Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Bricka, sockerskål samt gräddkanna, 925/1000 silver, total vikt 580 gram._5017a_lg.jpeg
Bricka, sockerskål samt gräddkanna, 925/1000 silver, total vikt 580 gram.
Final bid2,400 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Ekman, Birger för Mjölby Intarsia, väggplatta med intarsiadekor,_5018a_lg.jpeg
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,_5019a_lg.jpeg
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,
Final bid4,400 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, vas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, _5020a_lg.jpeg
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 19,5 gram._5021a_8d89c5272610d61_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödguld, vikt 19,5 gram.
Final bid6,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 22,5 gram. _5022a_8d89c528ff88db7_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödguld, vikt 22,5 gram.
Final bid6,500 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 24 gram._5023a_8d89c52aef749ce_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödguld, vikt 24 gram.
Final bid7,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Guldtacka, 1 gram 999/1000 rödguld_5024a_8d89c52c1eb459a_lg.jpeg
Guldtacka, 1 gram 999/1000 rödguld
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Guldtacka, 5 gram 999/1000 rödguld, _5025a_8d89c52d3a34962_lg.jpeg
Guldtacka, 5 gram 999/1000 rödguld,
Final bid2,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, halslänk, sterlingsilver, _5026a_8d89dbdbda4addf_lg.jpeg
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, halslänk, sterlingsilver,
Final bid11,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
Johansson, Nils, olja, Höstlandskap, _5027a_8d89c530cf0cf7f_lg.jpeg
Johansson, Nils, olja, Höstlandskap,
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Johansson, Nils, olja, komposition,_5028a_8d89c53206222bc_lg.jpeg
Johansson, Nils, olja, komposition,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, _5029a_lg.jpeg
Final bid4,400 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Salongsbord, mahogny och rot, senempire, 1800-talets mitt, _5030a_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny och rot, senempire, 1800-talets mitt,
Est800 - 1,000 SEK
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _5031a_8d89c582d74e38a_lg.jpeg
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _5032a_8d89c584533d202_lg.jpeg
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti silvermynt, 18 st tvåkronor, Danmark, 18-1900-tal, _5033a_8d89c585ea1b395_lg.jpeg
Parti silvermynt, 18 st tvåkronor, Danmark, 18-1900-tal,
Final bid1,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd designer för Lamp Gustaf, taklampa, vitlackerad aluminium, Hendrix,_5034a_lg.jpeg
Okänd designer för Lamp Gustaf, taklampa, vitlackerad aluminium, Hendrix,
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Rooth, Nils för Hagafors Möbelfabrik, matbod med 1 tilläggsskiva, teak och bok, Atle 292 omkring 1960._5035a_lg.jpeg
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Sommelieröppnare, 72 st, Le Cordon Bleu_5036a_8d8a34c055102b0_lg.jpeg
Sommelieröppnare, 72 st, Le Cordon Bleu
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Parti julpyssel, Craft Crazy, 60 st, _5037a_8d8a34beba34635_lg.jpeg
Parti julpyssel, Craft Crazy, 60 st,
Final bid200 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, skål, marmorerad glasmassa, _5038a_lg.jpeg
Est800 - 1,000 SEK
Hardaga, Tarik, olja, komposition med hänkelvas, _5039a_lg.jpeg
Hardaga, Tarik, olja, komposition med hänkelvas,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Et drömspil", signerad, daterad 1987 och numrerad 62/100, _5040a_lg.jpeg
Final bid150 SEK
Est400 - 500 SEK
Skålfat, 1 par, porslin, Kutani, Meiji 1800-talets 2 hälft, _5041a_lg.jpeg
Skålfat, 1 par, porslin, Kutani, Meiji 1800-talets 2 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Normann, Knut, olja, Visby ringmur, _5042a_lg.jpeg
Normann, Knut, olja, Visby ringmur,
Est200 - 300 SEK
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _5043a_lg.jpeg
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _5044a_lg.jpeg
Est800 - 1,000 SEK
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _5045a_lg.jpeg
Est800 - 1,000 SEK
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _5046a_lg.jpeg
Est800 - 1,000 SEK
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _5047a_lg.jpeg
Est800 - 1,000 SEK
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal, _5048a_lg.jpeg
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm, _5049a_lg.jpeg
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
Final bid500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak, _5050a_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak,
Est3,000 - 4,000 SEK
Okänd designer för Ulferts, Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal, _5051a_lg.jpeg
Est800 - 1,000 SEK
Persson, Sigurd & Bauer, Lisa för Kosta, skål, glas_5052a_lg.jpeg
Persson, Sigurd & Bauer, Lisa för Kosta, skål, glas
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti julpyssel, Craft Crazy, 55 st, _5053a_8d8a34bd95f9455_lg.jpeg
Parti julpyssel, Craft Crazy, 55 st,
Est600 - 800 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld, _5054a_lg.jpeg
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld,
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, björn,_5055a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, björn,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, dekor av frukter,_5056a_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, dekor av frukter,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,_5057a_lg.jpeg
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
Final bid250 SEK
Est500 - 600 SEK
Lütken, Per för Holmegaard, skål, klarglas, Provence, _5058a_lg.jpeg
Lütken, Per för Holmegaard, skål, klarglas, Provence,
Est200 - 300 SEK
Vatten/vinbehållare, tenn med trädetaljer, empirestil, sekelskiftet 1900, _5059a_lg.jpeg
Vatten/vinbehållare, tenn med trädetaljer, empirestil, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar, _5060a_lg.jpeg
Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar,
Est300 - 400 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, koppar, _5061a_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, koppar,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, lockurna, glaserat lergods,_5062a_lg.jpeg
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, lockurna, glaserat lergods,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,_5063a_lg.jpeg
Final bid250 SEK
Est500 - 600 SEK
Utzon, Linn för Rosendal, vaser, 1 par, blå glasmassa med målad silverdekor, Tanne, _5064a_lg.jpeg
Est200 - 300 SEK