Relief, skuren ek, renässans, skuren dekor av akantus, jakthund mm,_8772a_8d90d6c9bcf0056_lg.jpeg
Relief, skuren ek, renässans, skuren dekor av akantus, jakthund mm,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sättugnsplatta, gjutjärn, Ekefors Bruk, 1600-talets slut, dekor av adliga ättens Rudebeck vapen,_8773a_8d90d6e8aa5b242_lg.jpeg
Sättugnsplatta, gjutjärn, Ekefors Bruk, 1600-talets slut, dekor av adliga ättens Rudebeck vapen,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Krön, skuren, bemålad och förgylld ek, 17-1800-tal, dekor av ättens Habsburg-Lothringen vapen (kejsare av Österrike, kung av Ungern), vapentroféer mm,_8774a_8d90d6e7b69ceec_lg.jpeg
Krön, skuren, bemålad och förgylld ek, 17-1800-tal, dekor av ättens Habsburg-Lothringen vapen (kejsare av Österrike, kung av Ungern), vapentroféer mm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Mangelbräda, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, skuren dekor av tulpan, initialer KHD samt datering 1688,_8775a_8d90d6efd6db370_lg.jpeg
Mangelbräda, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, skuren dekor av tulpan, initialer KHD samt datering 1688,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Fat, driven koppar, Norge, 1800-tal, dekor av stående lejon med Sankt Olofs yxa (Norges Riksvapen),_8776a_8d90d7069796db8_lg.jpeg
Fat, driven koppar, Norge, 1800-tal, dekor av stående lejon med Sankt Olofs yxa (Norges Riksvapen),
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sektor (Proportionalkompass) för artilleriet, mässing, 1700-tal, _8778a_8d90d77164e917b_lg.jpeg
Sektor (Proportionalkompass) för artilleriet, mässing, 1700-tal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bordslampa, förgylld brons, Frankrike, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av grenar, rocailler, blommor mm,_8779a_8d90d76ad8fba3f_lg.jpeg
Bordslampa, förgylld brons, Frankrike, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av grenar, rocailler, blommor mm,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Reklamskylt, bemålat järn, sekelskiftet 1900, hög hatt, _8780a_8d90d7bf8798d9c_lg.jpeg
Reklamskylt, bemålat järn, sekelskiftet 1900, hög hatt,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal, _8782a_8d90d7bec8226ec_lg.jpeg
Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Vinkanna/väggfontän, mässing, empirestil, sekelskiftet 1900,_8791a_8d90d86d1642605_lg.jpeg
Vinkanna/väggfontän, mässing, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Salutkanonrör, brons, 1700-tal,_8794a_8d90e293354712b_lg.jpeg
Salutkanonrör, brons, 1700-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Eldhake/grytkrok, smide, 17-1800-tal, _8795a_8d90e29434af6bd_lg.jpeg
Eldhake/grytkrok, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, möjligen Indien, 1900-tal, olja på guldgrund, blomsterstilleben,_8798a_8d90e355a1a6d1b_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vindflöjel, mönjemålat smide, 1800-talets mitt, _8800a_8d90e3572141f96_lg.jpeg
Vindflöjel, mönjemålat smide, 1800-talets mitt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lykta (för brandvakt?), bemålad plåt, 1800-tal,_8801a_8d90e3528f1ffd1_lg.jpeg
Lykta (för brandvakt?), bemålad plåt, 1800-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sittpuff/pall, textilklädd, Christian Richard, London, 19-2000-tal, _8803a_8d90ee34db49b47_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Salongsbord, delvis svärtad alm, sjömansarbete, 1800-tal,_8806a_8d90ee604470539_lg.jpeg
Salongsbord, delvis svärtad alm, sjömansarbete, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvlampa, mässing med bärnstensfärgat glas, renässansstil, 1900-talets början, _8808a_8d90ee9a7994f4f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Hänglås, smide, antagligen barock, 1600-tal, genomgående stångbygel,_8809a_8d90eef9abb7032_lg.jpeg
Hänglås, smide, antagligen barock, 1600-tal, genomgående stångbygel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd konstnär, relief, delvis bemålad brons, 1920-30-tal, dekor av Tutankhamon, _8810a_8d90eefac30c9a0_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Krön (till öppen spis?), förgylld brons, Louis XVI-stil, 1800-talets 2 hälft, _8811a_8d90eef8620144e_lg.jpeg
Krön (till öppen spis?), förgylld brons, Louis XVI-stil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Handdukshållare, svarvad mahogny, sekelskiftet 1900,_8812b_8d90f00277b8f43_lg.jpeg
Handdukshållare, svarvad mahogny, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Notställ, skuret och målat trä, 1900-talets början, _8814b_8d90f032375ff1f_lg.jpeg
Notställ, skuret och målat trä, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Limvärmare (?), koppar på smidesställning, 1900-talets början,_8816a_8d90f04030d2ee7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller, _8817a_8d90f0698a0626c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft,_8835a_8d90f12e9edb39f_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Apoteks/pipkanna, fajans, 1700-tal, dekor i starkeldsfärger av personer hållandes växter samt text "Artemesiae" (!), _8836a_8d90f12d81c25fa_lg.jpeg
Apoteks/pipkanna, fajans, 1700-tal, dekor i starkeldsfärger av personer hållandes växter samt text "Artemesiae" (!),
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Dop(?)fat, driven koppar, rokoko, 1700-talets mitt, _8837a_8d90f135624b5cf_lg.jpeg
Dop(?)fat, driven koppar, rokoko, 1700-talets mitt,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Handtag, brons och smide, empire, 1800-talets 1 hälft, _8838a_8d90f138bf64aa8_lg.jpeg
Handtag, brons och smide, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Gångjärn, smide, barock, 1600-tal, _8839a_8d90f13af9b15c3_lg.jpeg
Gångjärn, smide, barock, 1600-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hänglås, smide, barock, 1600-tal, _8840a_8d90f13d525655a_lg.jpeg
Hänglås, smide, barock, 1600-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gryta på tre ben, brons med smideshandtag, antagligen Flandern, 15-1600-tal, _8841a_8d90f14c67a7656_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Tobaksburk, svarvad, massiv masurbjörk, empire, 1800-talets början, _8885a_8d910a8fa92e447_lg.jpeg
Tobaksburk, svarvad, massiv masurbjörk, empire, 1800-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för ESA, ishink med lock, teak med rottinghandtag,_8888a_8d91166e73b30fe_lg.jpeg
Okänd designer för ESA, ishink med lock, teak med rottinghandtag,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld brons och mässing med prismor, senempire, _8893b_8d9116e89834b60_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä och gesso, möjligen Venedig, 17-1800-tal, _8904a_8d9116d4ec71a70_lg.jpeg
Spegel, skuret och förgyllt trä och gesso, möjligen Venedig, 17-1800-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ambrotypi (daguerrotypi?), 1800-talets mitt, _8905a_8d9116d4484b813_lg.jpeg
Ambrotypi (daguerrotypi?), 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal, _8906a_8d9116d3abe37b5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hondius, Hendrik, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Sveciae, Norvegiae et Daniae",_8922a_8d913ca10fd68a4_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Takkrona till 6 ljus, förgylld mässing med prismor,_8929a_8d913c3f23f58ec_lg.jpeg
Takkrona till 6 ljus, förgylld mässing med prismor,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, 18-1900-tal,_8930a_8d913c40b8eb052_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Parti, delvis äldre, verktyg mm, smide och mässing,_8936a_8d913c86279dd0a_lg.jpeg
Parti, delvis äldre, verktyg mm, smide och mässing,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sänghimmel, förgylld metall, empirestil, 1800-talets slut, _8938a_8d913c486e8d083_lg.jpeg
Sänghimmel, förgylld metall, empirestil, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Kyrkduva (Den Helige Ande). skuren ek, barock, 16-1700-tal, _8939a_8d913c4466861df_lg.jpeg
Kyrkduva (Den Helige Ande). skuren ek, barock, 16-1700-tal,
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Kanna, fajans med tennlock, Delft, 1700-tal, dekor i koboltblått av flykten till Egypten,_8941a_8d913c83c322489_lg.jpeg
Kanna, fajans med tennlock, Delft, 1700-tal, dekor i koboltblått av flykten till Egypten,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Sittkäppar, 2 st, svarvat trä med lädersits, 1900-talets mitt,_8943a_8d9145ab59209e2_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,_8944a_8d9145af153a469_lg.jpeg
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,_8945a_8d9145b24d4a30a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK