26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

28/4 kl 16

Lagage, Pierre César, olja, "Jeune fille", signerad, 47 x 39 cm_37978a_8dc5567600c17f3_lg.jpeg
Lagage, Pierre César, olja, "Jeune fille", signerad, 47 x 39 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Braga, Enrico, väggrelief/plakett, gjuten marmorkross, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnor och keruber, plakettmärkt, 29 x 29 cm_38079a_8dc5877bf2889b5_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med siffror, signerad och numrerad VI/XXV, synlig pappersstorlek 90 x 70 cm, i plexiglasmonter_38028a_8dc57b667a57998_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersen, Kjeld Riff, emaljerad plåt, konkret komposition, signerad, 95 x 65 cm_38045a_8dc57c4fe369a3e_lg.jpeg
Andersen, Kjeld Riff, emaljerad plåt, konkret komposition, signerad, 95 x 65 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Akvarellerade tuschteckningar, 4 st samramade, danska adelsvapen; Adeler, Bertouch-Lehn, Lerche och Oxholm,  vardera synlig pappersstorlek 16 x 13 cm_38119a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 6 st samramade i fönsterbåge, dekor av djur, signerad och daterad-04, 69 x 85 cm_38032a_8dc57c51f77d293_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Monsieur et Madame", signerad, daterad -73 och numrerad 75/310, synlig pappersstorlek 49 x 73 cm_38036a_8dc57bed88a05de_lg.jpeg
Olson, Erik, färglitografi, "Monsieur et Madame", signerad, daterad -73 och numrerad 75/310, synlig pappersstorlek 49 x 73 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "Grand Parade de Jazz", signerad och numrerad 54/100, pappersstorlek 77 x 57 cm _38129a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition med fiol och penslar, signerad och numrerad 12/75, synlig pappersstorlek 80 x 58 cm_37972a_8dc556c1cea2f1c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, komposition med 3:or, signerad och daterad 1989, 101 x 70 cm_37956a_8dc556c35dd5516_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, olja, komposition med 3:or, signerad och daterad 1989, 101 x 70 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Målarens dröm", signerad och daterad -73, 73 x 85 cm_37951a_8dc5570046b2800_lg.jpeg
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Målarens dröm", signerad och daterad -73, 73 x 85 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Zorn, Anders, etsning, "Svanen" état 3, 1915, signerad, synlig pappersstorlek 280 x 215 mm, bildyta 248 x 197 cm, litteratur: Hjert&Hjert 276, Asplund 269_38140a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Natthamn", sign o numr 251/360, ed Zurlinden, synlig pappersstorlek 40 x 48 cm_38037a_8dc57bf483368a5_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Natthamn", sign o numr 251/360, ed Zurlinden, synlig pappersstorlek 40 x 48 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Vattentornet", signerad och numrerad 236/260, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm_38035a_8dc57bee7c3aa71_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglitografi, "Vattentornet", signerad och numrerad 236/260, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd fransk konstnär, 1900-talets 1 hälft, man i eka, signerad SB och daterad 1932, 24 x 35 cm, obetydligt färgavfall_38149a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mason Eggleston, Edward, efter honom, poster, "Atlantic City", synligt mått, 50 x 40 cm_38150a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hicks, George Elgar, efter honom, olja (på papper?), "Penny a bunch", synlig storlek 56 x 41 cm_38151a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Åberg, Pelle, olja, klostret i Certosa, Florens, signerad, 61 x 53 cm, säljes till förmån för Röda Korset_38132a_8dc5b000ebbcd05_lg.jpeg
Åberg, Pelle, olja, klostret i Certosa, Florens, signerad, 61 x 53 cm, säljes till förmån för Röda Korset
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Werner, Nalle, färgträsnitt, komposition, signerat och numrerat 12/30, synlig pappersstorlek 13 x 10,5 cm, säljes till förmån för Röda Korset_38130a_8dc5affdf4d701a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Werner, Nalle, färgträsnitt, komposition, signerat och numrerat 12/30, synlig pappersstorlek 9,5 x 11,5 cm, säljes till förmån för Röda Korset_38131a_8dc5afff548c51c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Erixson, Sven "X:et", färglitografi, "Skulptörens gård" (Walter Bengtsson), signerad och numrerad 666/750, synlig pappersstorlek 39 x 47 cm_37952a_8dc556c03a39d50_lg.jpeg
Erixson, Sven "X:et", färglitografi, "Skulptörens gård" (Walter Bengtsson), signerad och numrerad 666/750, synlig pappersstorlek 39 x 47 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Sven, färglitografi, signerad, numrerad 3/40 och daterad 1978, synlig pappersstorlek 56/32 cm_37971a_8dc556d72ddd08f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Carlsson, Tommy, olja, "Flodland 2", a tergo signerad, 22 x 24 cm_37953a_8dc55673df63815_lg.jpeg
Carlsson, Tommy, olja, "Flodland 2", a tergo signerad, 22 x 24 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Michelin, Lillan, färglitografi, "Romantiserande par vid kust", signerad och numrerad 274/290, synlig pappersstorlek 25 x 19 cm_37954a_8dc55701d24125a_lg.jpeg
Michelin, Lillan, färglitografi, "Romantiserande par vid kust", signerad och numrerad 274/290, synlig pappersstorlek 25 x 19 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rex, Göte, pastell, kubistisk hamnbild, a tergo signerad och dedikerad av konstnärens änka, daterad -89, synlig pappersstorlek 13 x 30 cm_37955a_8dc5563c3261db0_lg.jpeg
Rex, Göte, pastell, kubistisk hamnbild, a tergo signerad och dedikerad av konstnärens änka, daterad -89, synlig pappersstorlek 13 x 30 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Högardh, Gösta, akvarell, "Storm i september, Stensjö", signerad och daterad -79, synlig pappersstorlek 29 x 41 cm_37957a_8dc5566d643ba4f_lg.jpeg
Högardh, Gösta, akvarell, "Storm i september, Stensjö", signerad och daterad -79, synlig pappersstorlek 29 x 41 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färgetsning, "Adam och Eva", signerad och numrerad 115/200, synlig pappersstorlek 21 x 28 cm_37958b_8dc5563a93a9582_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Ove, olja, stadsvy med skola, signerad, 25 x 33 cm_37959a_8dc55671c7d704b_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, stadsvy med skola, signerad, 25 x 33 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Arne, färglitografi, "Basaren II", signerad och numrerad 141/190, 24 x 23 cm_37960a_8dc5563599b66b0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Grovens, Harald, blandteknik, landskap, signerad och daterad -88. 52 x 32 cm_37970a_8dc556d8bf8190b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Ragnar (RP), olja, snickarverkstad, sign, 46 x 55 cm_38176a_lg.jpeg
Persson, Ragnar (RP), olja, snickarverkstad, sign, 46 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, dekor av zebror, signerad och daterad -o2, 72 x 80 cm_38178a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
De Luca, Arturo, olja, sittande kvinnor, signerad, 40 x 35 cm_37997a_8dc58936d3c365d_lg.jpeg
De Luca, Arturo, olja, sittande kvinnor, signerad, 40 x 35 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bonnefoit, Alain, färglito, "Le Kimono", signerad och numrerad 195/300, synlig pappersstorlek 64 x 89 cm_38007a_8dc5572a6a78a57_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, segelbåtar i hamn, otydligt signerad, 50 x 82 cm_37993a_8dc556c4ecbba07_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, par med höna, signerad Bürger?, 56 x 69 cm_37994a_8dc556bd2d3a214_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Leopold, Joseph Friedrich, kopparstick, Douay, omkring 1710, synlig pappersstorlek 47 x 60 cm_38018a_8dc57b5c05f431e_lg.jpeg
Leopold, Joseph Friedrich, kopparstick, Douay, omkring 1710, synlig pappersstorlek 47 x 60 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa", signerad och numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 31 x 42 cm_38016a_8dc57b0337313d3_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa", signerad och numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 31 x 42 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Sommarbukett", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 59 x 43 cm_38038a_8dc57bec734e104_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, "Sommarbukett", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 59 x 43 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Kväll", signerad och numrerad 184/260, synlig pappersstorlek 44 x 52 cm_38039a_8dc57bf5fdbf7ac_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, "Kväll", signerad och numrerad 184/260, synlig pappersstorlek 44 x 52 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, Halmstadmotiv, signerad och numrerad 50/210, synlig pappersstorlek 43 x 55  cm_38040a_8dc57beb067286f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kåks, Olle, färglito, komposition, signerad och numrerad 134/150, daterad -82, synlig pappersstorlek 60 x 44 cm_38041a_8dc57bea131ffbb_lg.jpeg
Kåks, Olle, färglito, komposition, signerad och numrerad 134/150, daterad -82, synlig pappersstorlek 60 x 44 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd ungersk konstnär, 1920-30-tal, olja, interiör med sittande dam, otydlig signatur, 80 x 60 cm_38258a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Berg, Monica, olja, kvinnlig figur, signerad, 100 x 80 cm_38262a_lg.jpeg
Berg, Monica, olja, kvinnlig figur, signerad, 100 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd engelsk konstnär, kustparti från Wales, otydlig signatur, a tergo betecknad JHH North Wales 1890, 51 x 76 cm_38264a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Thorén, Esaias, färglito, "Improvisation", signerad, daterad -70 samt numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 43 x 32 cm_38017a_8dc57b04c64b9f6_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, "Improvisation", signerad, daterad -70 samt numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 43 x 32 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd", signerad och numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 30 x 42 cm_38019a_8dc57b05e09e309_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild" signerad och numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 30 x 37 cm_38020a_8dc57b06fd31c85_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild" signerad och numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 30 x 37 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK