Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Matta, old Afshar, 230 x190 cm_28133a_8db513d529285e4_lg.jpeg
Matta, old Afshar, 230 x190 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Trädgårdsstolar, 1 par, smide och trä_28137a_8db513ea3b646d2_lg.jpeg
Trädgårdsstolar, 1 par, smide och trä
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Collier, John, efter honom, gicléetryck, "Pharaohs Handmaids", efter original från 1883, synlig storlek 59 x 42 cm_28514a_lg.jpeg
Collier, John, efter honom, gicléetryck, "Pharaohs Handmaids", efter original från 1883, synlig storlek 59 x 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Lundegård, Justus, olja, gårdsinteriör, signerad, 46 x 67 cm_28515a_lg.jpeg
Lundegård, Justus, olja, gårdsinteriör, signerad, 46 x 67 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd amerikansk konstnär, sekelskiftet 1900, bokstöd, 1 par, patinerad brons, reliefdekor av indianhövdingar, h 11 cm_28516a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, Ny-Louis-XVI, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, turturduvor, medaljonger mm, 1 märkt 597, h 29 cm_28517a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Handklocka, patinerad brons, så kallad Bell of Mechelen (Malines), Flandern, barock, 1500-tal, dekor av mytologiska motiv samt latinsk devis “Sit nomen Domini benedictum”, h 12 cm, kläpp saknas_28518a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador_28519a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Breuer, Marcel, efter honom, stol, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut, modellen designad 1928 och namngiven efter Breuers styvdotter Francesca, etikett Made in Italy_28396a_8db5a05575537e8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer (Carl Malmsten?), armstolar, 1 par, mahogny, sitsar och ryggar klädda med Svenskt Tenns Elefant Gul, design Estrid Ericson, 1 sits med fläckar_28463a_8db5a95e4ae6b2d_lg.jpeg
Okänd designer (Carl Malmsten?), armstolar, 1 par, mahogny, sitsar och ryggar klädda med Svenskt Tenns Elefant Gul, design Estrid Ericson, 1 sits med fläckar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
3 delar kristall och glas,; Olle Alberius för Orrefors, skål, Residence, Simon Gate för Orrefors, skål "Tusen Fönster" samt okänd_28465a_8db5a0517b449a5_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd keramiker, skål samt kanna, glaserat lergods, otydligt signerade, h 22 respektive dia 28 cm_28472a_8db5a00264b51fb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Väggspegel, skuret och bronserat trä, jugend, 1900-talets början, 73 x 46 cm_28473a_8db5a04fb13db7d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Leon, May K, färglitografi, målande människor, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 49 x 61 cm_28159a_8db51373ad4bc50_lg.jpeg
Leon, May K, färglitografi, målande människor, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 49 x 61 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Bauscher, Weiden, matservisdelar, porslin, "Create", cirka 30 delar_28464a_8db5aa0e4eb5c08_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, old/semiantik Persisk galleri, 280 x 70 cm_28524a_8db5aa0c2d2610f_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Persisk galleri, 280 x 70 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old/semiantik Persisk, 210 x 140 cm_28525a_8db5aa0d29ae11c_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Persisk, 210 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm_28469a_8db5a963147c65e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bergström, Hans för Ateljé Lyktan, golvlampa, lackerad metall, modell 560, höjd, 117 cm, skärm sannolikt med dekor av Stig Lindberg_28346a_8db5a95f7907d64_lg.jpeg
Bergström, Hans för Ateljé Lyktan, golvlampa, lackerad metall, modell 560, höjd, 117 cm, skärm sannolikt med dekor av Stig Lindberg
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kuddar, 3 st, Kelimvävda, 1900-talets 2 hälft, 37 x 37 cm_28526a_lg.jpeg
Kuddar, 3 st, Kelimvävda, 1900-talets 2 hälft, 37 x 37 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Soffbänk, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, dekor av bladstav, överkragade, kannelerade ben, l 150 cm_28527a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Terrin med lock och underfat, porslin B&G, sekelskiftet 1900, förgylld kant, total l 41 cm, lock med nagg_28528a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lorenz-Murowana, Ernst, olja, skymningslandskap, signerad, 69 x 49 cm_28529a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Torstensson, Jonas för Torstensson Art & Design, ljusstake för 16 ljus, delvis patinerad brons,"Stumpastaken", jubileumsutgåva från 2000, numrerad 4, längd 29 cm_28530a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Gullberg, Bengt Johan för Gullberg Form, bordslampa, pulverlackerat stål med textilskärm, höjd 50 cm, Gullberglampan presenterades på Hemutställningen i Helsingborg 1955 (H55)_28345a_8db5a9606bf5b1e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, möjligen Murano, glasservis, 7 delar, grön glasmassa med förgylld och polykrom dekor_28347a_8db5a9e31d59f63_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Garstecki.  Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, porslin, vas, "Capri", höjd 19 cm_28344a_8db5a05646be8f0_lg.jpeg
Garstecki. Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, porslin, vas, "Capri", höjd 19 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Thomas Avory, Bavaria, lockurna, polykrom dekor av blommor, höjd 32 cm_28343a_8db5a04cc12e801_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Märkduk, broderat linne och ull, 1800-talets 2 hälft, dekor av alfabetet, fåglar, blommor mm, signerad "Sydd af Cicilia Truedsson den 3e Augusti 1862, synligt mått 35 x 54 cm_28498a_8db5a9e107483ba_lg.jpeg
Märkduk, broderat linne och ull, 1800-talets 2 hälft, dekor av alfabetet, fåglar, blommor mm, signerad "Sydd af Cicilia Truedsson den 3e Augusti 1862, synligt mått 35 x 54 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer, _28531a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okända konstnärer, skålar, 2 st, glaserad keramik, jugend, 1900-talets början, otydliga numreringar, h 6 respektive 8 cm_28532a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib, dubbelvas, bronserad metall, så kallad Diskometall, organis form, gjuten signaturoch numrering D118, l 13 cm_28533a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar, _28534a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Grünewald, Iván, gouache, landskapsbild från Hagaparken, signerad och daterad 1937, synlig pappersstorlek 35 x 49 cm, G var son till Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén_28535a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Malmsten, Carl för Stolab, pinnstolar, 2 st, grålackerad björk, Lilla Åland, design 1942, obetydligt bruksslitage_28468a_8db5a9e00bafe61_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Stolab, pinnstolar, 2 st, grålackerad björk, Lilla Åland, design 1942, obetydligt bruksslitage
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lignell, Sven, olja, komposition med blommor och äpplen, signerad, 81 x 58 cm_28211a_8db52dc14adddce_lg.jpeg
Lignell, Sven, olja, komposition med blommor och äpplen, signerad, 81 x 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, 'Personer och stråkinstrument', signerad, daterad -84 och numrerad 183/240, pappersstorlek 38 x 45 cm, proveniens: konstnären Sven Jonson, därefter i arv_28523a_8db5aa0b3c32a13_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, 'Personer och stråkinstrument', signerad, daterad -84 och numrerad 183/240, pappersstorlek 38 x 45 cm, proveniens: konstnären Sven Jonson, därefter i arv
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, "Kvinna vid brunnen", signerad, numrerad 188/200 och daterad -28 (!), utförd 1980-tal, pappersstorlek 31 x 38 cm, proveniens: konstnären Sven jonson, därefter i arv_28522a_8db5aa086fe1950_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Kvinna vid brunnen", signerad, numrerad 188/200 och daterad -28 (!), utförd 1980-tal, pappersstorlek 31 x 38 cm, proveniens: konstnären Sven jonson, därefter i arv
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, "Fönster mot himlen", signerad, daterad 1978 och numrerad 71/300, pappersstorlek 50 x 46 cm, proveniens: konstnären Sven Jonson, därefter i arv_28521a_8db5a9e86c57f8e_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Fönster mot himlen", signerad, daterad 1978 och numrerad 71/300, pappersstorlek 50 x 46 cm, proveniens: konstnären Sven Jonson, därefter i arv
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kryddskrin, mahogny med mässingsbeslag, Danmark, 1800-talets 2 hälft, etikett från Östergades Materialhandel, uppfällbart lock varunder 12 glasflaskor med stoppers, låda med 4 bleckburkar, h 20 cm_28539a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Matta, antik Teketurkmen, 120 x 110 cm, bruksslitage_28540a_lg.jpeg
Matta, antik Teketurkmen, 120 x 110 cm, bruksslitage
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973, _28541a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation_28542a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Leksaker, 2 st, Schuco, litograferad plåt, grarage Varianto-Box 3010/30 US Zone samt Varianto 3047 West Germany, sistnämnda med originalkartong_28543a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Lundberg, John G, olja, "Mellan bergen", signerad och daterad -76, 28 x 37 cm_28317a_8db5612f678c6df_lg.jpeg
Lundberg, John G, olja, "Mellan bergen", signerad och daterad -76, 28 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lewenhaupt, Cecilia Agnes Fredrika Emerentia Christina Margareta Beatrix, née Sparre (1818-49), blandteknik, "Chateu de Bach", signerad och daterad 1842, synlig pappersstorlek _28538a_8db5ab378526de8_lg.jpeg
Lewenhaupt, Cecilia Agnes Fredrika Emerentia Christina Margareta Beatrix, née Sparre (1818-49), blandteknik, "Chateu de Bach", signerad och daterad 1842, synlig pappersstorlek
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, landskap med metande pojke, signerad W Halvarson, 55 x 41 cm_28537a_8db5ab3b332dbef_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, landskap med metande pojke, signerad W Halvarson, 55 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, vy över Barcelonas redd, signerad HT eller TH (Hans Tegner?), synlig pappersstorlek 5 x 26 cm_28549a_8db5ab3e0151de3_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, vy över Barcelonas redd, signerad HT eller TH (Hans Tegner?), synlig pappersstorlek 5 x 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK