26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

28/4 kl 16

Braga, Enrico, väggrelief/plakett, gjuten marmorkross, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnor och keruber, plakettmärkt, 29 x 29 cm_38079a_8dc5877bf2889b5_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sundberg, Per B för Orrefors, skulptur, grönsak, grön glasmassa, längd 26 cm_38026a_8dc57b642bb3865_lg.jpeg
Sundberg, Per B för Orrefors, skulptur, grönsak, grön glasmassa, längd 26 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, väggfat, 1 par, blåglaserat flintgods och metall, dekor av Nyx (natten) och Hemera (dagen), diameter 40 cm_38083a_8dc588679428e1f_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffe och theservisdelar, flintgods, Blå Eld, design 1950, 7 koppar med underfat samt 9 assietter samt 1 extra fat, 1 kopp med minimal nagg_38098a_8dc596310919e28_lg.jpeg
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffe och theservisdelar, flintgods, Blå Eld, design 1950, 7 koppar med underfat samt 9 assietter samt 1 extra fat, 1 kopp med minimal nagg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5 delar konstglas; Kjell Engman, skål "Swing", Flygsfors, BG Ekeberga mm, l 18 - 30 cm_38168a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål/skulptur, bemålat glas, "Tiger", design 1990, pålagd dekor i gult på vit glasmassa, etikettmärkt, h 20 cm_38175a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, limited edition, skulptur, "face Cube", monterad på stensockel, signerad och numrerad 7176013, h 14,5 cm_37981a_8dc5566fb8e9b6f_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Wärff, Göran för Orrefors, ljuslykta, glas, "Polar", etikettmärkt, höjd 16 cm_38250a_lg.jpeg
Wärff, Göran för Orrefors, ljuslykta, glas, "Polar", etikettmärkt, höjd 16 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm_38255a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_38256a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm_38257a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm_38260a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Atelier, vas, gul glasmassa, signerad och daterad -98, h 32 cm_38263a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900, _38267a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 6 st, chamotterat stengods, signerade, varierande höjd_38029a_8dc57c2e843b36b_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 6 st, chamotterat stengods, signerade, varierande höjd
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, liggande råbock, modellnummer 756, polykrom underglasyrdekor, design 1906, l 16 cm_38030a_8dc57befb3756be_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, dekor av ansikte mm, signerad, l 17,5 cm_38272a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm_38273a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Middleton, Nicholas för Cow Parade, figurin, bemålat porslin, ko, design 2002, detta ex daterat 2003 och numrerat 2/5, l 16 cm_38279a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bordslampa, pressglas och mässing, empirestil, 1900-talets början, höjd 43 cm, skador och lagningar_38053a_8dc5877ddf7686d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Wilhelm Goebel, likörservis, bemålat flintgods, kanna med propp samt 8 muggar, kanna h 17 cm_38281a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm_38283a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takampel, rosa glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 38 cm_38060a_8dc57cfd94471f9_lg.jpeg
Takampel, rosa glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 38 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Takampel, bärnstensfärgat glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 20 cm_38061a_8dc57cffd336219_lg.jpeg
Takampel, bärnstensfärgat glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Prakturna med hänklar, porslin med mässingsmontage, möjligen Sèvres, 1900-tal, höjd 42 cm_38065a_8dc57d6e297051e_lg.jpeg
Prakturna med hänklar, porslin med mässingsmontage, möjligen Sèvres, 1900-tal, höjd 42 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas Brains Head blå Karolina, design 1998, signerad, h 8 cm_38288a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, ur serien Brains, design 1998, osignerad, h 8 cm_38286a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Ljusstakar, 1 par, porslin, 1800-tal, dekor av par i rokokodräkter, höjd 22 cm_38217a_8dc5ec851adde16_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Guanyin, blanc-de-Chine, Kina 18-1900-tal, , höjd 32 cm_38232a_8dc5ece63267e98_lg.jpeg
Guanyin, blanc-de-Chine, Kina 18-1900-tal, , höjd 32 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm_38067a_8dc57d709c8c94c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bur för syrsor, porslin, Kina, Qing, blå underglasyrdekor av personer mm, längd 13 cm_38219a_8dc5ec87ddb04db_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Visitkortsskål, glas och förgylld mässing, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, diameter 28 cm_38068a_8dc57d741e478c2_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm_38069a_8dc57d76176bf96_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm_38304a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm_38305a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, Murano (?), skål, glas, veckad kant, polykrom dekor, längd 23 cm_38070a_8dc57d77f4358fe_lg.jpeg
Okänd designer, Murano (?), skål, glas, veckad kant, polykrom dekor, längd 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti piphuvud till långpipor, 12 st, porslin, 18-1900-tal_38071a_8dc5879a62198d0_lg.jpeg
Parti piphuvud till långpipor, 12 st, porslin, 18-1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrivställ, delvis svart pressglas, art-déco, 1920-tal, längd 19 cm_38072a_8dc5879b823e522_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ytterfoder med hänklar, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur, Dresden, dekor av sachsisk blomst, höjd 13 cm_38074a_8dc587a2bcc8dfc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, Tyskland/Tjeckoslovakien, 1920-tal, vas, porslin, dekor av Köpenhamns Porslins Måleri, höjd 20 cm_38075a_8dc587a40ea3af9_lg.jpeg
Okänd designer, Tyskland/Tjeckoslovakien, 1920-tal, vas, porslin, dekor av Köpenhamns Porslins Måleri, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, skål, blått porslin på mässingsfot, diameter 26 cm_38076a_8dc58786201da58_lg.jpeg
Okänd designer, skål, blått porslin på mässingsfot, diameter 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, väggrelief, delvis bemåålat bisquitporslin, dekor av par i gunga, höjd 30 cm_38078a_8dc5878d7c392f4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kanna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, h 42 cm_38308a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, karaff samt 6 likör/shotglas, karaffen med nysilvermontage, höjd 5 respektive 22 cm_38313a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Carstens Tönnieshof, vas, glaserad keramik, "Lava", 1960-tal, numrerad, h 26 cm_38315a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vas, turkos glasmassa, h 24 cm_38324a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vas, turkos glasmassa, h 24 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ytterkrukor, 2 + 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 11 respektive 14 cm_38093a_8dc594d273f0d37_lg.jpeg
Ytterkrukor, 2 + 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 11 respektive 14 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Lindberg, Stig, porslin, ca 10 delar, Berså, fat diameter 16 resp 22 cm, missfärgning förekommer_38094a_8dc594d3b980ad4_lg.jpeg
Lindberg, Stig, porslin, ca 10 delar, Berså, fat diameter 16 resp 22 cm, missfärgning förekommer
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK