daadf376ff9557_lg.jpeg
190
Mathsson, Bruno för Dux, fåtölj, böjträ med cognacsfärgad, flätad läderklädsel, Pernilla,
Final bid9,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin(er), glaserat stengods, känguru med unge, _23009a_8dab0286d0a6749_lg.jpeg
191
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin(er), glaserat stengods, känguru med unge,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Panton, Verner för &Tradition, bordslampa, gullackerad metall, "Flowerpot", _23006a_8dab0283c4db0d1_lg.jpeg
192
Panton, Verner för &Tradition, bordslampa, gullackerad metall, "Flowerpot",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Strinning, Nils, hylla,  björk och grålackerad metall, String, _23011a_8dab0288031eabc_lg.jpeg
193
Strinning, Nils, hylla, björk och grålackerad metall, String,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.