Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Thekanna, silver med svärtat träskaft, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av rosor, akantus mm, stämplad Gustaf Möllenborg Stockholm 1841, vikt 790 gram, l 27 cm_26662a_8db2158d75d8121_lg.jpeg
Thekanna, silver med svärtat träskaft, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av rosor, akantus mm, stämplad Gustaf Möllenborg Stockholm 1841, vikt 790 gram, l 27 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Urban, Rey, egen verkstad, vas, sterlingsilver, svagt kulhamrad dekor, stämpad Stockholm 1973, h 16 cm, vikt 215 gram_26730a_lg.jpeg
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 5 doserande, briljantslipade diamanter, stämplad Sten Eklund Stockholm 2004, innerdiameter 16 mm, vikt 6,7 gram_26743a_lg.jpeg
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,2 carat samt 1 facettslipad safir, stämplad CG Hallberg Stockholm, innerdiameter 17 mm, vikt 2,4 gram_26744a_lg.jpeg
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld, oidentifierad tillverkarstämpel, 1900-talets början, dia 3,5 cm, vikt 36,5 gram_26745a_lg.jpeg
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets början, dia 3,5 cm, vikt 32,9 gram_26746a_lg.jpeg
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, oktogonala, graverade initialer BB, stämplade Lund 1947_26606a_8db199aa06583c5_lg.jpeg
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, oktogonala, graverade initialer BB, stämplade Lund 1947
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Grün, Hugo, egen verkstad, Köpenhamn, kannor, 3 st, sterlingsilver, omkring 1960. droppformade, stämplade, h 11 - 22 cm, total vikt cirka 350 gram_26840a_lg.jpeg
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Okänd designer för Kultateollisuus Ky Viljanen, kanna, silver,  organisk form, signerad "B", stämplad Åbo (Turku) 1955, h 19 cm, vikt 125 gram_26845a_lg.jpeg
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld med svart läderarmband, Roamer, 1960-tal, dia 35 mm, ägargravyr_26850a_lg.jpeg
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld med svart läderarmband, Roamer, 1960-tal, dia 35 mm, ägargravyr
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Fiskspade, silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skaft i King's Pattern, genombrutet blad med dekor av vattenlliljor, stämplad Gustaf Möllenborg Féron Stockholm 1863, l 33 cm_26866a_8db289a9f4ef912_lg.jpeg
Fiskspade, silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skaft i King's Pattern, genombrutet blad med dekor av vattenlliljor, stämplad Gustaf Möllenborg Féron Stockholm 1863, l 33 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Praktdosa, förgyllt sterlingsilver, Frankrike, 1900-talets 1 hälft, spetsoval med Bérainornamentik och blommor, infattad gouache med mytologiskt motiv, invändigt förgylld, _26867b_8db289ab161f2b4_lg.jpeg
Praktdosa, förgyllt sterlingsilver, Frankrike, 1900-talets 1 hälft, spetsoval med Bérainornamentik och blommor, infattad gouache med mytologiskt motiv, invändigt förgylld,
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
From, Niels Erik, egen verkstad, collier samt armband, sterlingsilver, l 20 respektive 36 cm_26879a_lg.jpeg
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar, 1 par, silver, genombrutna, stämplade Göteborg 1960, h 21 cm, vikt 335 gram, fylld fot_26890a_lg.jpeg
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Eckhoff, Tias för Georg Jensen, såsslev, sterlingsilver, "Cypress", design 1953, l 21 cm, vikt 75 gram_26901a_lg.jpeg
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Matskedar, 1 par, silver, svensk modell, stämplade Anders Lundqvist Stockholm 1817, l 212,5 cm, total vikt 125 gram, initialer_26903a_lg.jpeg
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Strösked, silver, slät modell, Ryssland, 1800-talets slut, oidentifierad mästare KP, kontrollörstämpel för Alexandr Slavovitch Skovronsky Moskva 1896, l 17 cm, vikt 55 gram, initialer _26905a_lg.jpeg
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, slät modell, stämplade K E Thygesen-Jacobsen, Herlev, 1970-tal, h 19 cm, fyllda_26913a_lg.jpeg
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Frigast, kaffe/theskedar, 6 st, förgyllt sterlingsilver, total vikt 55 gram, _26956a_lg.jpeg
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 18 åttkantslipade och 1 briljantslipad diamant om totalt 0,2 carat enligt gravyr, stämplad Guldfynd, innerdiameter 16 mm, vikt 2,9 gram, 1 sten saknas_26960a_lg.jpeg
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,25 carat, otydliga svenska stämplar, innerdiameter 18 mm, vikt 2,4 gram_26966a_lg.jpeg
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Öman, Martin, armring, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1995, vikt 44 gram, innerdiameter 6 x 5 cm_26969a_lg.jpeg
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Tonnby, Christer, egen verkstad, ring, 18 karat rödguld med briljantslipad diamant om cirka 0,1 carat., stämplad yutan år, innerdiameter 21 mm, vikt 3,7 gram_26971a_lg.jpeg
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Tonnby, Christer, egen verkstad, ring, sterlingsilver, stämplad Unnaryd 1985, innerdiameter 17 mm_26972a_lg.jpeg
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Tonnby, Christer, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver, akrobat, stämplat utan år, h 9 cm, medföljer kedja vitmetall_26973a_lg.jpeg
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Karaff, glas med silvermontage, höjd inkl propp 24 cm_26598a_8db18b728d3bc48_lg.jpeg
Karaff, glas med silvermontage, höjd inkl propp 24 cm
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Miniatyrkåsa, silver, barockstil, dekor av växtlighet, oidentifierad stämpel, möjligen J D Schleissner & Söhne Hanau, sekelskiftet 1900, svensk importstämpel före 1912, l 9 cm, vikt 25 gram_26663a_8db215d3b57687a_lg.jpeg
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Mockakanna, silver med svärtat trähandtag, empirestil, sekelskiftet 1900, stämplad Jakob Engelbert Torsk Stockholm 1901, h 19 cm, vikt 380 gram_26666a_8db215d5f5e3a62_lg.jpeg
Mockakanna, silver med svärtat trähandtag, empirestil, sekelskiftet 1900, stämplad Jakob Engelbert Torsk Stockholm 1901, h 19 cm, vikt 380 gram
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade turmaliner, total vikt 1,4 gram, _26991a_lg.jpeg
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Öhman, Martin, egen verkstad, bägare, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1961, h 5 cm, vikt 65 gram _26764a_8db2558f8415e07_lg.jpeg
Öhman, Martin, egen verkstad, bägare, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1961, h 5 cm, vikt 65 gram
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Ceson, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg 1959, h 7 cm_26645a_8db1fe256f8ca40_lg.jpeg
Okänd designer för Ceson, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg 1959, h 7 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Strösked, silver, modell Olga, stämplad Christian Hammer Stockholm 1853, l 22 cm, vikt 80 gram, initialer GC_27042a_8db29eceb622de9_lg.jpeg
Strösked, silver, modell Olga, stämplad Christian Hammer Stockholm 1853, l 22 cm, vikt 80 gram, initialer GC
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver, _27095a_lg.jpeg
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
Final bid600 SEK
Est800 - 900 SEK
Tonnby, Christer, halslänk, sterlingsilver, stämplad, l 42 cm, vikt 37 gram_27097a_lg.jpeg
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Hänge, förgyllt sterlingsilver, Italien, 1900-talets 2 hälft, fast hänge med text "Birgitta", detta l 5 cm_27098a_lg.jpeg
Est400 - 500 SEK
Öman, Martin, armring, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1987, vikt 40 gram, innerdiameter 6 x 5 cm_27099a_lg.jpeg
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Johansson, Waldemar för Stigbert, hals- och armring, sterlingsilver, stämplade Stockholm 1976_27100a_lg.jpeg
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Dosor, 3 st, silver, 18-1900-tal, 2 snusdosor samt puderdosa med spegel, l 7 - 10 cm, 1 med tennlagning_27055a_8db29ed604aee15_lg.jpeg
Dosor, 3 st, silver, 18-1900-tal, 2 snusdosor samt puderdosa med spegel, l 7 - 10 cm, 1 med tennlagning
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Luktdosor,  silver, 3 st, urboettformade, 1800-talets 2 hälft, stämplar bland annat Gabriel Thulin Halmstad 1856 och Lars Larsson & Co Göteborg, dia 25 - 35 mm_27054a_8db29ed4e7ec1f9_lg.jpeg
Luktdosor, silver, 3 st, urboettformade, 1800-talets 2 hälft, stämplar bland annat Gabriel Thulin Halmstad 1856 och Lars Larsson & Co Göteborg, dia 25 - 35 mm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, bordständare, silver och krom, 1900-talets 1 hälft, otydliga silverstämplar, l 7 cm_27107a_8db2a0021fff323_lg.jpeg
Okänd designer, bordständare, silver och krom, 1900-talets 1 hälft, otydliga silverstämplar, l 7 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Damarmbandsur, delvis förgyllt stål, Omega De Ville, verknummer 201620, boettnummer 110053, 25 x 20 mm_27144a_8db2a1fbc0601e2_lg.jpeg
Damarmbandsur, delvis förgyllt stål, Omega De Ville, verknummer 201620, boettnummer 110053, 25 x 20 mm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Biblioteksur, trä med mässingsbeslag, Warmink, 1900-talets 2 hälft, total h 35 cm, 1 knopp saknas_27149a_8db2a2072c20941_lg.jpeg
Biblioteksur, trä med mässingsbeslag, Warmink, 1900-talets 2 hälft, total h 35 cm, 1 knopp saknas
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti bestick, silver, 18-1900-tal, total vikt 230 gram_27154a_8db2a29384b3adb_lg.jpeg
Parti bestick, silver, 18-1900-tal, total vikt 230 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti svenska silversmycken, total vikt 85 gram_27155a_8db2a29c03a5c35_lg.jpeg
Parti svenska silversmycken, total vikt 85 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Dunker, Gisbert, egen verkstad Kautokeino, Norge, hängsmycke med kedja, silver, stämplat, dia 4 cm, vikt 40 gram_27156a_8db2a29fdb5bb00_lg.jpeg
Est500 - 600 SEK
Okänd finsk konstnär, hängsmycke med kedja, oidentifierad stämpel, h 9 cm, vikt 30 gram_27158a_8db2a2a458c40df_lg.jpeg
Est400 - 500 SEK
Parti smycken, 18 karat rödguld, total vikt 8,5 gram_27159a_8db2a2c5a43e7ff_lg.jpeg
Parti smycken, 18 karat rödguld, total vikt 8,5 gram
Final bid3,400 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina, dia 17 mm_27160a_8db2a2c78955219_lg.jpeg
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina, dia 17 mm
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK