26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

28/4 kl 16

Parti spjut- och pilspetsar, smide, Afrika (mm?), 1900-tal, l 16 - 52 cm_38246a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kniv i balja, trä smide och läder, så kallad Telek, Touareg, 1900-talets mit eller 2 hälft, total l 31  cm_38247a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_38256a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm_38260a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Bordslampa, cloissonné, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar och blommor, höjd inklusive lamphållare 59 cm_38054a_8dc57cbccc9f447_lg.jpeg
Bordslampa, cloissonné, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar och blommor, höjd inklusive lamphållare 59 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd kinesisk konstnär, akvarell på siden, man i landskap, oidentifierad signatur, synlig bildstorlek 33 x 13 cm_38059a_8dc57cfe9f3fb19_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Guanyin, blanc-de-Chine, Kina 18-1900-tal, , höjd 32 cm_38232a_8dc5ece63267e98_lg.jpeg
Guanyin, blanc-de-Chine, Kina 18-1900-tal, , höjd 32 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bur för syrsor, porslin, Kina, Qing, blå underglasyrdekor av personer mm, längd 13 cm_38219a_8dc5ec87ddb04db_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren soapstone, 1900-tal, man på klippformation, höjd 30 cm_38066a_8dc57d6f40c57ea_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm_38303a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, vas, delvis patinerad mässing, dekor av Koi-karpar, diameter 20 cm_38080a_8dc5878c59bd476_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Konsolskåp/nattygsbord, laserat hardwood, Kina, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 55 cm_38326a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kista, skuret kamferträ, Kina, längd 104 cm_38226a_8dc5ed1d3fd0db7_lg.jpeg
Kista, skuret kamferträ, Kina, längd 104 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm_38361a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter_38388a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka_38387a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer, trumma (?), skuret och bemålat trä, 1900-tal, höjd 68 cm_38389a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar_38395a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm_38397a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg_38398a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_38400a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm_38404a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram_38413a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kamferkista, Kina, bredd 102 cm_38321a_8dc606a188ffa33_lg.jpeg
Kamferkista, Kina, bredd 102 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm_38437a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_38459a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Väggpaneler, 1 par, porslin och trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer i landskap mm i famille-rose-färger, otydliga signaturer, höjd 103 cm _38514a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Skulptur, metall på träsockel, gående Buddha, så kallad Sukothai, Thailand, 1900-tal, total höjd 35 cm_38517a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm_38540a_lg.jpeg
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm_38532a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mask, skuret trä, möjligen Goma, Kongo, 1900-tal, höjd 40 cm_38546a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm_38547a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, höjd 15 cm_38584a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd japansk konstnär, broderi, siden, fågel på gren, enligt foto a tergo inköpt 1963, synlig storlek 26 x 33 cm_38592a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, dekor av blommor i blått underfång, längd 36 cm_38595a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Mask, skuret trä och kaolinlera, Lega, Kongo, 1900-tal, h 31 cm_38598a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK