Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Grün, Hugo, egen verkstad, Köpenhamn, kannor, 3 st, sterlingsilver, omkring 1960. droppformade, stämplade, h 11 - 22 cm, total vikt cirka 350 gram_25918a_8db0905b71e20fc_lg.jpeg
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer för Kultateollisuus Ky Viljanen, kanna, silver,  organisk form, signerad "B", stämplad Åbo (Turku) 1955, h 19 cm, vikt 125 gram_25916a_8db08ff0d37302c_lg.jpeg
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Plaketter, 12 st, silver, "Tolv kungliga svenska slott", total vikt 740 gram, numrerade 28/500, i etui_25936a_8db091d004af518_lg.jpeg
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Medalj, 23 karat rödguld, "Lübecker Dukaten" 1958, vikt 3,5 gram, i etui från F Hoffstätter Sohn_25939a_8db091d13ac7884_lg.jpeg
Final bid1,700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
From, Niels Erik, egen verkstad, collier samt armband, sterlingsilver, l 20 respektive 36 cm_25941a_lg.jpeg
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Medaljer, 15 st, 999/1000 silver, "Sveriges Domkyrkor", numrerade 167/350, i etui, total vikt 675 gram_25945a_8db092422ab4adb_lg.jpeg
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, Certina, safirglas, boettnummer 153.9008.65, 20 x 16 mm, i originaletui_25949a_8db0924373ab065_lg.jpeg
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, Certina, safirglas, boettnummer 153.9008.65, 20 x 16 mm, i originaletui
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med turkos, kedja l 44 cm, svenska importstämplar, total vikt 2,8 gram_25961a_8db09cecf3d489f_lg.jpeg
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med turkos, kedja l 44 cm, svenska importstämplar, total vikt 2,8 gram
Final bid900 SEK
Est800 - 900 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, l 19,5 cm, svenska importstämplar, vikt 6,2 gram, _25962a_8db09cee65e7eed_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, l 19,5 cm, svenska importstämplar, vikt 6,2 gram,
Final bid2,400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver, _25972a_lg.jpeg
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
Est800 - 900 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med 15 åttkantslipade diamanter, svenska importstämplar, vikt 4,9 gram_25978a_8db09d2537c5cc1_lg.jpeg
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med 15 åttkantslipade diamanter, svenska importstämplar, vikt 4,9 gram
Final bid1,800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, svenska importstämplar, l 19,5 cm, vikt 7,1 gram_25979a_8db09d276efa035_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, svenska importstämplar, l 19,5 cm, vikt 7,1 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Halskedja med hängen, 18 karat rödguld, svenska importstämplar, l 42 cm, vikt 6,4 gram_25980a_8db09d2aace865c_lg.jpeg
Halskedja med hängen, 18 karat rödguld, svenska importstämplar, l 42 cm, vikt 6,4 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Örhängen, 4 par, 18 karat rödguld, delvis med stenar, total vikt 3,4 gram_25981a_8db09d2ddb58462_lg.jpeg
Örhängen, 4 par, 18 karat rödguld, delvis med stenar, total vikt 3,4 gram
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matskedar, 12 st, silver, Haga, stämplade Skandia Stockholm 1939, total vikt 735 gram, graverad initial A_26003a_lg.jpeg
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Hänge, förgyllt sterlingsilver, Italien, 1900-talets 2 hälft, fast hänge med text "Birgitta", detta l 5 cm_26036a_8db0aaf5a913696_lg.jpeg
Est400 - 500 SEK
Brosch/spänne, delvis försilvrat silver (?) med paste, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, oval, l 42 mm_26024a_8db0aa8fb0aa361_lg.jpeg
Brosch/spänne, delvis försilvrat silver (?) med paste, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, oval, l 42 mm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Brosch, förgyllt silver med cloissonné, sannolikt Norge, sekelskiftet 1900, dekor i filigran, l 45 mm, någon smärre defekt_26023a_8db0aa8e5c32eff_lg.jpeg
Brosch, förgyllt silver med cloissonné, sannolikt Norge, sekelskiftet 1900, dekor i filigran, l 45 mm, någon smärre defekt
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 2 + 1 briljanter om 0,08 respektive 0,14 carat enligt gravyr, vikt 5,6 gram, omarbetad av vigselringar_26027a_8db0ab4b1a10155_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med 2 + 1 briljanter om 0,08 respektive 0,14 carat enligt gravyr, vikt 5,6 gram, omarbetad av vigselringar
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Johansson, Waldemar för Stigbert, hals- och armring, sterlingsilver, stämplade Stockholm 1976_26029a_8db0aaebc617d36_lg.jpeg
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Öman, Martin, armring, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1987, vikt 40 gram, innerdiameter 6 x 5 cm_26030a_8db0ab4cf78675d_lg.jpeg
Final bid600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Öman, Martin, halssmycke, sterlingsilver, stämplat Halmstad 1987, vikt 27 gram_26031a_8db0aaeed10e19d_lg.jpeg
Öman, Martin, halssmycke, sterlingsilver, stämplat Halmstad 1987, vikt 27 gram
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Öman, Martin, hängsmycke, sterlingsilver, stämplat Halmstad 1993, medföljer kedja, total vikt 17 gram_26033a_8db0aaf0cf5eb6c_lg.jpeg
Öman, Martin, hängsmycke, sterlingsilver, stämplat Halmstad 1993, medföljer kedja, total vikt 17 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Öman, Martin, örhängen 1 par, sterlingsilver, stämplade Halmstad 1987, vikt 7 gram_26032a_8db0aaefb681e11_lg.jpeg
Öman, Martin, örhängen 1 par, sterlingsilver, stämplade Halmstad 1987, vikt 7 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Manschettknappar, 1 par, 14 karat rödguld och förgylld metall, med jade, antagligen Kina, 1900-tal, dekor av bambu, total vikt 7,1 gram_26035a_8db0aaf3f6f6e8c_lg.jpeg
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Tonnby, Christer, halslänk, sterlingsilver, stämplad, l 42 cm, vikt 37 gram_26034a_8db0aaf2786ea38_lg.jpeg
Est500 - 600 SEK
Brosch/hänge, 18 karat rödguld, nyrokokostil, otydliga stämplar Stockholm , h 5 cm, vikt 6,8 gram_26116a_8db0e9a7a4831d7_lg.jpeg
Brosch/hänge, 18 karat rödguld, nyrokokostil, otydliga stämplar Stockholm , h 5 cm, vikt 6,8 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Löfman, Eric för Markströms, vin- och snapsglas, 8 + 4, silver, dodekagonal form, stämplade Uppsala 1978, h 13 respektive 11 cm, total vikt 895 gram_26144a_8db0f52a11d0470_lg.jpeg
Löfman, Eric för Markströms, vin- och snapsglas, 8 + 4, silver, dodekagonal form, stämplade Uppsala 1978, h 13 respektive 11 cm, total vikt 895 gram
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Salt och pepparströare, silver, vikingastil, i form av dryckeshorn, stämplade Theodor Olsens Eftr Bergen, h 6 cm, total vikt 35 gram_26145a_8db0f52b701a5cf_lg.jpeg
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Salt- och pepparkar samt senapskanna, sterlingsilver med blå glasinsatser, England, 1900-tal, längd 2,5 - 6 cm, total vikt 45 gram_26146a_8db0f52c98683b1_lg.jpeg
Salt- och pepparkar samt senapskanna, sterlingsilver med blå glasinsatser, England, 1900-tal, längd 2,5 - 6 cm, total vikt 45 gram
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Örhängen, 1 par, silver med facettslipade safirer och zirkoner, _26159a_lg.jpeg
Örhängen, 1 par, silver med facettslipade safirer och zirkoner,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade turmaliner, total vikt 1,4 gram, _26160a_lg.jpeg
Est600 - 700 SEK
Parti mynt, silver, ca 300 st, vikt ca 2000 g_26099a_8db0dd8e8b032f4_lg.jpeg
Parti mynt, silver, ca 300 st, vikt ca 2000 g
Final bid4,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Theskedar, 10 st, silver, svensk spetsig modell, friherreliga ättens Palmstierna krönta vapensköld, stämplade Stockholm 1936, l 13 cm, total vikt 170 gram_26213a_8db10da057336e0_lg.jpeg
Theskedar, 10 st, silver, svensk spetsig modell, friherreliga ättens Palmstierna krönta vapensköld, stämplade Stockholm 1936, l 13 cm, total vikt 170 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Pipstoppare/krats, silver, 1800-talets 1 hälft, konisk med ögla, stämplad Daniel Ekelund Kalmar 1845, l 7,5 cm_26218a_lg.jpeg
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Olje/vinägerkanna, kristall med montage i sterlingsilver, svenska importstämplar, h 16 cm_26224a_lg.jpeg
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Skrin med lock, silver, J D Schleissner & Söhne, Hanau, 1900-talets 1 hälft, svenska importstämplar, l 10 cm, vikt 145 gram_26229a_8db10ee9c23443e_lg.jpeg
Skrin med lock, silver, J D Schleissner & Söhne, Hanau, 1900-talets 1 hälft, svenska importstämplar, l 10 cm, vikt 145 gram
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti silver, bl.a kaffeskedar Rosen, total  vikt 145 gram_26231a_8db10ef02389e3a_lg.jpeg
Parti silver, bl.a kaffeskedar Rosen, total vikt 145 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Frigast, kaffe/theskedar, 6 st, förgyllt sterlingsilver, total vikt 55 gram, _26246a_lg.jpeg
Est600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,25 carat, otydliga svenska stämplar, innerdiameter 18 mm, vikt 2,4 gram_26251a_8db1327975d3011_lg.jpeg
Est4,200 - 4,400 SEK
Öman, Martin, armring, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1995, vikt 44 gram, innerdiameter 6 x 5 cm_26254a_8db1327ae088da2_lg.jpeg
Est900 - 1,000 SEK
Ring, 18 karat vitguld, stämplad Alton Falköping 1985, innerdiameter 18 mm, vikt 3,3 gram, ägargravyr_26260a_8db1327c9f2e357_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld, stämplad Alton Falköping 1985, innerdiameter 18 mm, vikt 3,3 gram, ägargravyr
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Camrmoséring, 18 karat vitguld med facettslipad safir och 5 diamanter, svenska importstämplar,  innerdiameter 16 mm, vikt 1,9 gram,1 diamant saknas_26261a_8db1327d96dff21_lg.jpeg
Camrmoséring, 18 karat vitguld med facettslipad safir och 5 diamanter, svenska importstämplar, innerdiameter 16 mm, vikt 1,9 gram,1 diamant saknas
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Ordensring, 18 karat rödguld och emalj, Odd Fellows, stämplad Tomas Snarberg Jönköping 2006, innerdiamater 22 mm, vikt 7 gram, ägargravyr_26262a_8db1327ec47c6d8_lg.jpeg
Ordensring, 18 karat rödguld och emalj, Odd Fellows, stämplad Tomas Snarberg Jönköping 2006, innerdiamater 22 mm, vikt 7 gram, ägargravyr
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Tonnby, Christer, egen verkstad, ring, sterlingsilver, stämplad Unnaryd 1986, innerdiameter 17 mm_26264a_8db132db376d2bd_lg.jpeg
Tonnby, Christer, egen verkstad, ring, sterlingsilver, stämplad Unnaryd 1986, innerdiameter 17 mm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Tonnby, Christer, egen verkstad, ring, sterlingsilver, stämplad Unnaryd 1985, innerdiameter 17 mm_26265a_8db132dca7ecc4d_lg.jpeg
Est400 - 500 SEK
Tonnby, Christer, egen verkstad, ring, 18 karat rödguld med briljantslipad diamant om cirka 0,1 carat., stämplad yutan år, innerdiameter 21 mm, vikt 3,7 gram_26266a_8db132dde5ab9c4_lg.jpeg
Est1,900 - 2,000 SEK
Parti silversmycken, total vikt 89 gram, någon defekt _26269a_8db132f7db81498_lg.jpeg
Parti silversmycken, total vikt 89 gram, någon defekt
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK