Laddar...
Augustiauktion
På grund utav att Dolby.io, en av världens största streamingstjänster, upplevde problem över hela världen under söndagskvällen, påverkades även vår auktion med att inte kunna visa ljud och video.
Lägsta föremålsnummer
![Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm_31111a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31111-itemimages/31111a_med.jpeg)
342
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
![Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Nazareth, Beatles m.m_31113a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31113-itemimages/31113a_med.jpeg)
343
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Nazareth, Beatles m.m
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Gräddkanna, silver, empire, 1800-tal, kaskformad, oidentifierade belgiska stämplar, h 11 cm, vikt 105 gram _31112a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31112-itemimages/31112a_med.jpeg)
344
Gräddkanna, silver, empire, 1800-tal, kaskformad, oidentifierade belgiska stämplar, h 11 cm, vikt 105 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd konstnär, 1700-tal, olja, personer vid brunn, 20 x 16 cm_31114a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31114-itemimages/31114a_med.jpeg)
345
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, personer vid brunn, 20 x 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
![Herrskor, Clarks, England, storlek 10_30854a_8db9a78508fbf5a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30854-itemimages/30854a_8db9a78508fbf5a_med.jpeg)
346
Herrskor, Clarks, England, storlek 10
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Damskor, Marks, storlek 5 1/2_30855a_8db9a788590ac81_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30855-itemimages/30855a_8db9a788590ac81_med.jpeg)
347
Damskor, Marks, storlek 5 1/2
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Herrskor, Master, storlek 10_30856a_8db9a78c330270d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30856-itemimages/30856a_8db9a78c330270d_med.jpeg)
348
Herrskor, Master, storlek 10
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer för Belid, vägglampa, glas och metall, "Arty", modell 5133, höjd 25 cm_30924a_8db9e5bd4e9f469_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30924-itemimages/30924a_8db9e5bd4e9f469_med.jpeg)
349
Okänd designer för Belid, vägglampa, glas och metall, "Arty", modell 5133, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Digitalkamera, 10 MP, Panasonic Lumix DMC -FS/, medföljer minneskort, laddare_30732a_8db94d58f6d02d6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30732-itemimages/30732a_8db94d58f6d02d6_med.jpeg)
350
Digitalkamera, 10 MP, Panasonic Lumix DMC -FS/, medföljer minneskort, laddare
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Matta, old Persisk galleri, 330 x 90 cm_31115a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31115-itemimages/31115a_med.jpeg)
351
Matta, old Persisk galleri, 330 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Trancherbestick, nysilver, rostfritt stål och rådjurshorn, Tyskland, i etui, längd 28 - 32 cm_31116a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31116-itemimages/31116a_med.jpeg)
352
Trancherbestick, nysilver, rostfritt stål och rådjurshorn, Tyskland, i etui, längd 28 - 32 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, Svängsta, 1900-tal, vriden stam på oktogonal fot, h 16 cm_31117a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31117-itemimages/31117a_med.jpeg)
353
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, Svängsta, 1900-tal, vriden stam på oktogonal fot, h 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Trofeer, 2 st, råbockar, höjd 37 - 41 cm_31118a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31118-itemimages/31118a_med.jpeg)
354
Trofeer, 2 st, råbockar, höjd 37 - 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för Rörstrand, kökshylla, flintgods och trär "Elit", design 1939, 1 missfärgad, bredd 55 cm_31119a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31119-itemimages/31119a_med.jpeg)
355
Okänd designer för Rörstrand, kökshylla, flintgods och trär "Elit", design 1939, 1 missfärgad, bredd 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer, klänning, 1960-70-tal, dekor av blommor, stl 44_30937a_8db9f1e805a7000_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30937-itemimages/30937a_8db9f1e805a7000_med.jpeg)
356
Okänd designer, klänning, 1960-70-tal, dekor av blommor, stl 44
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Kostym, ull, Reid & Taylor, Skottland, 1900-talets mitt, Gustafsson-Olhagen_30943a_8db9f1e9a96c190_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30943-itemimages/30943a_8db9f1e9a96c190_med.jpeg)
357
Kostym, ull, Reid & Taylor, Skottland, 1900-talets mitt, Gustafsson-Olhagen
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Parti spel, pussel och byggklossar, 1 låda, ej genomgångna_30963a_8db9f29047e614f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30963-itemimages/30963a_8db9f29047e614f_med.jpeg)
358
Parti spel, pussel och byggklossar, 1 låda, ej genomgångna
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Kavaj, ylle, Sir_30966a_8db9f288715255d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30966-itemimages/30966a_8db9f288715255d_med.jpeg)
359
Kavaj, ylle, Sir
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Barbie-docka (1966) med kjol, tröja, kappa och hatt, höjd 29 cm_31104a_8dba30c0e428783_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31104-itemimages/31104a_8dba30c0e428783_med.jpeg)
360
Barbie-docka (1966) med kjol, tröja, kappa och hatt, höjd 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer, jugend, 1900-talets början, tobaksburk, glaserat lergods med mässingslås, h 13 cm_31121a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31121-itemimages/31121a_med.jpeg)
361
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, tobaksburk, glaserat lergods med mässingslås, h 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Müller, Thomas, blandteknik med applikation, "Varsamt", signerad, mått inklusive ram 95 x 74 cm_31124a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31124-itemimages/31124a_med.jpeg)
362
Müller, Thomas, blandteknik med applikation, "Varsamt", signerad, mått inklusive ram 95 x 74 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Müller, Thomas, olja med applikation, "Love Love", signerad, mått inklusive ram 69 x 84 cm_31122a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31122-itemimages/31122a_med.jpeg)
363
Müller, Thomas, olja med applikation, "Love Love", signerad, mått inklusive ram 69 x 84 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 14 + 12 delar, 'Silvia', design 1957_31123a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31123-itemimages/31123a_med.jpeg)
364
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 14 + 12 delar, 'Silvia', design 1957
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Theservisdelar, porslin, Fischer & Mieg, Pirkenhammer, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor_31125a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31125-itemimages/31125a_med.jpeg)
365
Theservisdelar, porslin, Fischer & Mieg, Pirkenhammer, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering_31082a_8dba2fcd1b1abe0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31082-itemimages/31082a_8dba2fcd1b1abe0_med.jpeg)
366
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Newton, Helmut, efter, offset, "Winnie at the Negresco, Nice 1975", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm_31088a_8dba2f6c8a40021_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31088-itemimages/31088a_8dba2f6c8a40021_med.jpeg)
367
Newton, Helmut, efter, offset, "Winnie at the Negresco, Nice 1975", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Newton, Helmut, efter, offset, "June, Ramatuelle, France 1976", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm_31087a_8dba2f6bad3b98f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31087-itemimages/31087a_8dba2f6bad3b98f_med.jpeg)
368
Newton, Helmut, efter, offset, "June, Ramatuelle, France 1976", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Andersson, Olle för Borens, taklampa, vitlackerad metall, modell 4202, diameter 79 cm, något anlupen_31120a_8dba317cded5fcc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31120-itemimages/31120a_8dba317cded5fcc_med.jpeg)
369
Andersson, Olle för Borens, taklampa, vitlackerad metall, modell 4202, diameter 79 cm, något anlupen
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Newton, Helmut, efter, offset, "David Bowie, Monte Carlo 1983", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm_31086a_8dba2f6a50097f8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31086-itemimages/31086a_8dba2f6a50097f8_med.jpeg)
370
Newton, Helmut, efter, offset, "David Bowie, Monte Carlo 1983", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Game on Blue" - ur mappen "Games", signerad och numrerad 269/1500, synlig pappersstorlek 53 x 48 cm_31136a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31136-itemimages/31136a_med.jpeg)
371
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Game on Blue" - ur mappen "Games", signerad och numrerad 269/1500, synlig pappersstorlek 53 x 48 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Game on Yellow" - ur mappen "Games", signerad och numrerad 269/1500, synlig pappersstorlek 53 x 48 cm_31137a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31137-itemimages/31137a_med.jpeg)
372
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Game on Yellow" - ur mappen "Games", signerad och numrerad 269/1500, synlig pappersstorlek 53 x 48 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Game on Red" - ur mappen "Games", signerad och numrerad 269/1500, synlig pappersstorlek 53 x 48 cm_31138a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31138-itemimages/31138a_med.jpeg)
373
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Game on Red" - ur mappen "Games", signerad och numrerad 269/1500, synlig pappersstorlek 53 x 48 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd dansk designer, spegel, skuret och förgyllt trä, så kallad Skønvirke, 1900-talets början, dekor av stiliserade rankor mm, infattade, japanska lackpaneler, h 177 cm, smärre defekter_31139a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31139-itemimages/31139a_med.jpeg)
374
Okänd dansk designer, spegel, skuret och förgyllt trä, så kallad Skønvirke, 1900-talets början, dekor av stiliserade rankor mm, infattade, japanska lackpaneler, h 177 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Supsked, silver, renässansstil, 1800-tal (?), möjligen Hanau, dekor av stående gudinna, oidentifierade stämplar, l 18,5 cm, vikt 45 gram_31140a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31140-itemimages/31140a_med.jpeg)
375
Supsked, silver, renässansstil, 1800-tal (?), möjligen Hanau, dekor av stående gudinna, oidentifierade stämplar, l 18,5 cm, vikt 45 gram
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bormholm, kanna, gulglaserat lergods, 1950-tal, i form av fisk, h 14 cm_31141a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31141-itemimages/31141a_med.jpeg)
376
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bormholm, kanna, gulglaserat lergods, 1950-tal, i form av fisk, h 14 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Dessertsked, silver, svensk rund, stämplad vapensköld för adliga ätten Schmidt nr 1238, otydliga mästarstämplar Stockholm 1792, l 17,5 cm, ätten Schmidt utslocknade 28/1 1767 (sic!)_31143a_8dba3e099d50132_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31143-itemimages/31143a_8dba3e099d50132_med.jpeg)
377
Dessertsked, silver, svensk rund, stämplad vapensköld för adliga ätten Schmidt nr 1238, otydliga mästarstämplar Stockholm 1792, l 17,5 cm, ätten Schmidt utslocknade 28/1 1767 (sic!)
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Fjaestad, Maja, färgträsnitt, 2 st, "Björkhänge" samt "Scilla", sign, synliga pappersstorlekar 23x15 resp 16x13 cm_31079a_8dba2fcbea84c85_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31079-itemimages/31079a_8dba2fcbea84c85_med.jpeg)
378
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, 2 st, "Björkhänge" samt "Scilla", sign, synliga pappersstorlekar 23x15 resp 16x13 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer, bordslampa, lergods, södra Europa, höjd inkl skärm 70 cm_31078a_8dba2f695fb5e19_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31078-itemimages/31078a_8dba2f695fb5e19_med.jpeg)
379
Okänd designer, bordslampa, lergods, södra Europa, höjd inkl skärm 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Parti äldre bokmärken, bl a hela ark_31077a_8dba2f646e36b87_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31077-itemimages/31077a_8dba2f646e36b87_med.jpeg)
380
Parti äldre bokmärken, bl a hela ark
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Lampetter, 1 par, mässing och blått glas, dekor av putti, höjd 37 cm_31080a_8dba2f65680af42_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31080-itemimages/31080a_8dba2f65680af42_med.jpeg)
381
Lampetter, 1 par, mässing och blått glas, dekor av putti, höjd 37 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Kniv i balja, trä, horn och smide, så kallad Chin, Burma, 1900-tal. rikt dekorerad klinga, total l 63 cm_31145a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31145-itemimages/31145a_med.jpeg)
382
Kniv i balja, trä, horn och smide, så kallad Chin, Burma, 1900-tal. rikt dekorerad klinga, total l 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur/bläckhorn, patinerat järn på svart marmorsockel, dekor av amorin på snigel, l 14,5 cm, smärre nagg, vingar saknas_31144a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31144-itemimages/31144a_med.jpeg)
383
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur/bläckhorn, patinerat järn på svart marmorsockel, dekor av amorin på snigel, l 14,5 cm, smärre nagg, vingar saknas
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar_31146a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31146-itemimages/31146a_med.jpeg)
384
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, akvarell, landskap med staffagepersoner, mått inklusive ram 29 x 37 cm_31147a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31147-itemimages/31147a_med.jpeg)
385
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, akvarell, landskap med staffagepersoner, mått inklusive ram 29 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Kniv i balja, smide, mässing och läder, Tuareg, 1900-tal, total l 31 cm_31148a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31148-itemimages/31148a_med.jpeg)
386
Kniv i balja, smide, mässing och läder, Tuareg, 1900-tal, total l 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 12 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning_31129a_8dba3c2bf9bc213_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31129-itemimages/31129a_8dba3c2bf9bc213_med.jpeg)
387
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 12 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Kaffe- och theservisdelar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, ca 30 delar_31130a_8dba3c29a2fce83_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31130-itemimages/31130a_8dba3c29a2fce83_med.jpeg)
388
Kaffe- och theservisdelar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, ca 30 delar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 100 SEK
![Wåhlström, Ann för Kosta Boda Artist Collection, kanna, polykromt glas, "Ocean", design 1989, signerad och etikettmärkt, höjd 29 cm_31064a_8dba2561046a663_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31064-itemimages/31064a_8dba2561046a663_med.jpeg)
389
Wåhlström, Ann för Kosta Boda Artist Collection, kanna, polykromt glas, "Ocean", design 1989, signerad och etikettmärkt, höjd 29 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.