Parti knivar, 1900-talets 1 hälft, bland annat scoutkniv,_5993a_lg.jpeg
Parti knivar, 1900-talets 1 hälft, bland annat scoutkniv,
Final bid400 SEK
Est400 - 600 SEK
Knudes, Vibeke, tillskriven, olja på  relief, 2 st, kompositioner,_5994a_lg.jpeg
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny, _5995a_lg.jpeg
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
Est600 - 800 SEK
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900, _5996a_lg.jpeg
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
Est1,500 - 2,000 SEK
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall, _5997a_lg.jpeg
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall, _5998a_lg.jpeg
Est1,400 - 1,800 SEK
Salto, Axel för Royal Copenhagen, thekanna, porslin, modell "Salto", _5999a_lg.jpeg
Salto, Axel för Royal Copenhagen, thekanna, porslin, modell "Salto",
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast, _6000a_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer för Gebrüder Bing, Nürnberg, vinkylare, koppar och mässing,_6001a_lg.jpeg
Okänd designer för Gebrüder Bing, Nürnberg, vinkylare, koppar och mässing,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft, _6002a_lg.jpeg
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
Est600 - 800 SEK
Poser, Martin Verner, akvarell, motiv från Marstrand,_5973a_8d8c164ed2efe99_lg.jpeg
Poser, Martin Verner, akvarell, motiv från Marstrand,
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Svensson, Roland, färglito, skärgårdslandskap, _5974a_8d8c164ffc6cce3_lg.jpeg
Svensson, Roland, färglito, skärgårdslandskap,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Anstensen, K V, pastell, Aftonstemning Marstrand,_5975a_8d8c164d84c264d_lg.jpeg
Anstensen, K V, pastell, Aftonstemning Marstrand,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Mörner, Stellan, färglito, Landskap, Torekov, _5976a_8d8c164b87f7b53_lg.jpeg
Mörner, Stellan, färglito, Landskap, Torekov,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Dell, Christian för Kaiser, arbetsbelysning, delvis svartlackerad metall, Kaiser Idell, design 1931,_6003a_lg.jpeg
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Dell, Christian för Kaiser, arbetsbelysning, delvis svartlackerad metall, Kaiser Idell, _6004a_lg.jpeg
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,_6005a_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
Est3,000 - 4,000 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft, _6006a_lg.jpeg
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
Est1,000 - 1,200 SEK
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"_6007a_lg.jpeg
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
Est1,000 - 1,200 SEK
Reklamfigur, bemålat trä, Tuborg/Kongens Bryghus, 1900-talets 1 hälft, _6008a_lg.jpeg
Final bid6,500 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar, _6009a_lg.jpeg
Est1,500 - 1,800 SEK
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900, _6010a_lg.jpeg
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 500 SEK
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm, _6011a_lg.jpeg
Est2,000 - 2,600 SEK
Marott, Christel, litografi och offset, stående flicka, _6012a_lg.jpeg
Marott, Christel, litografi och offset, stående flicka,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna"_6018a_8d8c21b170dbfd1_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna"
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Frihagen, Bertil för Bodafors, stolar, 6 st, teak, Variett,_6019a_8d8c21b3087029d_lg.jpeg
Frihagen, Bertil för Bodafors, stolar, 6 st, teak, Variett,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Jonsson, Nils för Hugo Troeds, Bjärnum, matbord med 2 inbyggda extra skivor, teak, Tor,_6020a_8d8c21b60137289_lg.jpeg
Jonsson, Nils för Hugo Troeds, Bjärnum, matbord med 2 inbyggda extra skivor, teak, Tor,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med utsvängd konisk mynning, _6021a_8d8c21b975afc99_lg.jpeg
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med utsvängd konisk mynning,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med utsvängd konisk mynning, _6022a_8d8c21be20a24f2_lg.jpeg
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med låg mynning, _6023a_8d8c21bff5323dc_lg.jpeg
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, assietter, 10 st, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, _6024a_8d8c21baf09c1ab_lg.jpeg
Claesson, Ilse för Rörstrand, assietter, 10 st, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal,
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, skålfat, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, _6025a_8d8c21bc6473a94_lg.jpeg
Claesson, Ilse för Rörstrand, skålfat, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Bordsfotogenlampa, svarvad serpentinsten med metallmontage, 1800-talets 2 hälft, vitopak glasskärm med målad blomdekor,_6026a_8d8c222b3ce6010_lg.jpeg
Final bid1,700 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,_6027a_8d8c222c7ecffc5_lg.jpeg
Est1,800 - 2,000 SEK
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen', _6028a_8d8c222ed47b311_lg.jpeg
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
Final bid1,900 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, _6029a_8d8c22303205cf1_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, bemålad dekor av kvinnodjur, _6030a_8d8c22338cc19d9_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, bemålad dekor av kvinnodjur,
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av djur i svart mot vit fond, _6031a_8d8c2236bcded8c_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av djur i svart mot vit fond,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,_6032a_8d8c2238d2560d5_lg.jpeg
Est10,000 - 12,000 SEK
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skål, harpälsglaserat stengods, _6033a_8d8c22651527cc2_lg.jpeg
Est7,000 - 8,000 SEK
Toxvärd, Svend, egen verkstad  Köpenhamn, ljusstakar 3 st, silver, 1950-tal, _6034a_8d8c22666bb8251_lg.jpeg
Final bid1,200 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal, _6035a_8d8c2269eb79954_lg.jpeg
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
Est1,000 - 1,200 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy, _6036a_8d8c2268cad4dc9_lg.jpeg
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
Est2,600 - 3,000 SEK
af Petersens,  Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt, _6037a_8d8c226bc16eb11_lg.jpeg
af Petersens, Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
Est7,000 - 8,000 SEK
Statyett, patinerad brons, Indien, 17-1800-tal, Hanuman (apguden),_6038a_8d8c226cd7e0157_lg.jpeg
Est600 - 800 SEK
Tårtkniv, förgylld brons med celluloidskaft, Cardeilhac Paris, sekelskiftet 1900, _6039a_8d8c226dff4dcb4_lg.jpeg
Tårtkniv, förgylld brons med celluloidskaft, Cardeilhac Paris, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Hagenauer, Karl för Illums Bolighus, miniatyrskulptur/sigillstämpel, patinerad brons, _6040a_8d8c2284c8c7313_lg.jpeg
Est1,500 - 1,800 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1940-50-tal, dekor av bi,_6041a_8d8c2285fe7856f_lg.jpeg
Est1,200 - 1,500 SEK