Strandskata design Berntsson

Guld, halskedja med berlock 18K
Final bid1,600 SEK

Guld, halsband med berlock
Final bid1,400 SEK

Guldring med röd sten
Final bid1,500 SEK

Diverse guldföremål
Final bid1,400 SEK

Silverföremål, halskedja & ring
Final bid300 SEK

Guldring med en röd och flera mindre vita stenar
Final bid600 SEK

Parti flintyxor, spjutspetsar mm
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK

Käpp, trä med silver(?)krycka, 17-1800-tal, graverad dekor av draperi och ros,
Final bid300 SEK
Est600 - 700 SEK

Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953
Final bid100 SEK
Est400 - 500 SEK

Coasters, 2 st, nysilver och trä, 18-1900-tal
Est300 - 400 SEK

Axelremsväska, vaxad bomull med läderdetaljer, Barbour Wax Leather Mail Bag,
Final bid300 SEK
Est600 - 700 SEK

Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK

Ljusstakar, 1 par nysilver, nyrokokostil, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK

Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est700 - 800 SEK

Leksak, mekanisk/elektrisk, polisbil, Electromobile Police, 1950-60-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK

Serveringsvagn, mässing och laminat, 1900-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK

Mekanisk leksak, motorcykel, Tipp & Co, (Tippco), 1940-50-tal,
Final bid400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK

Modellbil, mekanisk/elektrisk, Cadillac, Kyodo Press (KDP) Japan 1950-tal,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK

Resetoiletteetui med accessoirer, ljusbrunt läder, art-déco, 1920-tal
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK

Herrfickur, 2 st, silver, Helvetia,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK

Magnussen, Erik för Stelton, termos, röd plast, Stelton Classic, EM77, design 1977
Est400 - 500 SEK

Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, blåtonad glasmassa, Colour Accent, signerad
Final bid300 SEK
Est600 - 700 SEK

Spegel, mahognybonad och svärtad alm med förgyllda beslag, senempire, 1800-talets mitt
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK

Disney, Walt för Brio, efter honom, leksak, ledat och lackerat trä, Musse Pigg, 1950-tal
Final bid100 SEK
Est400 - 500 SEK

Fornasetti, Piero för Firma Svenskt Tenn, väggspegel, mässing med teakbakstycke, "Fornasetti"
Final bid2,600 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK

Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK

Spegel, förgyllt trä, Italien, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK

Elektrisk leksak, plysch och metall, "Cragstan Mother Goose", Yonezawa 1950-60-tal
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK

Sextant i låda, D. Mc Gregor & Co, Glasgow, Greenock & Liverpool, mässing
Final bid800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK

Golvur, bemålat trä, 1700-tal, dekor av Isaacs offer samt person
Final bid100 SEK
Est400 - 500 SEK

Väggspegel, förgyllt trä och pastellage, gustavians stil, 1900-talets 1 hälft, oval med krönande rosett
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK

Mekanisk leksak, litograferad plåt, "Phoque Jongleur", Karl Arnold, Western Germany
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK

Okänd designer för Brio, dragleksaker, 2 st
Est300 - 400 SEK

Leksaksbilar, 2 st, Corgi toys, James Bond Aston Martin DB5, 1965
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK

Staffli, bonat trä
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK

Okänd designer, jugend, 1900-talets början, tobaksburk, glaserat lergods med mässingslås
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK

Lockask, svarvad masurbjörk, 1800-talets 1 hälft
Final bid100 SEK
Est400 - 500 SEK

Parti EP/singlar, ca 100 st
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK

Bordsur, bronserad metall, sekelskiftet 1900
Est400 - 500 SEK

Höga hattar, så kallade Top Hats, 2 st, Best London
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK

Uppsatsskål, nysilver och glas, jugend, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK

Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig,
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK

Dryckeskyl med elektronisk styrning
Final bid600 SEK

Dulton papperskorg tillverkad i aluminium
Final bid100 SEK

Kuddar - 5 st "Kelim"
Final bid300 SEK

Kaffemaskin FRANCIS Design Luca Trazzi Milano
Final bid200 SEK

Väska Ralph Lauren, gräddvit
Final bid500 SEK

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.